Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσδιορισμός αντοχής ξύλου με επί τόπου δοκιμές


 
cv98019

Recommended Posts

Ναι...

 

Το είχα για τη λιθοδομή και τα μπετά, είπα να το δοκιμάσω και στο ξύλο...

 

Τώρα κοίταξε, τα ξύλα στα οποία αναφέρομαι έχουν μεγάλη διακύμανση αντοχής σίγουρα. Μερικά είναι σάπια τελείως, άλλα είναι μούσκεμα γιατί μπαίνει το νερό της βροχής, άλλα είναι σε καλή κατάσταση, άλλα έχουν σπάσει, άλλα είναι νέα, άλλα είναι παλιά κτλ κτλ. Οπότε μία μέθοδος που να μου δίνει μεγάλη ακρίβεια είναι θεμιτή όταν ελέγξω όλα τα ξύλα, ή τελοπάντων να τα ομαδοποιήσω με κάποιο τρόπο. Δεν θα σου πω τιμή για τη δουλειά, αλλά πίστεψέ με ούτε το μεροκάματο για το κρουσίμετρο...

 

και πως θα κάνεις έλεγχο μέλους με σάπια μέρη? τι να την κάνεις την αντοχή μόνο σε επίπεδο διατομής?

Link to comment
Share on other sites

@giorgosalekos: Τα σάπια και όπου υπάρχει θέμα ακαταλληλότητας θα τα βγάλουν και θα τα πετάξουν. Γίνεται έτσι ένας πρωτοβάθμιος έλεγχος. Το θέμα είναι αυτά που φαίνονται ότι είναι σε καλή κατάσταση, τι αντοχή έχουν;

 

@AlexisPap: Ρε συ Alex, μην τρελαίνεσαι...Η κρουσιμέτρηση ξύλου γίνεται και με Ν και με L. Κάνεις τη δοκιμή και παίρνεις αποτέλεσμα.;)

Βάζεις τα αποτελέσματα των μετρήσεων σε ένα διάγραμμα και βλέπεις τη διακύμανση, αν μπορείς να προσδιορίσεις μέση τιμή, τυπική απόκλιση κτλ. Το θέμα είναι τι να το κάνω το αποτέλεσμα, αν δεν με οδηγεί σε αντοχή του ξύλου;

Link to comment
Share on other sites

φίλτατε cv98019, έχει να κάνει με το έργο κρούσης. Αν δοκιμάσεις να κάνεις έλεγχο κονιαμάτων με Ν, παίρνεις μεν αναπήδηση, αλλά δεν παίρνεις μέτρηση. Η ενέργεια είναι μεγάλη. Αν δοκιμάσεις να κάνεις έλεγχο με Ν σε λευκή ξυλεία (Σουηδικό) αφήνει λακούβα. Το ξέρω γιατί όταν πήρα το πρώτο μου κρουσίμετρο έπαιζα μέσα στο σπίτι με τις πόρτες. Ορίστε, γίνομαι και ρεζίλι για χάρη σου...:D Ξέρω πολύ καλά τι αναπηδήσεις δίνει, και στην θεωρία και στην πράξη. Τώρα αν θες να καταλήξεις σαν εμένα... δεν μπορώ να σου το απαγορεύσω :D.

Link to comment
Share on other sites

Α κοίτα. Όλα κι όλα. Κι εγώ μόλις το πήρα στα χέρια μου το δοκίμασα παντού...Ατελείωτες ώρες χαράς. Την πρώτη φορά μου το έδειξε ένας συνάδελφος...Παίζαμε μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκ παραδρομής έγραψες Q. Χρησιμοποίησα τύπου Ν, ξέρω και το τύπου L (μικρότερη ενέργεια), αλλά Q δεν έχω δει. Αν δεν είναι ορθογραφικό, θα ήθελα να μάθω πάντως...

 

Q ειναι η βαθμονομηση του κρουσιμετρου. Δεν παιζει ρολο το Ν, L.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.