Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 
jim

Recommended Posts

Παιδια εχω στειλει το παραπανω ερωτημα για την επάρκεια τοιχωμάωτν στον O.A.Σ.Π. από τις 30/06/2008. Εχουν περασει πανω από 4 μηνες & ακομα δεν εχω παρει απαντηση. Τηλεφωνικως απο τον ΟΑΣΠ εμαθα οτι δεν εχει συεδριασει ακομα επιτροπη ΕΑΚ, δεν ξερουν ποτε θα συεδριασει κι ετσι περιμενω...

Δεν ξερω αν ειμαστε για κλαματα η' για γελια... αυτο που καταλαβα είναι οτι στο μελλον αν υπαρξει διαφωνια σε καποιο θεμα με το στατικο της Πολεοδομιας θα γίνει αυτο που θεωρει εκεινος σωστο.

Μολις λαβω απαντηση απο τον ΟΑΣΠ θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι αριθμό πρωτοκόλλου σου έδωσαν;

Εγώ έχω >1650 και ημερομηνία τέλη του Σεπ 2008. Αν εσύ δεν πήρες απάντηση ακόμη φαντάσου πότε θα λάβω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη εχω <1250 αρ.πρωτοκολλου & η επιτροπη του ΕΑΚ δεν εχει συνεδριασει ακομα λενε :roll:

Αν το θεμα σου δεν αφορα τον ΕΑΚ ισως λαβεις απαντηση συντομοτερα...ισως.

Ελα μην ανχωνεσαι εχουμε καιρο για συνταξη.... Θα μας απαντησουν μεχρι τοτε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τον ΕΑΚ αφορά και θέμα ερμηνείας αυτού και ειδικότερα το παράρτημα Ε αυτού. Όταν και εάν λάβω απάντηση θα ενημερώσω το forum.

Το θέμα προέκυψε από διαφορετική ερμηνεία του ΕΑΚ μεταξύ εμού και του ελεγκτή της πολεοδομίας. Μη έχοντας άλλη δυνατότητα συμμορφώθηκα προς τις παρατηρήσεις του γιατί βλέπετε η άδεια πρέπει να προχωρήσει και έκανα την αίτηση/ερώτημα στον ΟΑΣΠ για μελλοντική χρήση ή για την περίπτωση που θα κάνω τροποποίηση της μελέτης. Όλα αυτά βέβαια εφόσον ο ΟΑΣΠ συμφωνεί με τη δική μου ερμηνεία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με το καλό πάρω απάντηση από τον ΟΑΣΠ θα σας ενημερώσω και για το ερώτημά μου και για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με το καλό πάρω απάντηση από τον ΟΑΣΠ θα σας ενημερώσω και για το ερώτημά μου και για την απάντηση.

 

Η διαφωνία μπορεί να έχει "αντιμετωπισθεί" από κάποιον και ίσως να μην χρειαστεί ΟΑΣΠ. Πάντως εσύ ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι επί του θέματος θέλω να κάνω την εξής ερώτηση..Έχω 1 6οροφη πολυκατοικία και ενώ ο έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων κατα χ ειναι οκ κατα ψ δεν ικανοποιείται.Πρέπει όπωσδηποτε να μεγαλώσω τα τοιχεία κατα ψ για να ικανοποιηθεί και κατά ψ ή αρκεί που είναι κατα χ οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αν απαιτείται, αν δηλαδή έχεις μαλακό όροφο (pilotis, καταστήματα κ.λπ.) πρέπει να ισχύει και στις δύο διευθύνσεις nv>0,60.

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΚ, παρ. 4.1.4. (και ιδιαιτέρως εδάφια [2], [3] και [4] του β. (Κτίρια με κατάλληλα διαμορφωμένο μικτό σύστημα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.