Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικέλυφη τοιχοποιία ή Θερμοπρόσοψη σε νέα οικοδομή;


g_ap

Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;  

908 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;

    • Τούβλο & Θερμομόνωση & Τούβλο
    • Εξωτερική θερμομόνωση
    • Κάτι άλλο


Recommended Posts

να σας πω και εγώ τη γνώμη μου ύστερα απο λίγο ψάξιμο που έκανα με μια εταιρεία για θερμοπροσώψεις. Το πάχος της θερμοπρόσοψης εξαρτάται απο το τούβλο που θα μπει. Αν βαλεις 15αρι (κισσουρι) βάζεις 10αρα θερμοπρόσοψη, αν πας σε 20άρι κατεβαίνεις στο 5άρι και αν πας σε 25άρι πας σε 3άρα θερμοπρόσωψη. προσωπικά στο σπίτι μου θα επιλέξω 15άρι με 10άρα θερμοπρόσωψη για να μπορέσω να καλύψω και τις υδρορροές μέσα στην θερμοπρόσωψη έτσι ώστε να μην φαίνεται το παραμικρό. πιστεύω ότι το συνολικό κόστος θα είναι λιγότερο διότι γλυτώνεις ικα τούβλων και σοβάδων. Άσε που δεν βάφεις την οικοδομή με τα έγχρωμα επιχρίσματα! γλυτώνεις αρκετα δυλαδή.

η ειρωνεία βέβαια είναι ότι ενώ το ικα δέχεται την αλλαγή των ημερομισθίων των τούβλων (εφόσον γίνει μονή τοιχοποιία) και των σοβάδων, δεν δέχεται την αλλαγή για το βάψιμό της. δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχουν έγχρωμα επιχρίσματα? τι να πω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα τούβλα πως το δέχεται? Τοιχοποιΐα λέει, ούτε διπλή ούτε μονή.

Δηλαδή αν εγώ κάνω 10ρα εξωτερική και μόνωση με γυψοσανίδα από μέσα, θα μου αφαιρέσει ένσημα στις τοιχοποιΐες?

Ή αν δεν κάνω τοιχοποιΐα από τούβλο αλλά μετακινούμενους τοίχους από ξύλο/γυαλί (έχω επηρεαστεί από Ιαπωνία μεριά) θα μου αφαιρέσει και αυτά?

 

Δεν το ήξερα. Ενδιαφέρων είναι.

Link to comment
Share on other sites

τα μεροκάματα του ικα έχουν βγει σύμφωνα με τα σχέδια των μηχανικών, οπότε φαίνεται τι έχει βάλει ο μηχανικός. Στη δικιά μου οικοδομή αρχικά είχε διπλή τοιχοποιία εξωτερικά και μονή εσωτερικά. Προσωπικά λόγω του ότι είμαι υπέρ της ηχομόνωσης των δωματίων θα βάλω γυψοσανίδα μέσα με πετροβάμβακα, οπότε (σύμφωνα με το μηχανικό πάντα) το ικα θα μειωθεί πάρα πολύ.

στη δε θερμοπρόσοψη η εταιρεία που μου έδωσε προσφορά μου είπε ότι το ικα συμπεριλαμβάνεται εκεί και θα γίνει τροποποίηση στο ικα με μηδενικούς σοβάδες (εφ'όσον κάνω την λύση της γυψοσανίδας εσωτερικα). Φανταστείτε ότι στην οικοδομή μου σε επιχρίσματα και τοιχοποιίες πρέπει να πληρώσω 10000 στο ικα σε μεροκάματα, ενώ με την λύση της θερμοπρόσοψης, μονής τοιχοποιίας και γυψοσανίδας υπολογίζω να πληρώσω περίπου 15 με 20000 και δεν θα χρειάζομαι καν βάψιμο εξωτερικά του σπιτιού!!

όλες αυτές τις διαδικασίες θα τις αρχίσω στον επόμενο μήνα οπότε θα μπορώ να σας αναφέρω και συγκεκριμένα κόστη κάθε εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΗΜ του ΙΚΑ προκύπτουν από τα εμβαδά και τις χρήσεις των χώρων.

Μπορούν να αφαιρεθούν ΗΜ από τις εργασίες που δεν γίνονται λόγω γειτνίασης σε επαφή με όμορα (σοβατίσματα-βαψίματα) ή λόγω εργασιών που γίνονται από στεγασμένα επαγγέλματα που έχουν ΤΕΒΕ (γυψοσανίδες πχ) ή αν είναι προκατασκευασμένο το κτίσμα (πάλι στεγασμένο επάγγελμα).

 

Αυτό που λες, πρώτη φορά το ακούω και μακάρι να είναι έτσι (δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω αφού λες πως στο είπαν από το ΙΚΑ).

 

Αλήθεια η μείωση από μπατικό σε δρομικό με γυψοσανίδα πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω μια επιφύλαξη σε ολα αυτά διότι την έχω πατήσει πολλές φορές από άσχετους. Αρχές του μήνα θα προσπαθήσω να το κάνω απότε τότε θα μπορώ να πω με σιγουριά ακριβώς τι μειώνεται και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως ξέρετε η κατάσταση των απαιτούμενων ενσήμων έχει κριθεί παράνομη από τα δικαστήρια , σε πρόσφατο νόμο , αλλά δεν θυμάμαι ποιόν , πέρασαν διάταξη με την οποία μπορείς να ζητήσεις από το ΙΚΑ να κάνει αυτοψία γιά να διαπιστώσει ότι χρειάστηκαν λιγότερα μεροκάματα .

 

Βέβαια πρέπει να είσαι απόλυτα νόμιμος ως προς την υλοποίηση της άδειας ....

Link to comment
Share on other sites

...πέρασαν διάταξη με την οποία μπορείς να ζητήσεις από το ΙΚΑ να κάνει αυτοψία γιά να διαπιστώσει ότι χρειάστηκαν λιγότερα μεροκάματα...

 

Όμως, άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Τουλάχιστον αυτή που ζω εγώ. Διότι η οδηγία που έχουν οι υπάλληλοι είναι να χρεώνουν ένσημα... όχι να απαλλάσσουν. Αν κάποιος έχει βρει τρόπο επικοινωνίας με το ΙΚΑ σε αυτό το επίπεδο που να παρακάμπτει τον πίνακα 1 ας ανοίξει σχετικό θέμα να τον μάθουμε ;).

 

Υ.Γ: Η αλήθεια είναι ότι κάποτε που είχα κατοικία με σιδηρό Φ/Ο και γυψοσανίδες, την δέχθηκαν με ένα πίνακα 2.8-)

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, όπως καταλαβαίνω έχεις εφαρμόσει στην πράξη εξωτερική θερμομόνωση.

Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν τι γίνεται με τον σοβά δηλ. θα παρουσιαστούν μελλοντικά ρηγματώσεις σε ένα σοβά παραδοσιακού τύπου και πως μπορεί αυτό να προβλεφθεί ;

Link to comment
Share on other sites

tsiberi34, μη φανταστείς ότι έχω και τόσο φοβερή εμπειρία, δεν είμαι εργολάβος θερμοπροσόψεων...

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: το επίχρισμα πάνω στην θερμομόνωση μπορεί να "πιάσει" από πολύ υψηλές μέχρι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης μπορεί να έχει διαφορετική θερμοκρασία σε γειτονικές περιοχές, αν πχ σκιάζεται. Αυτό σημαίνει σημαντικές εντάσεις.

 

Το έτοιμο επίχρισμα των 3~4mm έχει υψηλή αντοχή, ο οπλισμός 85gr/m² είναι πολύ υψηλός, και έτσι τα καταφέρνει πολύ καλά με την ρηγμάτωση. Επίσης έχει άριστη πρόσφυση στο θερμομονωτικό.

 

Το παραδοσιακό επίχρισμα έχει μικρή αντοχή, μεγάλο πάχος (άρα σημαντικά φορτία που μεταφράζονται σε διάτμηση στην διεπιφάνεια πρόσφυσης), και το πλέγμα που βάζουμε αντιστοιχεί σε μικρό ποσοστό όπλισης. Είναι προφανές ότι δεν θα τα καταφέρει το ίδιο καλά. (όπως τα μεγάλα θερμομονωμένα τοιχεία, όπου ο σοβάς σκάει, θες δε θες)

 

Τώρα τι μπορείς να κάνεις:

Να ελαττώσεις το πάχος στο ελάχιστο.

Να βάλεις δύο πλέγματα, ένα μεταξύ πεταχτού - λασπώματος και ένα μεταξύ λασπώματος - ψιλού.

Να βελτιώσεις την πρόσφυση, χρησιμοποιώντας θερμομόνωση με ραβδώσεις.

Να βελτιώσεις την αντοχή σε εφελκυσμό χρησιμοποιώντας γαλάκτωμα ρητινών στην μάζα του κονιάματος, περισσότερο τσιμέντο και ίνες πολυπροπυλαινίου.

Να περιορίσεις την συστολή ξήρανσης χρησιμοποιώντας καταλληλότερη σύνθεση (διαβαθμισμένα αδρανή, λιγότερο ασβέστη, πρόσμικτα) και προστασία από την εξάτμηση του νωπού κονιάματος (έχεις να φας βρισίδι από τον σοβατζή...)

 

Όσο περισσότερα κάνεις τόσο καλύτερα. Όμως επειδή δεν πρόκειται για βιομηχανικό προϊόν, ο βαθμός επιτυχίας βασίζεται σε εσένα. Παράγοντες όπως η ομοιομορφία στο πάχος, η ποιότητα στην κατασκευή κλπ είναι καθοριστικοί. Η ίδια ποιότητα δουλειάς θα έχει άλλη τύχη βαμμένη με ένα ανακλαστικό (πχ λευκό) χρώμα ή με ένα απορροφητικό (πχ κόκκινο). Μην ξεχνάς ότι στις μέρες μας θεωρείται επιτυχία όταν κάνεις σοβά σε τούβλο χωρίς να "σκάσει". Πόσο μάλλον σε "φελιζόλ"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.