Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποδηλατώντας στη δουλειά, ξεχάστε τα μηχανοκίνητα


agior

Recommended Posts

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1733337

 

Ρίξτε μια ματιά στα σχόλια, είμαστε έθνος καθυστερημένων!

 

Ζήτω το πετρέλαιο, το τσιμέντο, η ρύπανση, η παχυσαρκία και τα cayenne στα πεζοδρόμια.

 

Έξω οι τουρίστες, η αιειφόρος ανάπτυξη, ο πολιτισμός, η υγεία.

 

Βρίσκονται κάποιοι μορφωμένοι άνθρωποι σε σωστές θέσεις και θέλουν να κάνουν την Αθήνα ευρωπαική πόλη αλλά σιγά μην τους αφήσουμε εμείς οι ίδιοι οι καφροέλληνες, που παρκάρουμε όπου βρούμε, καπνίζουμε όπου βρούμε και καίμε δέντρα για να χτίσουμε πόλεις κολαστήρια.

 

Η ευρώπη τις εφαρμόζει τις λύσεις, η αμερική ακολουθεί, ΜΜΜ, ποδήλατο, πεζόδρομοι και πράσινο. Εμείς στην καρακοσμάρα μας, κοστίζουν λέει τα έργα ενώ το μπορντέλο που έχει γίνει η Αθήνα δεν κοστίζει. Νέφος, φασαρία, νεύρα, κίνηση, τουρισμός μηδέν, ΧΑΟΣ.

 

Λαός καθυστερημένων, παιδεία και γνώσεις μηδέν, τι να τους κάνουμε τους ποδηλατόδρομους; Αφού πάμε κάθε απόγευμα γυμναστήριο και κάνουμε εκεί ποδήλατο...

 

Μπείτε στο bing maps και δείτε το Σαλτσμπουργκ και την Βρέμη και μετά κάντε κλικ Καλλιθέα και Γαλάτσι.

 

Αστοδιαλοπια λάθος χώρα γεννηθήκαμε!

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ ΜΜΜ και περπάτημα για τις μετακινήσεις μου καθώς μένω κοντά σε σταθμό Μετρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι γίνεται συνάδελφοι; Κάνουμε καμμιά ποδηλατοβόλτα ή μας έχει καταβάλλει η κρίση και την πέφτουμε για ύπνο τα ΣΚ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω και τη δική μου εμπειρία...

 

Εδώ και δύο μήνες σχεδόν καθημερινά με το ποδήλατο.Ούτε άγχος για παρκάρισμα και σαφώς γρηγορότερο για τις δουλειές στο κέντρο.Πλέον ξεχνάω να βάλω βενζίνη στο αυτοκίνητο.

 

Οι μεγαλύτεροι "εχθροί" είναι οι πεζοί, οι οποίοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν και ποδηλάτες.Ευτυχώς οι οδηγοί έχουν αρχίσει και συμφιλιώνονται με την ιδέα των ποδηλατοδρόμων.Ελπίζω να επεκταθεί κι άλλο το δίκτυο στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παραιτήθηκα από τη ποδηλασία για τη δουλειά, νίκησε το σκούτερ. Κάνω όμως προσπάθειες να βολτάρω τα απογέματα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μουρλάρα φίλο που αγόρασε ένα ποδήλατο Fuji με €3500. Πηγαίνει Λυκόβρυση-Λουτράκι-Λυκόβρυση, δηλαδή 170 χλμ!!! για πλάκα.

 

Εγώ προτιμώ την παραλία της Θεσσαλονίκης με ποδήλατο, είναι φανταστική, από Καλαμαριά μέχρι Κέντρο. Αν και πριν 1 μήνα μου κλέψανε το ποδήλατο μαζί με τον φράχτη (!!) που το είχα δέσει....

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο και ξερό ψωμί. Trekking για μεγαλύτερες ταχύτητες και πιο ξεκούραστη μετακίνηση στην πόλη και mountain με ρυθμιζόμενη ανάρτηση αν έχετε αρκετές και μεγάλες λακούβες. Μην ξεχάσετε να αγοράσετε και ένα πέταλο όμως γιατί οι κλασσικές κλειδαριές θέλουν 5'' να σπάσουν. Το χρησιμοποιώ καθημερινά αλλά αποφεύγω όσο μπορώ τους κεντρικούς δρόμους γιατί φοβάμαι τους οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Να κανονίσουμε καμμία ποδηλατάδα οι μηχανικοί-ποδηλάτες του φόρουμ...

Τι λέτε για Πάρνηθα-Βασιλικά;

Εγώ μπορώ πολύ πρωί Κυριακές ή Σάββατα όμως διότι τις άλλες ώρες και μέρες υπάρχει και η οικογένεια... (και η δουλειά φυσικά!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.