Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή τεχνικού ασφάλειας


bill

Recommended Posts

Πιστεύω θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις κάποιον της περιοχής σου.

Έχω ακούσει σημαντικές διαφορές από περιοχή σε περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις κάποιον της περιοχής σου.

Έχω ακούσει σημαντικές διαφορές από περιοχή σε περιοχή.

Κατάλαβα, απλώς ήθελα να έχω μια εικόνα γιατί από αυτά που διάβασα υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Καλημέρα σας. Ξέρει κανείς τι ισχύει για αμοιβή τεχνικού ασφαλείας σε σχολεία-εκπαιδευτήρια?

Η αμοιβή είναι ανάλογη του αριθμού των εργαζομένων ή παίζουν κάποιο ρόλο και τα παιδιά που φοιτούν ή η έκταση του σχολείου?

Ρωτώ, γιατί στο πρώτο σοβαρό ατύχημα παιδιού, ποιός θα είναι υπεύθυνος που δεν πρόσεξε την τάδε εγκατάσταση και υπήρξε προεξοχή κάπου κτλ.

Θεωρώ ότι η αμοιβή θα πρέπει να είναι ανάλογη της ευθύνης πάντα. Το έχει αντιμετωπίσει άλλος? Υπάρχει κάποιο έγγραφο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νομοθεσία που να καθορίζει τις αμοιβές. Υπάρχει ελεύθερη διαπραγμάτευση της αμοιβής.

Η αμοιβή δεν συνδέεται (νομοθετικά πάντα) με αριθμού των εργαζομένων, παιδιών που φοιτούν, έκταση του σχολείου, κλπ.

Κατά καιρούς έχουν βγεί κάποιες ενδεικτικές αμοιβές (χωρίς νομοθετική ισχύ ή κάτι άλλο παρόμοιο) π.χ. από τον Σύλλογο Τεχνικών Ασφαλείας Ελλάδος ή από το Τ.Ε.Ε. / Τμήμα Κέντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αυτά τα γνωρίζω. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα παιδιά. Είναι υπεύθυνος ο τεχνικός ασφαλείας για την ασφάλεια των παιδιών ή όχι? Αυτή είναι η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τ.Α. είναι ''υπεύθυνος'' για τα άτομα που απασχολούνται στην επιχείρηση με την οποία συνεργάζεται. Παρόλα αυτά, για κάτι το οποίο συνδέεται έμμεσα με τα καθήκοντα του (π.χ. την ύπαρξη ή όχι των ενδεδειγμένων πυροσβεστικών μέσων στον χώρο) φέρει την αντίστοιχη ευθύνη που απορρέει από τη φύση της εργασίας του. Είναι υποχρεωμένος να κοινοποιήσει στον εργοδότη ότι οι πυροσβεστήρες ας πούμε έχουν λήξει ή ότι μια όδευση είναι γεμάτη εμπόδια.

Το κακό είναι ότι υπάρχει η νοοτροπία γύρω από το επάγγελμα να θεωρείται ο μηχανικός υγείας και ασφάλειας υπεύθυνος για διάφορα.

 

Η αμοιβή θα πρέπει να είναι ανάλογη της ευθύνης πάντα, συμφωνώ. Το 90% των επιχειρήσεων στην Ελλάδα (και βάζω και τις ΕΞΥΠΠ μέσα) έχουν τον τρόπο εργασίας του μπακάλικου. Μια τιμή ο υδραυλικός, μια τιμή ο μπετατζής μια και ο μηχανικός ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα..Μου ζητηθηκε να γινω Τ.Α σε ξενοδοχειο...καητγορια Γ. Χρειάζομαι επίσης Μελέτη εκτίμησης επαγγελματικου κινδύνου... Ψαχνω στο διαδίκτυο αλλα δεν βρισκω τπτ... Υπάρχει κάποιος που να μπορει να με βοηθησει? Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...το έχω διαβάσει κι εγώ το συγκεκριμένο αρχείο...Χρειάζομαι κάτι ποιο εξειδικευμένο... Βρίσκω μόνο για αποθηκη α' υλών και τπτ σχετικό με ξενοδοχείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.