Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή τεχνικού ασφάλειας


bill

Recommended Posts

Συνάδελφοι, πρόκειται να οριστώ Τ. Α.  σε έργο του Δημοσίου όπου η αμοιβή ανά ώρα θα είναι σύμφωνα με τα οριζόμενα από το ΤΕΕ. Το έργο απέχει 35km από την έδρα μου οπότε θα υπάρχουν κάπου 70’ οδοιπορικά και κόστος αυτοκινήτου (επαρχιακός δρόμος). Για τα τελευταία (οδοιπορικά – αυτοκίνητο) γνωρίζετε κάποια σχετική νομοθεσία; Δεν μπορώ να τα βάλω αυθαίρετα ή «κατόπιν συμφωνίας» γιατί πρόκειται για το Δημόσιο.   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 18/8/2021 at 1:59 ΜΜ, RoreK said:

Συνάδελφοι, πρόκειται να οριστώ Τ. Α.  σε έργο του Δημοσίου όπου η αμοιβή ανά ώρα θα είναι σύμφωνα με τα οριζόμενα από το ΤΕΕ. Το έργο απέχει 35km από την έδρα μου οπότε θα υπάρχουν κάπου 70’ οδοιπορικά και κόστος αυτοκινήτου (επαρχιακός δρόμος). Για τα τελευταία (οδοιπορικά – αυτοκίνητο) γνωρίζετε κάποια σχετική νομοθεσία; Δεν μπορώ να τα βάλω αυθαίρετα ή «κατόπιν συμφωνίας» γιατί πρόκειται για το Δημόσιο.   

Πελάτης σου είναι το δημόσιο ή ο ανάδοχος;

Link to comment
Share on other sites

Το δημόσιο. Πρόκειται για υπηρεσία που δεν εκτελεί συστηματικά έργα (όπως Δ.Τ.Υ. - ΔΕΚΕ κλπ) δεν είναι στελεχωμένη με μηχανικούς και περιμένουν από εμένα να τους υποδείξω κάποια σχετική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Ένα ετήσιο κόστος, δεν θα πρέπει να πέφτει κάτω από 450ε / έτος + ΦΠΑ για επιχειρήσεις Γ κινδύνου, δεδομένου την ευθύνη που έχει ο Τ.Α. έστω και για ένα άτομο προσωπικό. Καλό θα ήταν, να τηρείται ένα μέτρο με τις τιμές. Αν κάποιος κάνει σωστή δουλειά, δεν μπορεί να ανταποκριθεί με λιγότερα χρήματα. Μην ξεχνάτε πάντα τον παράγοντα ατύχημα αλλά συνεπώς και όλες τις κρατήσεις που υπάρχουν στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας,επειδή είμαι εντελώς άσχετος θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την αμοιβή Τ.Α κατηγορίας Β.Η επιχείρηση είναι δίπλα στο σπίτι μου!Με ρώτησαν για να αναλάβω αλλά δεν γνωρίζω το θέμα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@gmast87 μπορείς να πάρεις μία ιδέα από τα "Προτεινόμενα Ελάχιστα Όρια Αμοιβών Μηχανικών" του Περιφερειακού Τμήματος Κεντρικής & Δυτικής Θεσσαλίας του ΤΕΕ (Φεβρουάριος 2020): 
Ωριαία αμοιβή 50€, ελάχιστη ετήσια αποζημίωση 1000€. 
Πιο κρίσιμο, όμως, είναι να μάθεις τα καθήκοντα του ρόλου που πρόκειται να αναλάβεις.
Έπειτα, όπως κάθε ελεύθερος επαγγελματίας, θα κοστολογήσεις την εργασία με τα δικά σου κριτήρια.

Edited by Νώντας Α
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.