Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ολκιμότητα Χάλυβα


 
Ροδοπουλος

Recommended Posts

...υπαρχει μια μηχανική ιδιότητα που λεγεται residual strength...

 

Θεώρησα αυτονόητο ότι γνωρίζω το residual strength, γιαυτό προχώρησα κατευθείαν στους Coffin-Manson. Αλήθεια δεν είναι ειρωνεία να βάζουμε τα ονόματά τους μαζί, ενώ δημοσίευσαν τις εργασίες τους χώρια (και με διαφορά ενός έτους).

 

Επανέρχομαι στο ότι η ολιγοκυκλική κόπωση αφορά περισσότερο τους χαλύβδινους φορείς και κυρίως την πτύχωση των πελμάτων κατά την ανακυκλιζόμενη μετελαστική παραμόρφωση.

Στους φορείς από Ω/Σ ούτως ή άλλως κανείς δεν προσδοκά να παρουσιάζουν οι διατομές πλαστημότητα μετά από λίγους κύκλους πλαστικής παραμόρφωσης. Όχι λόγω χάλυβα, αλλά λόγω σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση, παλιά όταν ασκούσα το επάγγελμα με ενδιέφεραν πολύ και εμένα αυτά, αλλά τώρα πάω στις φραουλίτσες μου. όσο καιρό ασχολούμαι με τις βιολογικές, είδα πόσο πιο ωραία είναι η ζωή

Link to comment
Share on other sites

μεξικό 85 δεν είπες ότι είναι?

 

ειναι Β450c πολυ κοντα στο δικό μας B500c.

Link to comment
Share on other sites

ειναι Β450c πολυ κοντα στο δικό μας B500c.

τι εννοείς B450c στο Μεξικο-85? με πας 1 χρόνο πίσω και δεν έχω καμία διάθεση να ξαναρχίσω το ίδιο βιολί

Link to comment
Share on other sites

προφανώς, γιατί είναι αδύνατον

 

κατευθείαν να καρφώσεις! Είναι απολύτως δυνατόν από τα ευρήματα του στερεοσκοπίου, σε συνδυασμό με την συνολική πλαστική παραμόρφωση που είναι μετρήσιμη. Κοινώς αστοχία με μήκυνση μικρότερη του εu και ρωγμές κοπώσεως στην επιφάνεια αστοχίας.

Link to comment
Share on other sites

ξανα

 

το σκυροδεμα παει περιπατο στο 1-2-3 κυκλο. Μενει ο χάλυβας. Ο χαλυβας υπερφορτιζεται τοσο σε εφελκυσμο και θλιψη (ο σεισμος συνεχιζεται)+ διαξονικη, μπακα μπουκα χανει ολκιμοτητα, ξεκιναει ο λυγισμός λογω βάρους απο πανω, βγαζει καρουμπαλο λυγισμού, αλλαζει γεωμετρια, αυξανεται η φορτιση (παραμορφωση), μεγαλυτερο καρουμπαλο και σταματάει. Δεν σπαει γιατι εχει ακομα αποθεματα ολκιμοτητας. Εαν δεν εχει επειδη οπως λεει ολος ο κόσμος η διαβρωση εχει μειωση αυτα τα αποθεματα τι γινεται?

 

και μετα stress corrosion cracking.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσει ο λυγισμός, ο γνωστός βρόχος σ-ε γίνεται μια απειροελάχιστη μουτζούρα γύρω από τον άξονα των ε. Επιπλέον στην θέση αστοχίας η παραμόρφωση δεν είναι πια καμπτική, είναι (ας το πούμε έτσι) διατμητική. Πάπαλα δηλαδή.

Άρα η ολκιμότητα μας ενδιαφέρει για το μέρος της ιστορίας πριν τον λυγισμό. Τώρα, το ότι η διάβρωση φέρνει την ψαθυροποίηση και ότι αυτό είναι κακό, το ξέρουμε. Το θέμα είναι πόσο. Είπες κάτι για 75%. Τί εικόνα διάβρωσης αντιστοιχεί σε αυτό το ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

κατευθείαν να καρφώσεις! Είναι απολύτως δυνατόν από τα ευρήματα του στερεοσκοπίου, σε συνδυασμό με την συνολική πλαστική παραμόρφωση που είναι μετρήσιμη. Κοινώς αστοχία με μήκυνση μικρότερη του εu και ρωγμές κοπώσεως στην επιφάνεια αστοχίας.
ξανα

 

το σκυροδεμα παει περιπατο στο 1-2-3 κυκλο. Μενει ο χάλυβας. Ο χαλυβας υπερφορτιζεται τοσο σε εφελκυσμο και θλιψη (ο σεισμος συνεχιζεται)+ διαξονικη, μπακα μπουκα χανει ολκιμοτητα, ξεκιναει ο λυγισμός λογω βάρους απο πανω, βγαζει καρουμπαλο λυγισμού, αλλαζει γεωμετρια, αυξανεται η φορτιση (παραμορφωση), μεγαλυτερο καρουμπαλο και σταματάει. Δεν σπαει γιατι εχει ακομα αποθεματα ολκιμοτητας. Εαν δεν εχει επειδη οπως λεει ολος ο κόσμος η διαβρωση εχει μειωση αυτα τα αποθεματα τι γινεται?

συγνώμη, δεν ξέρω αν το προσέξατε, στη φωτό δεν βλέπουμε συνδετήρες (έχουν αστοχήσει, απουσιάζουν, δεν ξέρω). και για να καταλάβω, γιατί εγώ μια απλή κορασίδα είμαι, παρουσία ακέραιων συνδετήρων στις αποστάσεις που προβλέπονται μας λέτε ότι έχουμε αστοχία λόγω λυγισμού ράβδων σε βάθρα που λύνονται με q=1,5?

 

ο λυγισμός συνέβη ή δεν συνέβη λόγω σύνθλιψης του σκυροδέματος (κυρίως) και επειδή δεν βλέπουμε τσέρκια (δευτερευόντως)?

 

επίσης τι είναι το στερεοσκόπιο, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

επίσης είναι ή δεν είναι η εικόνα, εικόνα κλασσικής αστοχίας βάθρων διαστασιολογημένα με αμερικάνικούς κανονισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.