Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο νομοσχέδιο - Συζήτηση επί κυρίων αλλαγών στα Φ/Β


rodag

Recommended Posts

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Ποιοι δέχονται αιτήσεις; Αφού ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί που θα καταθέτουμε τους φακέλους (ΡΑΕ, ΔΕΣΜΗΕ, Τοπική ΔΕΗ, Περιφέρεια;;;;;;).

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει γιατί εγώ επικοινώνησα με όλες τις υπηρεσίες που προανέφερα και όλοι μου είπαν πως περιμένουν διευκρινήσεις!

 

Wild Guess

Δέχονται αιτήσεις πριν (Πρό Νομοσχεδίου) και τώρα (Μετά Νομοσχεδίου) μόνο για 20 αρια

Για μεγαλύτερα δεν νομίζω γιατί ένα παο τα δικαιολογητικά είνια η εξαίρεση απο ΡΑΕ η οποία πλέον δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τις ΕΠΟ αυτό ειναι που καταλαβα μιλώντας με Περιβαλλοντολόγο.

Για να πάρεις εξαίρεση από ΕΠΟ ουσιαστικά θα πρέπει να έχεις περιβαλλοντική μελέτη. Απλά δεν ακολουθείται η ίδια διαδικασία Περιφέρεια--> Νομαρχία--> αιτήσεις κλπ αλλά μόνος του κάνει ο ιδιώτης την διαδικασία των αιτήσεων προς Πολεοδομία, Αρχαιολογία, Δασαρχείο κλπ για να πάρει θετικές γνωμοδοτήσεις και στη συνέχεια απαλλαγή από ΕΠΟ. Κοινώς γλιτώνεις κάποια γραφειοκρατία. Αυτό κατάλαβα εγώ.

 

Κατα τ αλλα απότι έχω ακούσει δέχονται κανονικά αιτήσεις για πάρκα και από μη αγρότες - απλά μπαίνεις στη σειρά και το φάκελο σου θα τον ανοίξουν καλό Σεπτέμβρη.

 

ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

Επειδή βγήκαν όλα αυτά τα περί 1% κάλυψης γης και οι περιορισμοί σχετικά με τα διπλανά πάρκα κλπ, γνωρίζει κάποιος πού θα μπορούσαμε να ενημερωθούμε σχετικά με το σε ποιές περιοχές τελικά μπορούν να μπουν πάρκα και ποιές έχουν κλείσει; Η με ποιον πρέπει να μιλήσουμε; ΔΕΗ, ΡΑΕ, το μέντιουμ της γειτονιάς;

 

Εγώ απο το άρθρο 3 παράγραφος 13 καταλαβαίνω ότι κάνεις την αίτηση και αν δεν σου απαντήσουν σε 20 μέρες τότε έχεις την απαλλαγή, αυτό βέβαια είναι ερμηνεία μηχανικού και όχι δικηγόρου:D να γελάσουμε και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας αγρότης μπορεί να κάνει πάνω από ένα 100αρι ή υπάρχει μπλαφόν?

 

Όσον αφορά τους αγρότες:

 

1)Τα 100kW είναι πλαφόν και το αγροτεμάχιο πρέπει να είναι της ιδιοκτησίας τους.

2)Δεν κάνουν σύσταση εταιρείας προκειμένου να γίνει εγκατάσταση Φ/Β Σταθμού.

3)Την βεβαίωση ότι είναι "κατ' επάγγελμα αγρότες" την παίρνουν από τη Νομαρχία.

4) Η ΔΕΗ έχει βγάλει ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της ότι θα δέχεται αιτήσεις από αγρότες μετά την ΚΥΑ που θα καθορίζει ποιοι θα είναι οι "κατ 'επάγγελμα αγρότες". Ωστόσο πήρε το αυτί μου ότι μερικα παραρτήματα ΔΕΗ κάνουν δεκτες τις αιτήσεις από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

chryssa,

που διάβασες ότι τα 100 kW είναι πλαφόν?

Και κάτι ακόμα παιδιά. Ο Νόμος είναι νόμος και η ΔΕΗ αυτή την στιγμή παρανομεί.

Οι αιτήσεις λέει θα ελεγχθούν με αριθμό πρωτοκόλου. Σήμερα παρανόμως δεν δέχεται....

Όταν μετά από ένα μήνα πουν "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" θα έχει καλυφθεί ήδη το 1% από τους "δικούς" τους.

Πάτε στη ΔΕΗ και γκαζόστε τους γιατί αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

chryssa,

που διάβασες ότι τα 100 kW είναι πλαφόν?

Και κάτι ακόμα παιδιά. Ο Νόμος είναι νόμος και η ΔΕΗ αυτή την στιγμή παρανομεί.

Οι αιτήσεις λέει θα ελεγχθούν με αριθμό πρωτοκόλου. Σήμερα παρανόμως δεν δέχεται....

Όταν μετά από ένα μήνα πουν "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" θα έχει καλυφθεί ήδη το 1% από τους "δικούς" τους.

Πάτε στη ΔΕΗ και γκαζόστε τους γιατί αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

 

To 100KWp είναι πλαφόν για τους επαγγελματίες αγρότες σε αγροτεμάχια δικά τους και με τα προνόμια των αγροτών, αν κάποιος αγρότης το κάνει κάτω απο διαφορετικό πρίσμα απο αυτό του επαγγελματία αγρότη τότε δεν υπάρχει πλαφόν, διάβασε στις μεταβατικές ρυθμίσες την παράγραφο 6β.

 

Η ΔΕΗ για το μόνο που δεν δέχεται αιτήσεις είνια για τους αγρότες, επίσης διαβάστε λίγο προσεκτικά για τις ρήτρες που θα υπάρχουν σε περίπτωση υπαναχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε λίγο προσεκτικά για τις ρήτρες που θα υπάρχουν σε περίπτωση υπαναχώρησης.

 

Ποιές θα είναι αυτές οι ρήτρες JSK; Σε ποσά! Έχεις μια τάξη μεγέθους; Και ποιο θα είναι το χρονικό διάστημα για την υλοποίηση της επένδυσης πριν επιβληθούν οι ρήτρες; Επίσης αν συνεχιστεί το χάος στην αγορά με τους μετατροπείς (και τώρα κάτι ακούγεται και για τη διαθεσιμότητα σε πλαίσια, ποιος έχει την ευθύνη; Στη ΔΕΗ που ρώτησα δεν γνωρίζουν τίποτα!

 

 

Και μια άσχετη ερώτηση!

Ξέρει κανείς με τι τιμή κλείνουν σύμβαση με τη ΔΕΗ οι αυτοπαραγωγοί; Στη ΔΕΗ που ρώτησα μου είπαν ότι η τιμή της παραγόμενης kWh είναι ίδια με την τιμή της εισερχόμενης kWh. Σκέφτομαι να το ζητήσω και εγγραφως γιατί μου φαίνεται παράλογο!

Έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Ποιές θα είναι αυτές οι ρήτρες JSK; Σε ποσά! Έχεις μια τάξη μεγέθους; Και ποιο θα είναι το χρονικό διάστημα για την υλοποίηση της επένδυσης πριν επιβληθούν οι ρήτρες; Επίσης αν συνεχιστεί το χάος στην αγορά με τους μετατροπείς (και τώρα κάτι ακούγεται και για τη διαθεσιμότητα σε πλαίσια, ποιος έχει την ευθύνη; Στη ΔΕΗ που ρώτησα δεν γνωρίζουν τίποτα!

 

 

Θα βγεί με Απόφαση εντό 2 μήνων (βλ νέο νόμο αρθρο 3 σε παραπέμπει στο 3468 Αρθρο 8 άδειες παράγραφος 15.

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της αρτιότητας άλλαξε τίποτα? Ένα γήπεδο 2.5 Στρεμμάτων μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο μπορεί να εκμεταλλευτεί τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία είναι τόσο δύσκολο να βγει ένας νόμος και να καθορίζει όλες τις παραμέτρους που χρείαζονται?? Τι μας διαφημίζει το ΥΠΕΚΑ ότι ψήφισε το νομοσχέδιο για την ανάπτυξη ΑΠΕ? Ας έλεγε η κυρία Μπιρμπίλη ψήφισα τον μισό νόμο και ο υπόλοιπος θα βγει σε καμία 10αρία εγκυκλίους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.