Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 
jim

Recommended Posts

Η φράση κλειδί του ΕΑΚ είναι:

"...Αυτό θεωρείται ότι εξασφαλίζεται αν ικανοποιείται μία από τις ακόλουθες συνθήκες..."

Δηλαδή ή η (α) ή η (β) ή η (γ).

Στην περίπτωσή σου εξασφαλίζεται η συνθήκη (β) οπότε ικανοποιείται το κριτήριο [3].

Ελληνικά πρέπει να τους μαθαίνουμε, αμάν πια.

Εγγράφως σου έδωσε τις παρατηρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

jim, δοκίμασε να τους εξηγήσεις ότι οι διατάξεις που αναφέρονται (1, 2, 3) έχουν να κάνουν με το κατά πόσο είναι εύστρεπτο το κτίριο. Αν στη μια διεύθυνση υπάρχουν τοιχώματα με απόσταση... κτλ, τότε αυτά τα τοιχώματα αντιστέκονται σε ενδεχόμενη στροφή του κτιρίου (γι' αυτο σε μία τουλάχιστον διεύθυνση). Και αφού ικανοποιείται η μία τουλάχιστον συνθήκη, είσαι οκ νομικά. Μου έχει τύχει και εμένα (2 φορές!) και χρειάστηκε κανένα μισάωρο εξηγήσεων, αλλά τελικά το δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω περάσει 7οροφη με πυλωτη με ένα 4μετρο τοιχείο στον άξονα χ, και μου το περάσανε στον δήμο Αθηναίων.Από πλευράς κανονισμού είσαι καλυμένος πιστεύω...αφου λες οτι εφαρμόζεται ένα απο [2] και [3] τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτά απο νομικής άποψης γιατί σαν στατική λύση είναι μέτρια και εγώ δεν είμαι περήφανος που την επέλεξα!Προσπάθησε να βάλεις άλλο ένα τοιχείο για να κοιμάσαι ήσυχος και κοίταξε οι υπόλοιιπες κολόνες να είναι συμμετρικά τοποθετημένες γύρω απο το κέντρο βάρους δηλαδή σκέψου αν ριγματωθεί το μοναδικό αυτό τοιχείο τι θα γίνει..υπολόγισε το κέντρο ελαστικής στροφής χωρίς το τοιχείο οκαι κοίτα να είανι κοντά στο κέντρο βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Xαρη στο σεντονι εγραψε απλως "ηνχ;"

Aρη καλυτερα να μην αναφερουμε ποια Πολεοδομια ειναι, τυχαινουν αυτα σε αρκετες Πολεοδομες.

Εχω καταστημα στο ισογειο κ γραφεια στους οροφους... Δε μπορω να πω οτι δεν εχω μαλακο ορογο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις όμως nvx>0,60;

 

Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να πιέσεις την κατάσταση και να έρθεις σε σύγκρουση με τον υπάλληλο γιατί αν ήθελες έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις όμως nvx>0,60;

 

Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να πιέσεις την κατάσταση και να έρθεις σε σύγκρουση με τον υπάλληλο γιατί αν ήθελες έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου.

Ναι εχω ηvx>0.60 και ειναι ακριβως αυτο που λες, δε θελω να το τραβηξω γιατι οσες φορες το εχω τραβηξει δεν κερδιζω κατι δε βρισκω το δικιο μου αλλα μονο τσακωνομαι. Εχει βρει κανεις το δικιο του σε Δημοσιες Υπηρεσιες για να το βρω κ εγω? :???:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως Chronism και ικανοτικο να εφαρμοσεις ορισμενες φορες οι πολεοδομοι μηχανικοι δεν αντιλαμβανονται. Πιστεψε με αν θέλουν να γίνει το δικό τους θα γινει.

ΣΧετικα με το θέμα, σε τετραόροφη με pilotis που εκανα πριν λίγο καιρό, μου ζήτησαν επαρκια τοιχωματων δηλ nv>.60.Τοιχώματα 2μ. Επειδή επίσης το Κ.Ε.Σ με το κεντρο μαζας ειχα αρκετη απόκληση μεταξυ τους, λογο διάταξης τοιχωμάτων(πυρηνας σε μια γωνί), παρακαλω δώστε προσοχη "μου ζητησαν nv>0.70".

Και εδώ γελάμε γιατι αν βρειτε καποιο κανονισμο που να το επιβάλει αυτο πείοτε το και σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.