Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικέλυφη τοιχοποιία ή Θερμοπρόσοψη σε νέα οικοδομή;


g_ap

Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;  

908 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;

    • Τούβλο & Θερμομόνωση & Τούβλο
    • Εξωτερική θερμομόνωση
    • Κάτι άλλο


Recommended Posts

Σε μια κατοικία που πρόκειται να χτιστεί θα προτείνατε

Α) την κλασσική μέθοδο θερμομόνωσης (τούβλο-μόνωση-τούβλο) ή

Β) την ολοκλήρωση της κατασκευής (μπετά & τούβλα) χωρίς καθόλου μόνωση και την μετέπειτα κάλυψη των όψεων με θερμομονωτικό υλικό πριν τα επιχρίσματα;

 

Εγώ κλίνω προς την δεύτερη λύση για δύο λόγους: 1) αποφεύγονται οι θερμογέφυρες, 2) οι τοίχοι έχουν μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα

Είναι όντως όπως λέγεται η δεύτερη λύση ακριβότερη; Δεδομένου ότι οι μονοκέλυφοι τοίχοι κτίζονται πολύ πιο γρήγορα (άρα λιγότερα ημερομίσθια)

Υπάρχουν μειονεκτήματα της δεύτερης λύσης που δε γνωρίζω; Ας το συζητήσουμε το θέμα... ποια είναι η γνώμη σας;;;

 

Η ανεμοπίεση δεν αποτελεί πρόβλημα ούτε στον δρομικό ούτε στον μπατικό. Το όρθιο τούβλο είναι λίγο φτερό στον άνεμο, αλλά δεν κτίζει και κανένας έτσι τους εξωτερκού τοίχους.

 

Η θερμοχωρητικότητα είναι όντως ένα από τα θέματα που καθορίζουν που θα μπεί η μόνωση. Θα έλεγα ότι εδώ πρέπει να ακολουθηθεί ο κανονισμός θερμομόνωσης, αφού σε κάθε κατασκευή χωριστά θα πρέπει να αποφασιστεί που πρέπει να είναι η μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα, σε σχέση με το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα.

 

Βασικό στοιχείο της κατασκευής θα έλεγα ότι είναι η οικονομία - άρα απαιτούνται γρήγορες και εύκολες κατασκευές του ενός συνεργείου, δηλαδή η μόνωση τοποθετείται από τους χτίστες, περιλαμβάνεται στην τιμή τους και λήξαμε. Το να την αφήσουμε για μετά μόνο δυσκολίες μπορεί να φέρει.

 

Θέμα προς συζήτηση: Το εξωτερικό κέλυφος δεν έχει ακόμη τεσταριστεί στο πέρασμα του χρόνου. Είναι σχετικά πρόσφατη λύση με μικρή έως μηδενική (σε σχέση με την συμβαιτκή μέθοδο) διάδοση. Δεν ξέρουμε πως θα συμπεριφερθεί στον χρόνο, στην ακτινοβολία, στον καιρό. Ας μην κάνουμε εύκολα μια λύση ανάγκης λύση καθημερινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά μειονεκτήματα στην "εξ. θερμομόνωση":

1. Περιορισμοί & δυσκολίες στη κατασκευή & διαμόρφωση των προσόψεων.

2. Ευάλωτο στις μηχανικές καταπονήσεις (π.χ. προσθήκες η/μ εγκαταστάσεων, κλπ.)

3. Ευάλωτο στις έντονες θερμοκρασιακές διαφορές - μεγαλύτερες συστολές/ διαστολές του σοβά καθώς όλα τα θερμικά φορτία εγκλωβίζονται στη σχετικά μικρή μάζα του, με αποτέλεσμα να παρατηρούνται συχνά μικρά επιφανειακά ρήγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι..

Ποιά είναι η γνώμη σας για δόμηση με ytong?

 

tsiberi34,για την ανακλαστική θερμομόνωση είχα παρευρεθεί σε μία ημερίδα πρίν καιρό όπου μιλούσε ένας καθηγητής πανεπιστημίου από το εξωτερικό (μου διαφεύγει το όνομά του) και είχε πεί πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Δεν είπε όμως τρόπους εφαρμογής..πώς θα τοποθετήσουμε π.χ. το φύλο του αλουμινίου πάχους 1 cm για την ανάκλαση της θερμότητας κλπ.

Θα είναι μονοκόμματο,σε πλάκες κάποιων διαστάσεων?και πώς?με βίσματα ή κάτι αντίστοιχο?θα υπάρχουν θερμογέφυρες?είναι κάποια από τα ερωτήματά μου..

Και πάλι όμως πού θα βρείς εμπειροτεχνικό προσωπικό για μια τέτοια δουλειά?

Εχει εφαρμοστεί κάπου?και αν ναι,τί αποτελέσματα είχε??

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση πάνω στις θερμοπροσόψεις.

 

Σε περίπτωση pilotis τι κάνουμε?

 

Υπάρχει περίπτωση να κρεμάσει η μόνωση λόγω pilotis (5cm) ή να μην πιάνει στο ταβάνι. Γενικά είναι θέμα η μόνωση στο ταβάνι της pilotis αλλά σε περίπτωση θερμοπρόσοψης τι κάνουμε?

 

Επίσης...διάβασα παραπάνω ότι για να εφαρμοστεί 5 θερμοπρόσοψη προβλέπεται πάχος τούβλου.

25 αν θυμάμαι καλά cm τι γίνεται όταν το πάχος είναι πιο μικρό. Συγκεκριμένα εγώ θα χτίσω με τοίχο 12cm βια 14 αν βρώ καμιά αξιόλογη τουβλίνα.

Επίσης οι εμπόροι ενώ στην μελέτη μου προτείναν πάχος μόνωσης 8cm όταν ανάφερα τους ενδοιασμούς μου σχετικά με τα όρια του κτιρίου ότι θα βγούν πιο έξω μου συνέστησαν ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω 5 ? ? ? ? ?

 

ή και τριάρα ενισχυμένη.

 

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 

HighLand.

Link to comment
Share on other sites

Τριάρα ενισχυμένη;

Κοίτα, ο έμπορος να πουλήσει θέλει, αν του πεις ότι έχεις πρόβλημα μπορεί να σου προτείνει και την σούπερ ντούπερ διάρα που κάνει δουλειά για απλή οκτάρα...

Το πόση θα είναι η θερμομόνωση το αποφασίζεις εσύ (ή τέλος πάντων όποιος κάνει την μελέτη θερμομόνωσης) και κανενός άλλου δεν του πέφτει λόγος. Έμαθε τώρα ο κάθε άσχετος τσαρλατάνος, έφερε "κέλυφος" στο μαγαζί και κάνει τον ειδήμονα...

 

Χτίσε ο,τι πάχος θες, αρκεί να μην είναι λιγότερο από 1/20 του ύψους του τοίχου...

 

ΜΕΛΕΤΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ.-

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το 1/20 του ύψους του τοίχου.

 

.....έχω όροφο 3,00μ - δοκάρι 0,50 μ = 2,50 διά 20 = 12,5 εκ.

 

Μήπως το 12 άρι το τούβλο δεν μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει αδελφέ! Ένα εμπειρικό κριτήριο είναι, υπάρχει για να το καταστρατηγούμε! Απλά με κάποια συστολή, μην κάνει κανείς 9άρη τοίχο και μετά διαμαρτύρεται ότι συντονίζεται με τα φορτηγά απ' έξω, ή ότι ράγισε...

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

xm. Υπάρχει κι ένα τούβλο πιο χοντρό, το έχω δεί σε καταλόγους και δεν είναι τουβλίνα, έχει μικρές οπές οπότε δεν κατακερματίζεται κατά την εργασία του ηλεκτρολόγου ή του υδραυλικού. Το έχει δεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
xm. Υπάρχει κι ένα τούβλο πιο χοντρό, το έχω δεί σε καταλόγους και δεν είναι τουβλίνα, έχει μικρές οπές οπότε δεν κατακερματίζεται κατά την εργασία του ηλεκτρολόγου ή του υδραυλικού. Το έχει δεί κανείς?

 

Μήπως εννοείς το θερμομπλόκ?

Από ότι έχω ακούσει (δεν τα έχω χρησιμοποιήσει δηλαδή) υπάρχουν τούβλα πάχους 25 εκ.περίπου, που έχουν αρκετή θερμική μάζα και δεν χρειάζονται θερμομόνωση.

Έχουν διαφορετικά κενά από τα συμβατικά τούβλα και νομίζω επίσης ότι έχουν και άλλη σύσταση.

Πάντως όσον αφορά στο αρχικό ερώτημα του θέματος..εγώ προτιμώ το διπλό τούβλο με ενσωματωμένη την μόνωση, παρά την εξωτερική. Οι λόγοι έχουν ήδη καλυφθεί παραπάνω, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι η μόνωση εξωτερικά εάν είναι πολυστερίνη είναι ιδιαίτερα ευπαθής και επίσης συρρικνώνεται.Δηλαδή ξεκινάς με 8εκ, για παράδειγμα, και μετά από μερικά χρόνια μπορεί να φτάσει στα 6εκ...οπότε χάνει πολύ σε απόδοση, συνεπώς χαμένα λεφτά.

Επίσης καλύπτωντας ένα κτήριο εξωτερικά με full μόνωση είναι σαν να κουκουλώνεις το κεφάλι σου με πλαστική μεμβράνη. Το κτήριο δεν αναπνέει και γίνεται πιο ανθυγιεινό.

Επίσης η υγρασία που μπορεί να συσσωρευτεί στο εσωτερικό της τοιχοποιίας, εκτός από καταστρφοφή στα υλικά, προκαλεί και την ανάπτυξη μυκητών, και άρα το κτήριο "αρωσταίνει".

 

Προσωπικά κατακρίνω όλα τα μονωτικά πολυστερίνης και πετροβάμβακα, λόγω της μεγάλης τοξικότητάς τους, η οποία είναι αποδεδειγμένη.

Το ξυλόμαλλο φαίνεται να είναι πιο υγιεινό, χωρίς όμως τα πρόσμικτα του τσιμέντου (heraklith). ο φελός είναι ο πιο ευνοϊκός από όλα...αρκεί να πέσει κάποτε η τιμή του.

 

Επίσης, επειδή διάβασα πιο πάνω ότι κάποιος συνάδελφος προτιμά εσωτερικούς τοίχους από γυψοσανίδα με ηχομόνωση από πετροβάμβακα..να τονίσω ότι για να υπάρχει επαρκής ηχομόνωση απαιτείται πάχος περίπου 15εκ μόνο για τον πετροβάμβακα+5εκσκελετός+2.5εκ οι γυψοσανίδες ο εσωτερικός τοίχος ξεπερνά τελικά τα 20εκ, οπότε μειώνει τετραγωνικά και δεν έχει καλές μηχανικές ιδιότητες (ούτε ένα ράφι δεν μπορείς να κρεμάσεις, κυριολεκτικά). Αν δε το πάχος είναι περίπου 10εκ ως συνήθως...θα ακούτε ακόμα και το νερό που πίνει κάποιος στο διπλανό δωμάτιο...συνεπώς τούβλο και πάλι τούβλο...

 

αν κάπου κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε!

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τον εσωτερικό τοίχο από γυψοσανίδα

 

ο πετροβάβακας μπαίνει ανάμεσα στο σκελετό

επίσης καλό είναι να μπαίνει 2πλή γυψοσανίδα

δηλ 2,5+σκελετός πχ 5εκ και ανάμεσα περτροβάμβακας+2,5=10εκ κατ' ελάχιστον για εσωτερικό τόιχο

αν θέλουμε μεγαλύτερη μόνωση θα βάλουμε σκελετό μεγαλύτερης διατομής (δε θυμάμαι πόσο ακριβώς)

 

πάντως το 10άρι βοηθά και για τα κουφωματα διότι τα περισσότερα είναι υπολογισμένα για τοίχους 10-12 εκ

αλλιώς ζητούν ειδική παραγγελία και οι τιμές ανεβαίνουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.