Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικονομική κρίση


Skeptikos

Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι   

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι

    • Να ασχολούμαστε μόνο με τις υποχρεώσεις μας και να αφήσουμε τους πολιτικούς να βρούνε τις λύσεις
      8
    • Είναι ανάγκη να δράσουμε μαζικά και να ψάξουμε οι ίδιοι λύσεις και διεξόδους από το πρόβλημα
      76
    • Τα πράγματα σε βάθος χρόνου θα πάνε καλά, απλά να περιμένουμε
      11


Recommended Posts

Όμορφα τα γιαουρταματα, αλλά το πρώτο άτομο που πρέπει να γιαουρτώσει ο Έλληνας, είναι ο ίδιος του ο εαυτός. Όλοι αυτοί (που δυστυχώς είναι η πλειοψηφία) που βολικά σιώπαγαν είτε λόγο κομματοφανατισμου, ή βολέματος, ή μελλοντικού βολέματος, πρέπει να βουτήξουν κατ’ επανάληψη τα κεφάλια τους μέσα σε καρδάρες γιαουρτιού. Αυτοί είναι οι πρώτοι που πρέπει να δείξουν αλληλεγγύη, και που θα επιστρέψουν ένα μερίδιο των «προνομιών» τους (που συνήθως χωρίς κόπο απόκτησαν - you know- με μια βόλτα από το βουλευτικό/βησματικο γραφείο, και με κατάθεση είτε χρημάτων ή πολιτικών δικαιωμάτων), το όποιο με την σειρά του θα πρέπει να μοιραστεί δικαιότερα στους υπόλοιπους.

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν συμβεί, ούτε δικαίωμα να διαμαρτυρείται έχει, ούτε ο κατήφορος πρόκειται να σταματήσει. Γιατί πολύ απλά, αν ο Έλληνας δεν αποφασίσει να κάνει μια σοβαρή αυτοκριτική και να γίνει πιο δίκαιος απέναντι στους συμπολίτες του, και τους 300 της βουλής να αλλάξεις, αυτοί γρήγορα θα αντικατασταθούν από ομοίους τους (από τα διάφορα τσικό κομματόσκυλων και πολιτικάντηδων, δηλαδή αυτών που βρίσκονται και ευημερούν μέσα στα πανεπιστήμια, συνδικάτα, συνεταιρισμούς, συλλόγους, επιμελητήρια, οργανώσεις νεολαίας κλπ).

 

Για έναν λαό που υπερηφανεύεται για το ποσό «ξύπνιος μάγκας» είναι, το να λέει ότι τον κορόιδεψαν όλα αυτά τα χρόνια, ακούγεται λίγο ηλίθιο και βολικό όπως άλλωστε έχει μάθει να συμπεριφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

-αλλά το πρώτο άτομο που πρέπει να γιαουρτώσει ο Έλληνας, είναι ο ίδιος του ο εαυτός.

 

-Γιατί πολύ απλά, αν ο Έλληνας δεν αποφασίσει να κάνει μια σοβαρή αυτοκριτική και να γίνει πιο δίκαιος απέναντι στους συμπολίτες του, και τους 300 της βουλής να αλλάξεις, αυτοί γρήγορα θα αντικατασταθούν από ομοίους τους

 

-Για έναν λαό που υπερηφανεύεται για το ποσό «ξύπνιος μάγκας» είναι, το να λέει ότι τον κορόιδεψαν όλα αυτά τα χρόνια, ακούγεται λίγο ηλίθιο και βολικό όπως άλλωστε έχει μάθει να συμπεριφέρεται.

 

Μεγάλες αλήθειες πραγματικά δε θα μπορούσα να τις στήσω με τόσο σαφή τρόπο στο μυαλό μου. Αρχίζουμε και μπαίνουμε στην καρδια του προβλήματος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως με δικαίωμα ψήφου καθε 4 χρόνια και με διαρκή πλύση εγκεφάλου απο τα ΜΜΕ έχουμε τόσο μεγαλο μερίδιο ευθυνης. "Εμπιστευόμαστε" καποιους πολιτικούς για να διαχειριστούν συνετα χρήμα κι εξουσία αλλα δεν εχουμε τρόπο να τους τα αφαιρέσουμε ανα πάσα στιγμή, ακόμη και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και εγγυητής ουσιαστικά του πολιτεύματος δεν εχει ουσιαστικές δυνάμεις. Αρα ειναι βολικό να λέμε οτι φταιμε ολοι αλλα ΔΕΝ φταιμε ολοι. Ακόμα και αν πολλοι πέρασαν απο πολιτικά γραφεία και πουλησαν την ψήφο τους αυτο εναι αποτέλεσμα της αγραμματοσύνης και της Ηλιθιότητας που καλιεργείται χρόνια τωρα. Οι ευθλυνες πανε ανάλογα με τη γνώση και τη δύναμη του καθενος. 100% ευθυνη εχω εγω που δωροδώκησα και χωθηκα κλητηρας στο δημόσιο, 100% αυτος που αρπαξε μιζα για τα οπλικά συστήματα αλλά δέν είναι τα μεγέθη συγκρίσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε πάλι απ΄την αρχή στο κλασσικό ερώτημα "βλάξ ή ύποπτος, ο κλασσικός ο λακαμάς (georgiou speaking...) ο έλληνας πολίτης;"

 

Εγώ πάντως δεν τον θεωρώ πια βλάκα, τουλάχιστον όχι σε ποσοστό 80% έως 90% που ψηφίζει και καλά παραπλανημένος τα 2 κόμματα εξουσίας εδώ και 35 χρόνια.

Και άλλες απόψεις βέβαια πάντα ευπρόσδεκτες ...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως με δικαίωμα ψήφου καθε 4 χρόνια και με διαρκή πλύση εγκεφάλου απο τα ΜΜΕ έχουμε τόσο μεγαλο μερίδιο ευθυνης. ..........

 

Αυτό ακριβώς είναι το λάθος μας.

Εκλογές δεν έχουμε μόνο κάθε 4 χρόνια, υπάρχουν κλαδικά όργανα (ΤΕΕ, Σύλλογοι κλπ) που και εκεί πρέπει να δείξουμε την αντίθεσή μας (αλλά πάλι δεν το κάναμε).

Επίσης, η συμμετοχή μας σε απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες κλπ.

Από τον καναπέ δεν αλλάζει τίποτα,

 

η πραγματική ζωή ΔΕΝ αλλάζει με το τηλεκοντρόλ συνάδελφοι...

Link to comment
Share on other sites

και δεν αλαζει οταν υιοθετουμε πληρως τις πρακτικες που κατηγορουμε και οταν θελουμε-απαιτουμε πολιτικους μονο για ρουσφετι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και γνώμη μου είναι ότι η δημοσκόπηση θα έπρεπε να "τραβήξει" για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, ωστόσο η τάση που έχει διαμορφωθεί δείχνει με σαφήνεια το πώς πρέπει να κινηθούμε όλοι μαζί παρέα, συμπαρασύροντας και τους πολιτικούς μας πρός το σωστό δρόμο.

Προτείνω και παρακαλώ τους συντονιστές να ανοίξει η ψηφοφορία ξανά, αφού δεν ήταν η βούληση μου να έχει περιορισμένο χρονικά χαρακτήρα.

Παράλληλα με το υπο διαμόρφωση αποτέλεσμα, θα μπορούσαμε να καταθέτουμε προτάσεις για την αλλαγή ρότας. Μη βιαστούμε να πούμε ότι οι προτάσεις μόνο δε βοηθάνε, όλοι το γνωρίζουμε αυτό. Ωστόσο για να γίνει μία κατασκευή χρειάζεται πρώτα μία μελέτη, μία προεργασία, ένας σχεδιασμός.

 

edit: (Πρός τους συντονιστές) Ευχαριστώ για την παράταση, δεν είναι εφικτό, να μην υπάρχει χρονικός περιορισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.