Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 
jim

Recommended Posts

Επειδή επίσης το Κ.Ε.Σ με το κεντρο μαζας ειχα αρκετη απόκληση μεταξυ τους, λογο διάταξης τοιχωμάτων(πυρηνας σε μια γωνί), παρακαλω δώστε προσοχη "μου ζητησαν nv>0.70".

Και εδώ γελάμε γιατι αν βρειτε καποιο κανονισμο που να το επιβάλει αυτο πείοτε το και σε εμένα

 

Ωραιος ο τυπος... μ'αρεσει..."χωσε λιγο παραπανω ρε παιδι μου" :lol:

Σχετικα με το δικο μου θεμα, πηρα τηλεφωνο στον OAΣΠ σημερα κ αφου εξηγησα προφορικως το θεμα, δικαιωθηκα οπως περιμενα, μπορω να εχω ενα τοιχειο στη μια απο τις 2 διευθυνσης αρκει να εχει ην>0.60 κτλ

Μπορω μαλιστα να στειλω το αιτημα μου μεσω email, αυτο θα πρωτοκολληθει κανονικα αλλα η απαντηση θα καθυστερησει. Για την ωρα εκανα το χατιρι του ελεγχων αλλα θα κανω το αιτημα σε περιπτωση που θα μου χρειαστει στο μελλον.

Κοιταξτε εδω που τα λεμε μπορουσαν να ειναι κ χειροτερα τα πραγματα.Δηλαδη ακομα κ να κανεις αιτημα στoν ΟΑΣΠ & να λαβεις δεκτη απαντηση μπορει να τυχεις σε καποιον που να μη το δεχτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΣΧετικα με το θέμα, σε τετραόροφη με pilotis που εκανα πριν λίγο καιρό, μου ζήτησαν επαρκια τοιχωματων δηλ nv>.60.Τοιχώματα 2μ. Επειδή επίσης το Κ.Ε.Σ με το κεντρο μαζας ειχα αρκετη απόκληση μεταξυ τους, λογο διάταξης τοιχωμάτων(πυρηνας σε μια γωνί), παρακαλω δώστε προσοχη "μου ζητησαν nv>0.70".

 

 

 

Κοιταξτε εδω που τα λεμε μπορουσαν να ειναι κ χειροτερα τα πραγματα.Δηλαδη ακομα κ να κανεις αιτημα στoν ΟΑΣΠ & να λαβεις δεκτη απαντηση μπορει να τυχεις σε καποιον που να μη το δεχτει.

 

τωρα διαβασα το θεμα.δεν μπορω να καταλαβω τελικα τι γινεται με το δημοσιο.

 

ολοι οι προφεσσορες στις δημοσιες υπηρεσιες μαζευτηκαν?

στο σπιτι τους εχουν σεισμικη τραπεζα,κανουν πειραματα και δινουν και τις μετρησεις τους στο berkeley?

ελεος...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση κ ηθελα τη γνωμη σας.

Στον αξονα y ολα καλα, εχω επαρκεια με ην>0.60 με 2 τοιχωματα και με καταλληλ διαταξη (στα 2 ακρα της κατοψης).

Στον αξονα χ εχω μονο ενα τοιχωμα (το σκελος του ανελκυστηρα) που επαρκει να μου δωσει ηv>0.60 και στην ιδια διευθηνση εχω ρm<r. Δηλαδη ικανοποιειται το [2] και το [3]β απο τον κανονισμο.... Αρα κ στη διευθηνση x ειμαι "καλυμμενος" συμφωνα με οσα γραφει ο ΕΑΚ.

Ειμαι υποχερωμενος να εχω κ στην κατευθηνση x τουλαχιστον 2 τοιχωματα και μαλιστα παραλληλα (οχι στην ιδια ευθια)? Εγω δεν καταλαβαινω κατι τετοιο απο τη συγκεκριμενη παραγραφο του κανονισμου.

 

και το [3]α ικανοποιειται αφου ειναι ξεκαθαρο οτι ισχυει αν υπαρχει τοιχωμα και σε ΜΙΑ τουλαχιστον διευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε το κέντρο ελαστικής στροφής χωρίς το τοιχείο οκαι κοίτα να είανι κοντά στο κέντρο βάρους.

 

να ειναι το τοιχειο κοντα στο κεντρο βαρους?για ποιο λόγο?

δεν πρεπει να ειναι σχετικα μακρια ετσι ωστα να εμποδιζει την στρεψη του κτιριου?

 

μαλλον,εννοεις επειδη ειναι μοναδικο και οχι 2 συμμετρικα,για να μην μετακινηθει πολυ το ΚΕΣ και ουσιαστικα συμβαλλει στη στρεπτικη παραμορφωση του κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω κάτι?

Η διάταξη του σχήματος που περιγράφουμε, επειδή προκαλεί στρεπτικά φαινόμενα, δεν θα ήταν καλλίτερο να μην γινόταν δεκτή ή έστω να γινόταν με ιδιαίτερες προυποθέσεις (και δεν εννοώ nv>0.7 !!! ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, αφού μια κατασκευή πρέπει να έχει τέτοιο φέρων οργανισμό λόγω αρχιτεκτονικών ή άλλων λόγων, εμείς σαν πολιτικοί μηχανικοί οφείλουμε να τηρήσουμε όλες τις εντολές του κανονισμού ώστε να ελλατώσουμε όσο μπορούμε τις "ανασφάλειες που προκαλούνται.

Τα εργαλεία που οφείλουμε να χρησιμοποιήσουμε είναι ο ικανοτικός έλεγχος και η επάρκεια τοιχωμάτων και γενικά όλοι οι έλεγχοι που προδιαγράφοι ο κανονισμός.

 

Στο συγκεκριμένο που κουβεντιάζουμε, απο την στιγμή που έχει επάρκεια τοιχωμάτων τότε αν το κτίριο είναι εύστρεπτο πρέπει να κάνει και ικανονοτικό έλεγχο.

Αν δεν είναι εύστρεπτο δεν απαιτείται να κάνει ικανοτικό έλεγχο.

 

Αλλά λόγω του ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα, κάνει και ικανοτικό έλεγχο (όπως θα έκανα και εγώ).

 

Οπότε η παρατήρηση του ελεγτή, για ύπαρξη και άλλου τοιχείου, είναι καθαρά προσωπική επιλογή, κάτι που δεν έχει κανένα δικαίωμα από τον νόμο να κάνει ο ελεγκτής.

Εκτός αν ο ελεγτής δεν δέχεται, επειδή δεν του έχει αποδειχθεί επαρκώς, ότι υπάρχει επάρκεια τοιχωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το "να μην γινόταν δεκτή" που έγραψες με ώθησε να γράψω ότι έγραψα, πιστεύοντας ότι εννοούσες να μην γίνει δεκτή από τον ελεγκτή.

Ο ελεγκτής έχει δικαίωμα να ελέγξει μόνο με τα όπλα του κανονισμού, όχι με προσωπικό κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο που κουβεντιάζουμε, απο την στιγμή που έχει επάρκεια τοιχωμάτων τότε αν το κτίριο είναι εύστρεπτο πρέπει να κάνει και ικανονοτικό έλεγχο.

Αν δεν είναι εύστρεπτο δεν απαιτείται να κάνει ικανοτικό έλεγχο.

 

τελικα για να μην ειναι στρεπτικα αυαισθητο,δεν ειναι ξεκαθαρο οτι αρκει να πληρειται μονο η μια απο τις 3 συνθηκες?

 

εσεις ποιες απο τις 3 συνθηκες προσεχετε να πληρουνται για να αποφυγετε εν τελει τον ικανοτικο εστω και αν εχετε επαρκεια τοιχωματων?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μερικές απλές διευκρινήσεις σχετικά με την επάρκεια τοιχωμάτων.

1. Αν έχουμε μαλακό όροφο στη στάθμη pilotis & Γ' ορόφου εξαόροφης οικοδομής απαιτείται nv>0.6 και στις δύο στάθμες;

2. Αν έχουμε μαλακό όροφο μόνο στο Γ' ορόφο εξαόροφης οικοδομής απαιτείται nv>0.6 και στο Γ' όροφο και στο ισόγειο;

3.Mε q=1.5 για τις περιπτώσεις α & β του 2.6.1 ΕΑΚ υπάρχει απαλαγή από επάρκεια τοιχωμάτων ικανοτικούς κ.λ.π;

Ευχαριστώ

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.