Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε διαμέρισμα


Recommended Posts

Δηλαδή δεν μπορεί ένας υπόγειος χώρος να πληρεί τις απαιτήσεις φυσικού φωτισμού και αερισμού;

Αν πούμε ότι περιμετρικά στο υπόγειο σε δύο όψεις και κάτω από τους εξώστες των όψεων του ισογείου στην εξωτερική περασιά τους κατασκευάζονται τοιχεία αντηστήριξης του περιβ. χώρου τα οποία υψώνονται ως την στάθμη τελικής διαμόρφωσης του περ. χώρου δηλ. στο -1,50 από το δάπεδο του ισογείου.

Δημιουργούνται τότε κάποιοι χώροι που επιτρέπουν τον φωτισμό, δεδομένου ότι υπάρχει ένα κενό τουλάχιστον 1,30 μ. κάτω από τους εξώστες που επιτρέπει τον φωτισμό και τον αερισμό των υπόγειων χώρων. Φυσικά στο υπόγειο σε αυτές τις 2 όψεις τοποθετούμε τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες.

Είμαι σωστός ή κάνω λάθος;

Πληρεί κατά την γνώμη σας τις απαιτήσεις φυσ. αερισμού και φωτισμού και επομένως μπορεί να υπολογίζεται σαν κατοικία;

Παρακαλώ βοηθήστε με την άποψη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει το δάπεδο του υπογείου χώρου να μην είναι κάτω από το -1,00 για να θεωρηθεί κύριας χρήσης το υπόγειο. Αλλά με 2,50μ μικτό ύψος, δεν θα έχεις ελεύθερο ύψος 2,40μ (εκτός αν η πλάκα είναι 10εκ). Οπότε πάσχει και από εκεί.

 

 

υ.γ. Το -1.00μ είναι υπό διερεύνηση (δεν έχω πρόχειρο το νόμο)

Link to comment
Share on other sites

Το δάπεδο υπογείου είναι στην στάθμη -3,00 με το ισόγειο στο 0,00.

Ο περιβάλλων χώρος είναι στο -1,50.

Άρα έχω στις δύο όψεις τοιχεία ύψους 1,50μ. από το δάπεδο υπογείου.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι είναι κεκλιμένο το έδαφος, σε ορθογώνιο γωνιακό οικόπεδο όπου η γωνία με την συμβολή των οδών είναι η πιό ψηλή στάθμη και οι 2 οδοί κατηφορικοί.

Οι υπόλοιπες 2 πλευρές του κτιρίου έχουν τα ανοίγματα, βλέπουν στο εσωτερικό του οικοπέδου και λόγω της έντονης κλίσης θα επιχωθεί ο περιβ. χώρος για να μην υπερβαίνουμε το μέγιστο ύψος του κτιρίου.

Εκτός του χώρου αυτού υπάρχουν και χώροι βοηθητικοί,λεβητοστάσιο αλλά και χώρος στάθμευσης.

Ουσιαστικά γίνεται ένας ας πούμε couranglaisse που όμως στεγάζεται από τους εξώστες, έχει το πλάτος των εξωστών που καλύπτουν όλο το μήκος των δύο πλευρών, έχει ως δάπεδο το δάπεδο του υπογείου (-3,00) και ελεύθερο άνοιγμα το κένο ανάμεσα στην στέψη των τοιχείων(-1,50) εως την κάτω πλευρά της πλάκας του εξώστη (-0,20 όσο το πάχος της πλάκας του εξώστη). Άρα 1,30μ. άνοιγμα κατά μήκος των 2 πλευρών.

Θέλω να χρησιμοποιηθεί ως χώρος κύριας χρήσης, δεν υπάρχει θέμα υπέρβασης της δόμησης.

Σύμφωνα με εμένα πληρεί τις απαιτήσεις και ως πρός το ύψος αλλά και ως πρός τον φυσ. αερισμό και φωτισμό). Ρωτώ όμως εσάς σαν πιο έμπειρους για να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Απογορεύεται η μετατροπή του υπογείου σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία). Μη επαρκής φωτισμός κτλ. Μόνο με την διαδιακασία της "τακτοποίησης" (ν 3843/2010).

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

 

Πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με άδεια και δή αλλαγή χρήσης.

Η υπόγεια αποθήκη που έχω να κάνω αλλαγή χρήσης σε κατοικία δεν είναι υπόγεια.Μόνο η πίσω πλευρά του κτιρίου είναι θαμμένη και στις υπόλοιπες τρείς η γραμμή του εδάφους στην στάθμη του δαπέδου του <<υπογείου>>.

1.Σε αυτή τη περίπτωση τα πράγματα αλλάζουν και είναι διαφορετικά σε σχέση με αυτό που αναφέρει ο nik mourouzis. Έτσι δεν είναι;;

2.Ποιές μελέτες θα μου χρειαστούν; Με καλύπτει η λίστα που φαίνεται εδώ;

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

3.Αν το περίγραμμα του κτιρίου διαφέρει λίγο σε σχέση με αυτό της αδείας π.χ. 0,35 μ (έχω διαβάσει σε νομοθεσία ότι το όριο είναι 0,10 μ) απαιτείται και άλλου είδους αλλαγή, έτσι δεν είναι; Θα προκύψει διαφορά στην αμοιβή έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απογορεύεται η μετατροπή του υπογείου σε χώρο κύριας χρήσης (κατοικία). Μη επαρκής φωτισμός κτλ. Μόνο με την διαδιακασία της "τακτοποίησης" (ν 3843/2010).

Θα πρέπει να πληρούνται οι συνθήκες φωτισμού-αερισμού;

Αν όχι ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να αλλάξει τα ανοίγματα για να ξεπεράσει το εμπόδιο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα παρόμοιο πρόβλημα: νομιμοποίηση υπογείου σε οίκημα παλαιότερο του '55. Μπορεί να γίνει απλή αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία (εφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης), ή τακτοποίηση με τον Ν. 3843; Απαιτείται βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος και στις 2 περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To ίδιο θέμα έχω και εγώ. Περισσεύει συντελεστής δόμησης. Και από αποθήκη θέλει ο ιδιοκτήτης να το κάνει ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων . Επειδή όμως είναι πολυκατοικία ο συντελεστής δόμησης που έχει περισσέψει σε ποιον ανήκει ή που μπορώ να το δώ? Και πως μεταβιβάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας αγνοεί το υπόγειο, σαν να μην υπάρχει. Υπάρχει τρόπος να νομιμοποιηθεί με οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής :

 

Μένω σε 5όροφη πολυκατοικία (ιδιοκτησίας μου το διαμέρισμα του 5ου).

Αγόρασα πρόσφατα χώρο 50 τ.μ στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Το συμβόλαιο του υπόγειου χώρου αναφέρει ότι : είναι αποθήκη,αυτοτελής και ανεξάρτητη, διαιρεμένη και διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ'αδιαιρέτου στο οικόπεδο 8 χιλιοστά.

Εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για γραφείο, να το δηλώσω σαν έδρα μου δηλ στην εφορία για έναρξη επαγγέλματος μηχανικού.

Μπορώ;;

Αν ναι, χρειάζεται να κάνω κάποια νομική αλλαγή;;

Αν όχι, γιατί;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.