Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορθομαρμάρωση


allotrios

Recommended Posts

καλά όταν έδινες προσφορά δεν το είχες προϋπολογίσει στην τύχη έβαλες την έκπτωση !!!!!!!!!!!!!!!

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

απο που έβγαλες το συμπερασμα πως εδωσα προσφορά;  το ψάχνω για να δώσω. Για την ακρίβεια να μου το αναθεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Από το περιγραφικό τιμολόγιο:

5.61          Ορθομαρμαρώσεις από πλάκες μαρμάρου μήκους έως 2,00 m

 

Ορθομαρμαρώσεις από πλάκες μαρμάρου μήκους έως 2,00 m επί τοίχων κατακορύφων ή κεκλιμένων οιουδήποτε ύψους. Μάρμαρο σχιστό και υλικά λειοτρίψεως, επιστρώσεως (τσιμεντοκονίαμα και γυψοκονίαμα) και αρμολογήματος επί τόπου, ικριώματα και εργασίες κοπής, λειοτρίψεως, αποξέσεως επιχρισμάτων, προσεγγίσεως, τοποθετήσεως με τσιμεντοκονίαμα, εγχύσεως υδαρούς τσιμεντοκονιάματος μέχρι τελείας πληρώσεως των κενών, αρμολογήματος και καθαρισμού. Συμπεριλαμβάνονται οι εμφανείς ή αφανείς μεταλλικοί σύνδεσμοι από ορείχαλκο ή ανοξείδωτο χάλυβα.

 

Τιμή ανά τετραγωνικό μέτρο (m2) πραγματικής επιφανείας 

 

 

 

Οι ισχύουσες τιμές είναι:

 

75.61.01 Oρθομαρμαρώσεις από μάρμαρο μαλακό πάχους 2 cm ΟΙΚ 7561 m2  73,00  

75.61.02 Oρθομαρμαρώσεις από μάρμαρο μαλακό πάχους 3 cm ΟΙΚ 7562 m2  84,00 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το έχω βρεί κι εγώ απ'το τιμολόγιο των ΟΙΚ αυτό, αλλά έχω θέμα με το "περιλαμβάνονται οι εμφανείς ή αφανείς μεταλλικοί σύνδεσμοι...κτλ".  Πως τους ορίζουμε αυτούς; χρησιμοποιείται κάποιο σύστημα συγκεκριμμένο;

 

Οταν το μάρμαμο έχει άκοπο, απ'τον εμπορα σχεδόν 40ε (πλάκα), με κοψίματα του μαρμαρά στα κομμάτια που απαιτείται, κανα 10 ρικο ακόμη, με το πιστοποιημένο σύστημα στήριξης (πχ ergofix) κανα 20ρικο...δε βγαίνει η τιμή. Και ποιος μάστορας θα τα περάσει με 10ε το μέτρο...;;;

 

Η καπου το χάνω εγώ...ή...

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη ειναι αυτη που διδει ο ΑΤΟΕ .Η τεχνικη περιγραφη -προδιαγραφες κ.λ.π πρεπει να οριζουν τις τεχνικες λεπτομερειες κατασκευης.

Αν οχι να το ρωτησεις εγγραφως (αφου ειναι για αναθεση),

Link to comment
Share on other sites

Η προδιαγραφή που ισχύει είναι η 03-07-04-00. Η τιμή που αναγράφεται στα 75.61 είναι μόνο για την εργασία (τιμή φατούρας). Το άρθρο της μελέτης θα πρέπει να συνυπολογίσει την τιμή του υλικού, ανάλογα με το τι μάρμαρο θέλει ο μελετητής να τοποθετηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

χμμ...διπλα στα άρθρα που εχω εγω (προφανώς κι όλοι μας) αναφέρει στη τελευταία στήλη "+ΕΡΓ". Το οποιο αναφέρεται μονον στην εργασία προφανώς.

 

Δε βλεπω να ζυγώνω στην ανάθεση. Απ'οσο εχω καταλαβει εχουν περιορισμένο μπατζετ και κοβουν απ'τα αρθρα οτι μπορουν για να το αναθέσουν...δεν θα ασχοληθώ κάν.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η τιμή είναι μόνο για εργασία δεν το λέει στην ΕΤΕΠ, το λέει στην εισαγωγή του Περιγραφικού Τιμολογίου (τιμές που συνοδεύονται με ** αφορούν μόνο εργασία, αντίστοιχα για το * λέει ότι είναι χωρίς την μεταφορά). Στους πίνακες των τιμών στο ΦΕΚ, στην τελευταία στήλη λέει ΕΡΓΑΣΙΑ,  όχι +ΕΡΓ.

 

Πιθανόν Kane να ισχύει αυτό που λες ή απλά όποιος έφτιαξε τον Προϋπολογισμό να μην ήταν και τόσο "διαβαστερός" τύπος. Πάντως αν πρόκειται για δημοπρασία και όχι ανάθεση, ο Προϋπολογισμός δεν στέκεται, μπορεί να γίνει ένσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις σε ένα "κανονικό" διαγωνισμό θα πρεπει να υπάρχει το άρθρο της προμήθειας του υλικού (μάρμαρο) + το άνωθεν αρθρο της εργασίας.

 

Οπότε στη περίπτωση μας...άκυρον. Ας βρεθεί άλλος αιμοδότης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.