Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε διαμέρισμα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής και περιγραφικός;;

Απ'ότι είδα μόλις, ο νόμος που αναφέρεσαι είναι για τακτοποίηση ημιυπαίθριων και για αλλαγή χρήσης, αλλά το τζάμπα δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει.

Δεν θα πρέπει να πληρώσω κανονικά το πρόστιμο ανάλογα με την χρήση και τα τ.μ ;;;

Link to comment
Share on other sites

ααααααα, εσυ το θες κ εντελως δωρεαν.ε τοτε οχι, δεν υπαρχει κατι για σενα.

 

γινομαι σαφης.

 

Θα το ρυθμισεις σαν γραφειο με τον 3843.Ειμαι οσο σαφης θα μπορουσα να γινω σε μια περιπτωση που δεν με απασχολει καθολου.Θα πληρωσεις οσο κανει.

Ο 3843 περιλαμβανει κ την περιπτωση σου.Θα το ρυθμισεις κ θα εισαι κοκκορος για 40 χρονια.

Εννοω τζαμπα που λες, οτι αφενος μεν αν οας να του κανεις αλλαγη χρησης με αδεια προφανως θα βρεις ενα καρο εμποδια, αφετου θα σου κοστισει αρκετα, ασε που δεν ξερω αν γινεται στην περιπτωση σου

 

Αν το ρυθμισεις με τον 3843, δεν θα εχεις τετοια προβληματα του αν γινεται η αν δεν γινεται, κ το προστιμο θα ειναι αστειο μπροστα στην επισημη αδεια αλλαγης χρησης.

 

Αυτα

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγή χρήσης από αποθήκη άνω των 50 μ2 σε κατοικία ποιές μελέτες απαιτούνται εκτός από αρχιτεκτονική, παθητική;

Απαιτείται μελέτη διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου αν δεν γίνουν εξωτερικές αλλαγές; Είναι απαραίτητος ο χρονικός προγραμματισμός;

Link to comment
Share on other sites

ααααααα, εσυ το θες κ εντελως δωρεαν.ε τοτε οχι, δεν υπαρχει κατι για σενα.

 

γινομαι σαφης.

 

Θα το ρυθμισεις σαν γραφειο με τον 3843.Ειμαι οσο σαφης θα μπορουσα να γινω σε μια περιπτωση που δεν με απασχολει καθολου.Θα πληρωσεις οσο κανει.

Ο 3843 περιλαμβανει κ την περιπτωση σου.Θα το ρυθμισεις κ θα εισαι κοκκορος για 40 χρονια.

Εννοω τζαμπα που λες, οτι αφενος μεν αν οας να του κανεις αλλαγη χρησης με αδεια προφανως θα βρεις ενα καρο εμποδια, αφετου θα σου κοστισει αρκετα, ασε που δεν ξερω αν γινεται στην περιπτωση σου

 

Αν το ρυθμισεις με τον 3843, δεν θα εχεις τετοια προβληματα του αν γινεται η αν δεν γινεται, κ το προστιμο θα ειναι αστειο μπροστα στην επισημη αδεια αλλαγης χρησης.

 

Αυτα

Αυτα

 

 

 

Έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό σύμφωνα με τα στοιχεία του υπογείου και τι γράφει ο 3843.

Έχουμε τιμή ζώνης 1150 ευρώ, επιφάνεια υπογείου 61,5 τ.μ, συντελεστής για αλλαγή χρήσης 10,5%.

Συνολικά Τιμή προστίμου : 1150*61,5*10,5%=7426 Ε.

Όχι και τόσο αστείο σε απόλυτη τιμή θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγή χρήσης από αποθήκη άνω των 50 μ2 σε κατοικία ποιές μελέτες απαιτούνται εκτός από αρχιτεκτονική, παθητική;

Απαιτείται μελέτη διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου αν δεν γίνουν εξωτερικές αλλαγές; Είναι απαραίτητος ο χρονικός προγραμματισμός;

 

Μελέτη διαμόρφωσης χώρου δεν απαιτείται. Όσο για τον χρονικό προγραμματισμό δεν ξέρω αν δέχεται το ΤΕΕ υποβολή αμοιβής χωρίς αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής :

 

Μένω σε 5όροφη πολυκατοικία (ιδιοκτησίας μου το διαμέρισμα του 5ου).

Αγόρασα πρόσφατα χώρο 50 τ.μ στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Το συμβόλαιο του υπόγειου χώρου αναφέρει ότι : είναι αποθήκη,αυτοτελής και ανεξάρτητη, διαιρεμένη και διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ'αδιαιρέτου στο οικόπεδο 8 χιλιοστά.

Εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για γραφείο, να το δηλώσω σαν έδρα μου δηλ στην εφορία για έναρξη επαγγέλματος μηχανικού.

Μπορώ;;

Αν ναι, χρειάζεται να κάνω κάποια νομική αλλαγή;;

Αν όχι, γιατί;;

Ευχαριστώ.

Αντί για πολεοδομικό ζήτημα μπορείς να το αντιμετωπίσεις και ως ζήτημα εφορίας.

Συγκεκριμένα

Η χρήση που θες να κάνεις για επαγγελματικό χώρο τεχνικού γραφείου δεν εμπίπτει (ακόμα) σε διατάξεις υγειονομικού ενδιαφέροντος ούτε απαιτεί (ακόμα) η εφορία βεβαίωση ότι η έδρα που θα δηλωθεί είναι χώρος κυρίας χρήσης ή γραφείο για να το αποδεχτεί ωε έδρα.

Οπότε υπόγειο ή όχι όπως είναι σήμερα τα πράγματα νομίζω πως μπορείς να κάνεις άμεσα.

Υπάρχει η πιθανότητα αν απασχολείς εργαζόμενο προσωπικό στο συγκεκριμένο γραφείο να εμπλέκεται και η επιθεώρηση εργασίας για την καταλληλότητα του χώρου αλλά είναι θέματα που πρέπει να τα συζητήσεις με έναν έμπειρο λογιστή.

 

Φυσικά αν το ταχτοποιήσεις με τον νόμο Μπιρμπίλι θα έχεις εξασφαλίσει και την οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή (που σίγουρα θα γίνει) και σε περιπτώσεις σαν αυτές με άδειες λειτουργίας χώρων.

 

 

(καλώς σας βρήκα στο όμορφο φόρουμ σας)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Περίπτωση μονοκατοικίας εκτός σχεδίου του 85 έχει 2 ορόφους, δηλωμένοι ως ισόγειο και α' όροφος, και 2 υπόγεια που δεν μετράνε στην δόμηση. Το ένα υπόγειο προφανώς είχε γίνει από την κατασκευή του ισόγειο.....

 

Πριν απο χρόνια πέθανε ο πατέρας και έχουν κάνει από μόνοι τους εργασίες ώστε να χωρίσουν τους ορόφους και να έχει ξεχωριστή είσοδο ο κάθε όροφος. Επιπλέον έχει διαμορφωθεί το υπόγειο ως διαμέρισμα. Τώρα θέλουν τα 3 αδέλφια να πάρουν από έναν όροφο ο καθένας ( υπόγειο, ισόγειο , όροφος) και συμβολαιογραφικά.

 

Φαντάζομαι ότι ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει νέα σχέδια και απαιτείται να γίνει αλλαγή χρήσης. Το πρώτο και βασικό ερώτημα είναι αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όταν ο υπόλοιπος σ.δ. είναι περίπου 30 τ.μ. ενώ το υπόγειο που χρειάζεται αλλάγή χρήσης είναι παραπάνω από 180τ.μ. ???

 

Αν γίνεται θα πρέπει να δηλωθεί και διαρρύθμιση ολόκληρου του κτίσματος?

Αν θεωρείτε ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον παρακαλώ ενημερώστε με. Δεν έχω ασχοληθεί με περιπτώσεις αλλαγής χρήσης και δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει ειδικά τώρα που οι ιδιοκτήτες έχουν προβεί από μόνοι τους σε ενέργειες που δεν βοηθάνε και ξαφνικά θέλουν να είναι νόμιμοι......

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να προσπαθησεις να κανεις θα βρισκεις μπροστα σου εναν οροφο παρανομο που δε θα νομιμοποιειται.Αυτος ειναι το παραπανω υπογειο.Αν ως δια μαγειας εξαφανιστει αυτο (μπαζωθει εσωτερικα ΄, δε ξερω αλλον τροπο) τοτε η μονη σου δυνατοτητα ειναι ο μπιρμπιλονομος.Εκει ομως υπαρχει ενα αγκαθι. ο υπολοιπος συντελεστης δομησης.Τι λεει γιαυτο η πολεοδομια σου?(ολα αυτα με το σκεπτικο οτι δεν γινεται να λεει η αδεια 2 υπογεια, τι ισχυει?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.