Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο - Συζήτηση επί κυρίων αλλαγών στα Φ/Β


rodag

Recommended Posts

Βρε TomA γιατί ασχολείσαι τι θα γίνει μετά το 2014;

Δεν σου φτάνει η αβεβαιότητα των επόμενων μηνών;

Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα μπορούμε να κάνουμε αιτήσεις τους επόμενους μήνες(εκτός των αγροτών και των κτηρίων)!

Και για το 2011 να σου μιλήσει κάποιος, υποθέσεις από τη φαντασία του θα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι συμφωνώ lefteriz! Απλά ετοιμάζω 100kw για αγρότη και πρέπει να υπολογίσω τα έσοδα του για τα 20 χρόνια. Με έχει μπερδέψει λίγο ο πίνακας με τον υπολογισμό της τιμολόγισης. Αν κάποιος κατάλαβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που θα γράφει η σύμβαση με το ΔΕΣΜΗΕ θα είναι σταθερή για 20 χρόνια.

(Θα έχεις αύξηση κατά το 25% του πληθωρισμού.)

Ο πίνακας του νόμου για τη μείωση της τιμής ανά εξάμηνο (Αύγουστος-Φεβρουάριος) είναι για να καθορίζεται η τιμή κατά την υπογραφή της σύμβασης με το ΔΕΣΜΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαζει η τιμολογηση βασει αυτου του πινακα.Ο πινακας ισχυει για καθε νεα συμβαση που θα γινει το αντιστοιχο διαστημα.Εσυ κλειδωνεις την τιμη για 20 χρονια,αυξανομενη καθε χρονο κατα το 25% του δεικτη τιμων καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι θα γινει μεχρι ενα μεγαβατ...ηδη δεχονται αιτησεις στη δεη εως 100κιλοβατ απο αγροτες και εγκρινονται αμεσως...

 

Σε ποια υπηρεσία πήγες και σου είπανε ότι εγκρίνεται αμέσως????? Γιατί καμιά υπηρεσία δεν είναι ενημερωμένη ακόμα. Κατέθεσες εσύ φάκελο στη ΔΕΗ? Τι δικαιολογητικά ζητήσανε? Ποια είναι η διαδικασία? Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να εγκρίνονται αμέσως λόγω του ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ.

kusta80, μια πρώτη μου επαφή και εμένα με ΔΕΗ - Πολεόδομία μου είπαν ότι είναι σε φάση ανάγνωσης του νόμου και ίσως να περιμένουν και κάποιες ερμυνευτικές εγκυκλίους. 4 Ιουνίου τυπώθηκε το ΦΕΚ. έχουν περάσει 5 μέρες μόλις. Για τα ελληνικά δεδομένα αυτό αντιστοιχει σε 5 δευτερόλεπτα. Thanks και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια.Δεν κατεθεσα κανενα φακελο.Καθαρο μιλαω λογω ΦΕΚ.

Τι 5 δευτερα?Εδω για στεγες και μας ταλαιπωρουν οσο δεν παει.Ειμαστε πολυ πισω ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια υπηρεσία πήγες και σου είπανε ότι εγκρίνεται αμέσως????? Γιατί καμιά υπηρεσία δεν είναι ενημερωμένη ακόμα. Κατέθεσες εσύ φάκελο στη ΔΕΗ? Τι δικαιολογητικά ζητήσανε? Ποια είναι η διαδικασία? Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να εγκρίνονται αμέσως λόγω του ΦΕΚ.

 

Αυτά ακριβώς ρώτησα και εγώ αλλά κανείς δεν ξέρει και ξαναγράφω

 

Πολεοδομία ίσως Δασαρχείο και Αρχαιολογία

 

Ο αγρότης μέχρι 100KWp πως θα κάνει την εγκατάσταση φυσικό η νομικό πρόσωπο? Απο τροπολογία του Υπουργείου Αποσχόλησης θα μπορεί για τουλάχιστον 5 έτη να πάει στην εβδόμη του ΟΓΑ και να μην πάει στο ΟΑΕΕ αλλά αυτό δεν υποδικνύει κάτι για το φυσικό ή νομικό πρόσωπο.

 

Απο που θα παίρνει την βεβαίωση του επαγγελματία αγρότη και πως αυτό ορίζεται βάσει νόμου και όχι τις τρείς διαφορετικές απαντήσεις που έλαβα απο το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.

 

Θα πρέπει να πάρει απαλαγή απο ΕΠΟ αν μιλήσετε με την Περφέρεια και βγάλετε άκρη please let me know.

 

Να μην αναφέρω την Γη υψηλής παραγωγικότητας και πως αυτή ορίζεται.

 

Γενικά μιλώντας μήπως αυτό με τους αγρότες είναι ένα πυροτέχνημα το οποίο δεν θα υλοποιηθεί ποτέ? Μακάρι να βγώ λάθος.

 

Το πως δέχονται αιτήσεις δεν μπορώ καν να το συλλάβω, μήπως είναι για 20αρια? αυτό λογικό ακούγεται, δεν δίνεις το 300αρι, τους λες ότι θα προσκομίσεις την ΕΜΚ αργότερα οπότε γλυτώνει προσωρινά το δασαρχείο και αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς ρώτησα και εγώ αλλά κανείς δεν ξέρει και ξαναγράφω

 

Πολεοδομία ίσως Δασαρχείο και Αρχαιολογία

 

Θα πρέπει να πάρει απαλαγή απο ΕΠΟ αν μιλήσετε με την Περφέρεια και βγάλετε άκρη please let me know.

 

Το πως δέχονται αιτήσεις δεν μπορώ καν να το συλλάβω, μήπως είναι για 20αρια? αυτό λογικό ακούγεται, δεν δίνεις το 300αρι, τους λες ότι θα προσκομίσεις την ΕΜΚ αργότερα οπότε γλυτώνει προσωρινά το δασαρχείο και αυτό είναι.

 

Σχετικά με τις ΕΠΟ αυτό ειναι που καταλαβα μιλώντας με Περιβαλλοντολόγο.

Για να πάρεις εξαίρεση από ΕΠΟ ουσιαστικά θα πρέπει να έχεις περιβαλλοντική μελέτη. Απλά δεν ακολουθείται η ίδια διαδικασία Περιφέρεια--> Νομαρχία--> αιτήσεις κλπ αλλά μόνος του κάνει ο ιδιώτης την διαδικασία των αιτήσεων προς Πολεοδομία, Αρχαιολογία, Δασαρχείο κλπ για να πάρει θετικές γνωμοδοτήσεις και στη συνέχεια απαλλαγή από ΕΠΟ. Κοινώς γλιτώνεις κάποια γραφειοκρατία. Αυτό κατάλαβα εγώ.

 

Κατα τ αλλα απότι έχω ακούσει δέχονται κανονικά αιτήσεις για πάρκα και από μη αγρότες - απλά μπαίνεις στη σειρά και το φάκελο σου θα τον ανοίξουν καλό Σεπτέμβρη.

 

ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

Επειδή βγήκαν όλα αυτά τα περί 1% κάλυψης γης και οι περιορισμοί σχετικά με τα διπλανά πάρκα κλπ, γνωρίζει κάποιος πού θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε σχετικά με το σε ποιές περιοχές τελικά μπορούν να μπουν πάρκα και ποιές έχουν κλείσει; Η με ποιον πρέπει να μιλήσουμε; ΔΕΗ, ΡΑΕ, το μέντιουμ της γειτονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Ποιοι δέχονται αιτήσεις; Αφού ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί που θα καταθέτουμε τους φακέλους (ΡΑΕ, ΔΕΣΜΗΕ, Τοπική ΔΕΗ, Περιφέρεια;;;;;;).

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει γιατί εγώ επικοινώνησα με όλες τις υπηρεσίες που προανέφερα και όλοι μου είπαν πως περιμένουν διευκρινήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.