Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν δεχτείς την επάρκεια μόνο κατά x αναγκαστικά θα πας με ικανοτικό έλεγχο κόμβων, εκτός και αν λύσεις με q=1,5 οπότε και απαλλάσσεσαι του ικανοτικού (βέβαια δεν νομίζω να συμφέρει από οικονομικής πλευράς να λύσεις με q=1,5 ένα 6όροφο κτήριο). Αν έχεις πυλωτή αναγκαστικά θα πρέπει να έχεις επάρκεια, όπως σου είπε και ο Χάρης, αλλά εάν έχεις π.χ. κατάστημα (όπως ειπώθηκε) με τοιχοπλήρωση μεγαλύτερου μήκους από το 50% του συνολικού μήκος της διεύθυνσης που σ΄ενδιαφέρει, δεν απαιτείται υποχρεωτικά nv>0,60 (Ε.Α.Κ. 4.1.7.1 α [4])

Link to comment
Share on other sites

το ισόγειο είναι το μισό κατάστημα και το άλλο μισο διαμέρισμα ενώ ακομα και εκεί που έχω κατάστημα δεν υπάρχει τρομακτική διαφοροποίηση σε ότι αφορά τη τζαμαρία με τον ανώτερο λόγω του ότι το κατάστημα είναι φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μαλακό όροφο τότε δεν απαιτείται επάρκεια. Δες πόση μείωση καθ' ύψος έχεις στις τοιχοποιίες σου όπως σου είπε ο ilias.

Link to comment
Share on other sites

Άρα απ΄ότι καταλαβαίνω δεν έχεις μαλακό όροφο, άρα δεν είσαι υποχρεωμάνος να πετύχεις nv>0,60 (δηλαδή επάρκεια και κατά τις δύο διευθύνσεις), άρα:

1. ή το αφήνεις ως έχει και λύνεις με ικανοτικό

2. ή το αφήνεις ως έχει και λύνεις με q=1,5 και δεν κάνεις ούτε ικανοτικό

3. ή πιάνεις επάρκεια και κατά y και δεν λύνεις με ικανοτικό (και λύνεις και με ότι q θέλεις)

Link to comment
Share on other sites

τελικά επειδή με έπαιρνε με μερικά εκατοστά να αυξήσω 2-3 τοιχεία και να πετύχω την επάρκεια και κατα y προτίμησα αυτό να κάνω.εξάλου ίσως οι άλλοι 2 τρόποι είναι ίσως πππερισσότερο ασύμφοροι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον θα σου βγάλει παραπάνω οπλισμό με ικανοτικό, ανάλογα βέβαια και με τη ζώνη που είσαι. Αφού πιάνεις όμως επάρκεια και κατά τις δύο διευθύνσεις είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,ειμαι φοιτητης εργων υποδομης και στο μαθημα των αντισεισμικων κατασκευων εχω ενα θεμα σχετικο με τον ικανοτικο ελεγχο

 

εχω ενα κτηριο και μου ζητουν να αλλαξω ενα υποστηλωμα .το υποστηλωμα ειναι 45/45 και πρεπει να αντικατασταθει απο τοιχιεο πλατους 0,25.Το ζητουμενο ειναι ποιοα ειναι η ελαχιστη εγκαρσια διασταση ωστε να μην απαιτειται ικανοτηικος ελεγχος κομβων.

 

any ideas?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου εγώ δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς... να εξαληφθεί τελείως το 45/45; Ή να κάνεις κάτι σαν ενίσχυση και να κάνεις ένα τοιχίο (κάτοψης Γ) 45/45/150/25; Και για τί κτίριο μιλάμε; πάνω από 4 ορόφους;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου εγώ δεν καταλαβαίνω τί ρωτάς... να εξαληφθεί τελείως το 45/45; Ή να κάνεις κάτι σαν ενίσχυση και να κάνεις ένα τοιχίο (κάτοψης Γ) 45/45/150/25; Και για τί κτίριο μιλάμε; πάνω από 4 ορόφους;

 

 

Ειναι ενα υποστηλωμα 45/45 και μου ζητουν να το αλλαξω με ενα 0,25/χ

 

και το ερωτημα ειναι,ποσο πρεπει να ειναι το χ ωστε να μην απαιτειται ικανοτικος κομβων.το κτιριο ειναι 3οροφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.