Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση ημιυπαιθρίων


abyra

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια νομιμοποίηση ημιυπαιθρίου σε διαμέρισμα ιδιοκτησίας μου και μια σε διαμέρισμα συγγενή μου. Πήρα κωδικό για κατάθεση αμοιβής από το ΤΕΕ και επίσης με ενημέρωσαν ότι για τον εαυτό του μπορώ να πάρω βεβαίωση απαλλαγής και για τον συγγενή μου να κάνω άτυπη δωρεά στην εφορία.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. Στην δική μου περίπτωση, πληρώνω ΦΠΑ, ΦΕΜ;

2.Στην περίπτωση του συγγενή μου στην εφορία μου είπαν ότι θα στείλουν σ' αυτόν χαρτί να πληρώσει ένα φόρο, μάλλον 10%. Εγώ πληρώνω ΦΠΑ;

3. Και στις δύο περιπτώσεις προβλέπεται και πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ κλπ. όπως στις άδειες;Κόβω δελτίο; (ανόητο!)

Στην εφορία δεν μπορώ να βρω άκρη και στο ΤΕΕ η φοροτεχνικός βρίσκεται εκεί κάθε Τρίτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τσαμπα η ολη διαδικασια....

 

 

μα τσαμπα και ασκοπα...

 

 

φπα θα πηρωσεις.......απυ θα κοψεις......μονο τις εισφορες υπερ τσμεδε κτλ γλυτωσες

 

 

ειδικα γιαυτο το ποσο

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν ευχαριστώ!

κατάλαβα ότι για τον συγγενή μου(αδελφή μου) καλύτερα να καταθέσω κανονικά αμοιβή, ΦΕΜ, ΦΠΑ και να μην πολυμπερδεύομαι.Τελικά υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ κλπ;

Για μένα, το ΦΠΑ μάλλον το πληρώνω και απαλλάσσομαι από ΦΕΜ. Ξέρεις μήπως πώς συμπληρώνεται το ΦΠΑ που δεν προκύπτει από έσοδο; και από πού παίρνω απαλλαγή από ΦΕΜ;

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αν κόψεις ΦΠΑ απαλάσσεσαι από ΦΕΜ. Αυτά τα δύο πάνε πακέτο!

 

Εγώ νομίζω ότι για τον εαυτό σου δεν απαιτείται να κόψεις καθόλου απόδειξη. Δεν είναι γελοίο να κόψεις απόδειξη στον εαυτό σου;;;

Επίσης, για την αδερφή σου παίρνεις απαλλαγή αλλά είναι τόσος ο κόπος που καλύτερα να τις κόψεις εκεί πέρα τα 232 ευρώπουλα (πόσο ΦΠΑ και ΤΣΜΕΔΕ βγάζουν πια) και να μην το μπλέξεις καθόλου.

 

Εγώ στον αδερφό μου άδεια έβγαλα και το πάω κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα θέματα του ΦΕΜ, ΤΕΕ κλπ. που λέτε. Έχω κάθε λόγο να μη θέλω να προσμετρηθεί σαν έσοδο αμοιβή που ...δεν θα εισπράξω! Εϊναι δυνατό να είναι έτσι; Όταν ζητάμε απαλλαγή, ζητάμε απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παρακαλώ πολύ, έχω ένα επείγον ερώτημα προς όποιον γνωρίζει:

τα σχέδια των κατόψεων που υποβάλουμε με τον φάκελο της νομιμοποίησης πρέπει να είναι επικυρωμένα;;;

Εκανα την βλακεία και πήρα αντίγραφα απο την πολεοδομία, που τα επικύρωσα κιόλας από την αρχική άδεια μιας οικοδομής, ενώ ακολούθησε αναθεώρηση (από 2 γίναν 3 τα διαμερίσματα) και τώρα ίσως δεν προλαβαίνω να ξαναζητήσω τον φάκελο για αντίγραφα... :(

Link to comment
Share on other sites

Η αναθεωρηση τι αφορα?

 

Αν ο υπο τακτοποιηση χωρος δεν επηρεαζεται απο την αναθεωρηση , εισαι καλυμμενη και με τα σχεδια που εχεις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια νομιμοποίηση ημιυπαιθρίου σε διαμέρισμα ιδιοκτησίας μου και μια σε διαμέρισμα συγγενή μου. Πήρα κωδικό για κατάθεση αμοιβής από το ΤΕΕ και επίσης με ενημέρωσαν ότι για τον εαυτό του μπορώ να πάρω βεβαίωση απαλλαγής και για τον συγγενή μου να κάνω άτυπη δωρεά στην εφορία.

Τα ερωτήματά μου είναι:

1. Στην δική μου περίπτωση, πληρώνω ΦΠΑ, ΦΕΜ;

2.Στην περίπτωση του συγγενή μου στην εφορία μου είπαν ότι θα στείλουν σ' αυτόν χαρτί να πληρώσει ένα φόρο, μάλλον 10%. Εγώ πληρώνω ΦΠΑ;

3. Και στις δύο περιπτώσεις προβλέπεται και πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ κλπ. όπως στις άδειες;Κόβω δελτίο; (ανόητο!)

Στην εφορία δεν μπορώ να βρω άκρη και στο ΤΕΕ η φοροτεχνικός βρίσκεται εκεί κάθε Τρίτη.

Ευχαριστώ

 

2. δεν φορολογείται

3. ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ 3% δεν το γλιτώνεις σε καμία περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια νομιμοποίηση ημιυπαιθρίου σε διαμέρισμα ιδιοκτησίας μου και μια σε διαμέρισμα συγγενή μου.

Δεν είναι νομιμοποίηση:-x, είναι τακτοποίηση ή ρύθμιση ή εξαίρεση από κατεδάφιση ή καθαίρεση για 40 χρόνια, πάντως όχι νομιμοποίηση.

Για τη δική σου ιδιοκτησία ψάξε υπάρχει ίδιο θέμα ως ''Ν.3843/10-Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού'' .

Διάβασε τα παρακάτω. Αφορούν απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής για τακτοποίηση η/χ που έκανα σε διαμέρισμα ιδιοκτησίας των γονιών μου. Σίγουρα θα βοηθηθείς. Λογικά τα ίδια θα ισχύουν για την περίπτωση ιδιοκτησίας της αδερφής σου. ‎

1. αίτηση μηχανικού (η πρώτη φόρμα που βλέπεις στο http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=109 αφού κάνεις download)

2. την τέταρτη φόρμα (Υπεύθ.δήλ. συμπληρώνεται από ιδιοκτήτη) απλά εκεί που λέει ''κύριος του οικοπέδου '' βάζεις ''κύριος του διαμερίσματος'' ή ό,τι άλλο.

3.Την πέμπτη φόρμα (υπεύθυνη δήλ. που συμπληρώνεις εσύ)

4.πας εφορία παίρνεις 2 εντυπα 'άτυπης δωρεάς' (αν 2 συνιδιοκτήτες, παίρνεις 4, δηλαδή 2 για τον καθένα) συμπληρώνονται υπογράφονται, ξανά εφορία τα καταθέτεις σφραζίζονται παίρνεις το ένα (βγάλτο και μία φωτοτυπία).

 

Και όλα μαζί 1., 2., 3., 4. , (πλην φωτοτυπίας) τα καταθέτεις στον αρμόδιο δικηγόρο του τεε, στα δίνει πίσω, τα πηγαίνεις στο ταμειο (του τεε) πληρώνεις κρατηση τεε (δε τη γλυτώνεις) και εκεί παίρνεις ένα χαρτι-βεβαίωση, αν θυμάμαι καλά διπλότυπο είναι, και αυτό που έχει τη σφραγίδα 'Βεβαίωση' το βάζεις στο φάκελο με τα άλλα δικαιολογητικά. Την φωτοτυπία της άτυπης δωρεάς που σου είπα βαλε την και αυτήν μέσα στα δικαιολογητικά (εμένα μου το ζήτησαν στην πολεοδομία για απαλλαγή από το ΦΕΜ, δε σε καλύπτει η βεβαίωση προφανώς) πλερώνεις και το τσμέδε στην εθνική το βάζεις κι αυτό στο φάκελο και είσαι έτοιμη για υποβολή φακέλου. Δε νομίζω να ξέχασα τίποτα!

- Οπότε η ουσία είναι: απαλλάσσεσαι από το φ.π.α. και το φ.ε.μ. (και την κατάθεση αμοιβής που θα έπαιρνες βέβαια πίσω), τεε, τσμεδε πληρώνεις.

- Επιβαρύνεσαι με το χρόνο και το τρέξιμο αν δεν ξέρεις (εγώ αν και πήρα 2 φορές για ενημερωση τι χρειάζεται πριν ξεκινήσω τη διαδικασία όλη, ουτε τα μισά των μισών δε σου λένε, ασάφειες, στο περίπου, έστω τι χαρτιά θέλει επ ακριβώς και το πού τα βρίσκεις, και τελικά τρέχεις κι έτσι μαθαίνεις).

Εσύ όμως αν κάνεις αυτά πιστεύω να ξεμπερδέψεις με τη μία. Ελπίζω να βοήθηθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.