Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση και όπλιση δεξαμενής νερού


 

Recommended Posts

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ!! στο post σου κάνεις λόγο για τραπεζοειδή κατανομή, επομένως εμμέσως πλην σαφώς αναφέρεσαι σε αμετακίνητους τοίχους?

επίσης, θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να δώσεις κάποια παραπάνω στοιχεία για το πως γίνεται η σεισμική επάυξηση της υδάτινης μάζας κατά ec, γιατί είναι κάτι που δεν το γνωρίζω κι ο εακ νομίζω δεν αναφέρει κάτι.

 

edit: διαβάζω στην 5.3.γ του ΕΑΚ ότι υπάρχει η σχέση υδροδυναμικής μεταβολής πίεσης του νερού p=7/8*ah*γw*sqrtH και συνεχίζοντας στο επόμενο εδάφιο βλέπω ότι γίνεται αναφορά αν η μη επιχωμένη όψη καλύπτεται από νερό (δηλαδή λειτουργία πισίνας). Επομένως αυτός ο όρος προστίθεται και επαυξάνει την "στατική" φόρτιση από υδροστατική πίεση?

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε το καταλαβαίνω κάποιος να είναι επιφυλακτικός. εν πάσει περιπτώσει ευχαριστώ για την παραπομπή, αν γνωρίζει κάποιος έμπειρος μπορεί να απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε το καταλαβαίνω κάποιος να είναι επιφυλακτικός.
Δεν έχει να κάνει με το παραπάνω. Είναι στάση δική μου απέναντι στην συντονιστική ομάδα του michanikos.gr.

 

Το θέμα δεξαμενής, υπόγεια ή μη, από προσομείωση, μελέτη, κανονισμοί μέχρι όπλιση είναι για μένα προσωπικά ρουτίνα και έχω εκπονήσει πολλές τέτοιες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.