Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση και όπλιση δεξαμενής νερού


 

Recommended Posts

Ο καθηγητής με πρόλαβε! Ναι, όπως μπορεί πολύ καλύτερα από εμένα να εξηγήσει, υπάρχουν κάποια ζητήματα σχετικά με την προστασία του χάλυβα και τους πλαστικούς αποστάτες.

επιπλέον η διέλευση του σκυροδέματος μέσα από τα μικρά κενά των πλαστικών αποστατών και η συμπύκνωση είναι λίγο προβληματική (το ξέρω γιατί τους χρησιμοποίησα κατά κόρον) και συχνά δεν δικαιώνει τις καλές προθέσεις αυτού που τους βάζει.

 

Edit:

Τώρα βλέπω ότι κι εσύ με πρόλαβες!

Ναι τέτοιους ακριβώς βάζω κι εγώ. Τελικά σε όλα τα στοιχεία εκτός από τις πλάκες τους έχω αντικαταστήσει με αποστάτες "χειροποίητους" στο εργοτάξιο.

Link to comment
Share on other sites

alexispap, τι εννοείς κανονική δεξαμενή; Η συγκεκριμένη που αναφέρομαι είναι για συλλογή ομβρίων υδάτων, αλλά δεν έχω λογισμικό για να κάνω στατική επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής με πρόλαβε! Ναι, όπως μπορεί πολύ καλύτερα από εμένα να εξηγήσει, υπάρχουν κάποια ζητήματα σχετικά με την προστασία του χάλυβα και τους πλαστικούς αποστάτες.

επιπλέον η διέλευση του σκυροδέματος μέσα από τα μικρά κενά των πλαστικών αποστατών και η συμπύκνωση είναι λίγο προβληματική (το ξέρω γιατί τους χρησιμοποίησα κατά κόρον) και συχνά δεν δικαιώνει τις καλές προθέσεις αυτού που τους βάζει.

 

Edit:

Τώρα βλέπω ότι κι εσύ με πρόλαβες!

Ναι τέτοιους ακριβώς βάζω κι εγώ. Τελικά σε όλα τα στοιχεία εκτός από τις πλάκες τους έχω αντικαταστήσει με αποστάτες "χειροποίητους" στο εργοτάξιο.

 

εχει λιγο φασαρια στο εργοταξιο αλλα πιστευω οτι αξιζει ο κοπος για τις σωστες επικαλυψεις και οχι μονο....

Link to comment
Share on other sites

alexispap, τι εννοείς κανονική δεξαμενή; Η συγκεκριμένη που αναφέρομαι είναι για συλλογή ομβρίων υδάτων, αλλά δεν έχω λογισμικό για να κάνω στατική επίλυση.

 

Είναι δεξαμενή ιδιωτικής χρήσης, μικρής χωρητικότητας, δεν υπάρχει λόγος να εφαρμόσεις τις προδιαγραφές των δεξαμενών ύδρευσης. Αν τυχόν μετά από 20 χρόνια αρχίσει να χάνει, ξανακάνεις την στεγάνωση. Μία κανονική δεξαμενή ύδρευσης (δημόσιου υδραγωγείου) δεν νοείται να κλείσει για επισκευή ή να πάψει να λειτουργεί λόγω σεισμού, έχει αυξημένες απαιτήσεις που σε εσένα δεν εξυπηρετούν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@Pappos:

Εννοείς ότι προσομοιώνεις την πλήρη κατασκευή; Ολόκληρο το "κιβώτιο" στις 3 διαστάσεις; Το έδαφος πως το προμοιώνεις;

 

Kοίταξα και τα προηγούμενα post, και δεν μπορώ να καταλάβω που διαφέρει η δεξαμενή με την αντιστήριξη. Και τα δύο σαν ανοικτά κιβώτια είναι (φυσικά δεν αναφέρομαι σε αντιστηρίξεις με αγκύρια κτλ).

Ειδικά λαμβάνοντας υπόψη ότι η κύρια φόρτιση είναι το έδαφος, στο μοντέλο σου μάλλον περιλαμβάνονται η προσωμοίωση του εδάφους με ελατήρια και κατανεμημένα φορτία, η αυθαίρετη επιλογή παραμέτρων αντοχής και συμπιεστότητας του εδάφους, η απουσία από το μοντέλο της αλληλεπίδρασης εδάφους-κατασκευής, η χρήση Mononobe-Okabe για τη σεισμική φόρτιση, η χρήση του ΕΑΚ για υδροδυναμικά φορτία κτλ κτλ.

Όλα τα ανωτέρω δικαιολογούν τη χρήση Π.Σ.; Μήπως εάν έπαιρνες λωρίδες και θεωρούσες επίπεδη παραμόρφωση ήσουν ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

τους εχω δοκιμασει...σπανε ευκολα...ειδικα με πολυ βαρος....πιστευω πως οι καλυτεροι ειναι οι αποστατες ZIG-ZAG...μπορεις να τους δεις εδω http://www.spitia.gr/aktena/index.htm

και περναει και το μπετον με αποτελεσμα να μην αφηνει (ιχνη)

 

πολυ καλό ευχαριστω. Βεβαια λιγο Ferrogard 901 δεν βλαπτει για να εχουμε το κεφάλι μας σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλό ευχαριστω. Βεβαια λιγο Ferrogard 901 δεν βλαπτει για να εχουμε το κεφάλι μας σιγουρο.

ειδικα οταν εχεις να κανεις με δεξαμενες ή με περιοχη κοντα σε θαλασσα,το Ferrogard 901 ειναι οτι καλυτερο για προστασια απο την διαβρωση...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ανωτέρω δικαιολογούν τη χρήση Π.Σ.; Μήπως εάν έπαιρνες λωρίδες και θεωρούσες επίπεδη παραμόρφωση ήσουν ΟΚ;

 

Όσον αφορά τις εδαφικές δράσεις, αφού λογαριάζουμε για το έδαφος επίπεδη ένταση, γιατί να μην κάνουμε το ίδιος και για την κατασκευή...

 

Το πρόβλημα είναι με τα υδροδυναμικά φορτία. Τριγωνικές κατανομές, αρνητικά φορτία στην οροφή, εναλλασσόμενη φορά, επαλληλίες κλπ. Με επιφανειακά FEM καθαρίζει και είσαι κύριος. Και δύσκολα μοντέλα, κυλινδρικές δεξαμενές κλπ. Άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εάν έπαιρνες λωρίδες και θεωρούσες επίπεδη παραμόρφωση ήσουν ΟΚ;

 

Όχι φυσικά γιατί όλο το μοντέλο δέχεται καταπονήσεις.

Αναλυτικά για τις φορτίσεις έχω δώσει link.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.