Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Νομιμοποίηση υπογείου


KATK

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το αν μπορώ να τακτοποιήσω το υπόγειο διωροφου κτίσματος (εκτος σχεδίου) σύμφωνα με το νέο νομο. Πρόκειται για υπερυψωμένο υπόγειο που χρησιμοποιείται ως ανεξάρτητη κατοικία και από πάνω έχει σε στάθμη ~ + 1.20 από τον περιβάλλοντα χώρο, τον αντίστοιχο (σε μετρα) όροφο. Τα πράγματα είναι λίγο μπλεγμένα στην περίπτωση μου γιατί η άδεια (προ 25ετίας) αναφέρει λυόμενο (είναι όντως "τσιμεντολυομενο" το ισόγειο) επί υποστυλωμάτων (δηλαδή δεν υφίσταται ο υπόγειος χώρος). Άρα τη γίνεται σ' αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αρχικά παρακαλώ να μην γράφετε με κεφαλαία .

 

Όσον αφορά το ερώτημά σας , καλύτερα να απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας για να τακτοποιήσει το θέμα σας.

 

Δεν είναι κάτι τόσο απλό που μπορεί να αναλυθεί σε ένα forum.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τους κεφαλαίους χαρακτήρες. Όσον αφορά το θέμα μου, μπορεί να μην είναι πολύ απλό ενδεχομένως, αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει έχουν απαντηθεί πολύ δυσκολότερα. Άλλωστε υπάρχουν ζητήματα που κάποιοι μηχανικοί (όπως θα μπορούσε να ισχύσει και για πολλά άλλα επαγγέλματα) λόγω του ότι δεν τα έχουν "συναντήσει" δεν τα γνωρίζουν πολύ καλά (μου έχουν πει ήδη δύο εκ' διαμέτρου αντίθετες απόψεις). Τουλάχιστον εδώ μπορεί σε κάποιον να έχει τύχει κάτι ανάλογο...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τύχει σε κάποιον θα απαντήσει.

 

Απλά , η κείμενη νομοθεσία για τα αυθαίρετα είναι αρκετά μπερδεμένη , σε σημείο που κάθε περίπτωση να καταλήγει να είναι μοναδική . Δύσκολα κάποιος να διακινδυνεύσει απάντηση/άποψη χωρίς αυτοψία και χωρίς γνώση των ειδικών νομοθετικών διαταγμάτων που διέπουν τη περιοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει έχουν απαντηθεί πολύ δυσκολότερα.

Ναι; Και με ποιά κριτίρια το λέτε αυτό;

Βρε τι ακούμε κάθε μέρα...

 

Όπως και να έχει, πρέπει να καταλάβετε πως όρι και να ακούσετε εδώ μεσα, πάλι εκεί που ακούσατε τις εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις θα καταλήξετε, αφού η περίπτωση σας απαιτεί μηχανικό ο οποίος θα δει και κανένα σχέδιο ή την υπάρχουσα κατάσταση και θα αποφανθεί ως προς το τι πρέπει να κάνετε...

 

Δεν λέμε τον καφέ εδώ, αν και για να πεις τον καφέ, πρέπει να δεις το φλιτζάνι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.