Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Pilotis από αντιπαροχή


diavolakos

Recommended Posts

Σε pilotis στις θέσεις στάθμευσης ΔΕΝ υπάρχουν χιλιοστά.

 

Όποιος έχει,είναι πολύ απλά θύμα απάτης (λόγια συμβ/φου αυτα).

 

Η ρύθμισή τους γίνεται με γραπτή συνέναιση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας,καθώς είναι κοινόχρηστοι.

 

Επιπλέον,η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει κ δίνει χιλιοστά σε θέσεις στάθμευσης σε pilotis είναι άκυρη κ χρήζει τροποποίησης.

 

Αυτά

 

Περαστικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε zavi,

κλειστές θέσεις στάθμευσης στην pilotis, συνολικής επιφάνειας (με αυτήν της εισόδου) μικρότερη ή ίση του 50% της συνολικής επιφάνειας της pilotis, σχεδιασμένες στην κάτοψη της pilotis (νόμιμη άδεια), με συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ, μπορούσαν να έχουν χιλιοστά. Η κα Συμβολαιογράφος, σφάλλει.!!!

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουν να μπορούν να έχουν.

Προφανώς ο zavi, μιλάει για ανοιχτές θέσεις στάθμευσης.

 

υ.γ. Δεν υπάρχει απαίτηση συμβολαιογραφικής πράξης δέσμευσης θέσης στάθμευσης, αν είναι πέρα των υποχρεωτικών.

Link to comment
Share on other sites

οι κλειστες ναι.....

 

οι ανοιχτες με τιποτα.....κανονικα ειναι εξαρτημενες και σε καποιο διαμερισμα.....

αλλιως οποιος προλαβε ταμαξι παρκαρε.....

 

 

εγω γιαυτο ειπα οτι αν ειναι κλειστο νομιμοποιειται.....

αν οχι πρεπει να βγαλλει αδεια κλειστου γκαραζ αφου συνυπογραψουνε και οι υπολοιποι ιδιοκτητες αν δεν εχει πιασει το 50% του ισογειου

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εγώ, ως οικοπεδούχος, έχω κάποια δικαιώματα πάνω σε αυτόν τον χώρο στάθμευσης και αν θα μπορούσα να προβώ στο κλείσιμο των ανωτέρω χώρων στάθμευσης. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Συνάδελφοι, βλέπετε τί ρωτά ο...διαβολάκος;

Είμαστε σοβαροί που καθόμαστε και απαντάμε;;;

Οικοπεδούχος δεν είστε πλέον κύριε όπως το εννοείτε!!!

Ποιό είναι το ζητούμενο σας; Να καρπωθείτε κάτι που δεν σας ανήκει;;;

Και από εμάς τί θέλετε; Να σας υποδείξουμε τον τρόπο;

 

:-x:mad::-x:mad::-x:mad::-x:mad::-x

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον,η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει κ δίνει χιλιοστά σε θέσεις στάθμευσης σε pilotis είναι άκυρη κ χρήζει τροποποίησης.

 

Αυτά

 

Περαστικά

 

από ό,τι θυμάμαι όσοι είχαν χιλιοστά αυτά μεταρέπονται σε αποκλειστική χρήση

-------

αυτά και πολλά είπαμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε zavi,

κλειστές θέσεις στάθμευσης στην pilotis

 

Φάσκεις κ αντιφάσκεις με τους όρους,είναι απολύτως σωστή η διατύπωσή μου.Pilotis δεν νοείται κλειστή,αλλιώς δεν λέγεται pilotis αλλά ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης.

 

(Άσχετο,καθώς δεν το πρόσεξα στον 3843:μετράνε πλέον οι κλειστές στο Σ.Δ.ή όχι με το νέο Μπιρμπιλονόμο?)

 

Η κα Συμβολαιογράφος, σφάλλει.!!!

 

Είναι απολύτως σωστή κ αυτή.

 

από ό,τι θυμάμαι όσοι είχαν χιλιοστά αυτά μεταρέπονται σε αποκλειστική χρήση

 

Ξαναλέω λέξη προς λέξη προσέχοντας ΑΠΟΛΥΤΩΣ τί γράφω: η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που έχει γίνει κ δίνει χιλιοστά σε θέσεις στάθμευσης σε pilotis χρήζει τροποποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να διευκρινήσω ότι όταν αναφέρομαι σε κλείσιμο των χώρων, εννοώ ότι οι εν λόγω χώροι θα εξακολουθήσουν να χρησιμοποιούνται ως κλειστοί χώροι στάθμευσης.

 

Συνάδελφε zavi,

ο diavolakos ήταν σαφής. Αναφέρεται σε κλειστή θέση στάθμευσης, άρα με χιλιοστά. Εσύ αναφέρεσαι σε ανοιχτή θέση στάθμευσης!!!

Είμαι και εγώ σαφής και προσέχω τι γράφω, χωρίς να χρησιμοποιώ bold γραφή!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

 

Χωρίς bold,σου ξαναλέω ότι αυτό που λέει ο τύπος είναι ότι είχε pilotis με ανοικτές θέσεις στάθμευσης κ τις έκλεισε-ή θέλει να τις κλείσει.Από κει κ πέρα ισχύουν όσα έγραψα.

 

Με το συμπάθειο κιόλας!:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.