Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο νομοσχέδιο - Συζήτηση επί κυρίων αλλαγών στα Φ/Β


rodag

Recommended Posts

Εμένα, μετά από επικοινωνία με τη ΡΑΕ, μου είπανε ότι δε θα πηγαίνουμε εκεί πλέον γιατί λέει το νομοσχέδιο ότι δε χρειάζεται ούτε Διαπιστευτική Απόφαση (που ήταν η άδεια εξαίρεσης). Εξάλλου, σε άλλο σημείο λέει ότι απευθυνόμαστε απευθείας στο διαχειριστή. Η ΡΑΕ δεν είναι διαχειριστής σε καμιά περίπτωση.

 

Εμένα μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν.

Επίσης έχουν αρχίσει να σκάνε τηλέφωνα απο εταιρίες και να λένε τα κάνουμε όλα, στέγες, χωράφια.

Για το χωράφι δεν θα απαιτηθεί αρχαιολογία, Δασαρχείο? ρωτώ έγω.

Απλά θα πηγείνει με μια αίτηση στην ΔΕΣΜΗΕ ή στην ΔΕΗ και θα τελειώνεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καπως ετσι θα γινει μεχρι ενα μεγαβατ...ηδη δεχονται αιτησεις στη δεη εως 100κιλοβατ απο αγροτες και εγκρινονται αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Τι εγκρίνεται αμέσως;Πως γίνεται αυτό χωρίς να υπάρχει επίσημα το ΦΕΚ. Οι εγκρίσεις από Αρχαιολογία, Δασαρχειο κλπ. νομίζω θα εξακολουθούν να απαιτούνται.Εκτός αν κάνω κάπου λάθος. Πάντως ένα πρόβλημα επίσημης ενημέρωσης υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα γινει μεχρι ενα μεγαβατ...ηδη δεχονται αιτησεις στη δεη εως 100κιλοβατ απο αγροτες και εγκρινονται αμεσως...

 

Αυτό είναι σίγουρο ή ράδιο αρβύλα?

τι δικαιολογητικά απαιτούνται?

Link to comment
Share on other sites

 

Στο νομοσχέδιο δεν αναφέρονται τα εξής,

πως ορίζεται ο επαγγελματίας αγρότης και απο παίρνεις την βεβαίωση.

Απο που παίρνεις εξαίρεση για Γη υψηλής παραγωγικότητας

απο που παίρνεις αξαίρεσγ ΕΠΟ

ΤΙ γίνεται με δασαρχείο -αρχαιολογία (αν και μάλλον αυτά έχουν να κάνουν με την κατά τόπους πολεοδομία)

και βασικότερο ο Αγρότης πρέπει να κάνει σύσταση εταιρίας ή όχι? με ότι αυτό συμπαρασύρει (ΟΑΕΕ-ΟΓΑ, κλπ) επίσης με ποια αίτηση πας ΔΕΗ, αν δείτε την παλιά πάνω απο 10 KWp Πρεπει για να την καταθέσεις να έχεις συμπληρώσει μέχρι και το 10 στο οποίο συμπεριλαμβάνεται η ΕΜΚ (άρα δασαρχείο άρα 3 μήνες καθυστέρηση) αλλά και η εξαίρεση απο την ΡΑΕ η οποία πλέον δεν υπάρχει, προφανώς η αλυσίδα θα πρέπει να ξεκινήσει απο την ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Διαβάζω και εγώ το νέο νόμο εδώ και 3 μέρες και έχω την εξής απορία. Για την τιμολόγηση της ηλεκτρικής ενέργειας που παράγεται από φωτοβολταικούς σταθμούς <=100kW πως γίνεται ο υπολογισμός μετά το 2014? Έχει καταλάβει κάποιος το 1,4xμΟΤΣν-1 πως υπολογίζεται? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.