Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά και επισκευή


 

Recommended Posts

Μομφη. Οχι βεβαια. Αντιθετως. Απλα οι κωδικοί Fire Resistant μας δινουν 30 λεπτα προστασια. Τωρα βεβαια υπαρχει μια ενδογενης αντισταση στο θερμικό φόρτιο απο τον γυψο αλλα πόση συγκριτικά δεν ξέρω. Αυτο που δεν ανοιγει ουτε σε μενα λεει για μινιμουμ 12.5 χιλιοστα αποσταση απο το ΦΟ. Το θεμα με τις μετρήσεις ειναι, ΟΚ μετράω την κολώνα και βρεπω 40% κατω παω σε μια αλλη και βλεπω 20% (στο ιδιο δωμάτιο) κάτω, θα πω ολες εχουν 40% κατω και επισκευάζω με την χειριστη κατασταση.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

RILEM

 

http://www.ndt.net/article/ndtce2009/papers/149.pdf

 

με λιγα λογια εκτος του υπερηχου τα αλλα ειναι προβληματικά. Αντε τωρα να πεισεις το ΤΕΕ και τους εμπειρογνωμονες. Και βεβαια ο υπηερηχος να εχει την δυνατοτητα στα >54KHz. Το κακο με τις ενοργανες ειναι οτι οτι πληρωνεις παιρνεις. Θελέι εμπειρια και συντηρητισμο. Οχι βρηκα 20 τελεια και παυλα. Μια επιθεωρηση φωτιας ειναι σχετικά χρονοβορα υποθεση. οποιος την κανει σε λεπτα μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

αρα με λιγα λογια εχουμε μονο υπερηχο. Βεβαια θα βγουν διαφοροι και θα πουν εξολκευση. Εντάξει προσωπικα η εξολκευση δουλευει υπο προυποθεσεις (δεν εχω ενανθρακωση, δεν εχω φωτια, δεν εχω κοντα οπλισμό). Τωρα πιστευω οτι το ground radar θα βοηθησει για να δειξει εσωτερικες ρωγμές.

Link to comment
Share on other sites

υλικο

 

Effect of fire on reinforcing steel properties

Prolonged exposure to elevated temperatures will significantly degrade reinforcing steel strength

properties. Based on Australian and European tests for steels corresponding to Class N, normal

bar properties can be assumed after exposure to temperatures up to 500 C for one hour and up

to 400 C for longer exposure times.

For higher temperatures, estimates of retained yield stress as a proportion of normal bar

properties for exposure times of one hour are :-

600 C - 0.9, 700 C - 0.7, 800 C - 0.6.

Note – these are estimates only and lower values should be assumed for longer exposure times.

The elastic modulus, E, is not affected by prior exposure to elevated temperatures and can still

be taken as 200,000 MPa.

 

τα παραπάνω για S500s kai B500c. Βεβαια στην χωρα μας με StI kai StIII δεν εχουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου εστειλε καποιος μηνυμα και ρωταει τι γινεται εαν εχουμε επισκευή με FRP και μετα φωτιά? Τι να υπολογισω?

 

Παιδια δεν ξερω την απαντηση. Εαν υπάρχει γνωση ή καποια ιδεα παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ενας σχετικα ευκολος τροπος που ακολουθουμε για να υπολογιζουμε την μεγιστη θερμοκρασια της φωτιας ειναι η αλλαγη χρωματος στο σκυροδεμα. Βεβαια εχουμε το ροζ και το κοκκινο αλλα υποκειται στο ματι του μηχανικου. Με την χρηση της ψηφιακης τεχνολογιας και την αναλυση χρωματων υπαρχουν καποιοι πινακες. Βαzω ενα για να δειτε.

post-25492-131887242777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα

το θέμα είναι λίγο παλιό, αλλά επειδή δεν βρήκα κάποιο άλλο αντίστοιχο, θέτω το ερώτημά μου εδώ:

Σε μεταλλικό κτίριο στο οποίο λόγω πυρκαγιάς (σε γειτονικό κτίριο, η φωτιά προσέγγισε το υπό μελέτη μόνο εξωτερικά) κάηκε η πλαγιοκάλυψη και η επικάλυψη τμήματός του, θέλω να ελέγξω αν έχουν υποστέι σε κάποιο βαθμό βλάβη τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού. Οι μηκίδες θα αντικαταστασθούν λόγω μεγάλης παραμόρφωσης, αλλά τα στοιχεία του δικτυώματος και τα υποστυλώματα δεν έχουν παρουσιάσει παραμορφώσεις. Θεωρητικά, μέχρι τους 4000C η απώλεια αντοχής του χάλυβα είναι πρακτικά πολύ μικρή, ωστόσο θα ήθελα αν ξέρετε με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει ένας αρχικός έλεγχος.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.