Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική κρίση


Skeptikos

Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι   

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι

    • Να ασχολούμαστε μόνο με τις υποχρεώσεις μας και να αφήσουμε τους πολιτικούς να βρούνε τις λύσεις
      8
    • Είναι ανάγκη να δράσουμε μαζικά και να ψάξουμε οι ίδιοι λύσεις και διεξόδους από το πρόβλημα
      76
    • Τα πράγματα σε βάθος χρόνου θα πάνε καλά, απλά να περιμένουμε
      11


Recommended Posts

Καθημερινά τρέχουμε στις δουλειές μας και σκεφτόμαστε το μέλλον μας. Το καθημερινό τρέξιμο μήπως μας εμποδίζει να δούμε ότι μπροστά μας υπάρχει κάποιο παγόβουνο, που κινδυνεύουμε να πέσουμε πάνω του; Μήπως αυτό το τρέξιμο είναι μάταιο αν δε ρυθμίσουμε κάποια θέματα στη βάση τους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

skeptikos, είναι κάτι που το σκέφτομαι πολύ καιρό,

ωραίες οι αναλύσεις, ωραίος ο διάλογος, ωραία τα επιχείρηματα, ωραία η διαφορά απόψεων, ωραία τα γράφουμε εδω, όλα ωραία είναι γιατί απλά είναι θεωρίες.

Αλλά απουσία πράξεων, όλα θα μπουν στο χρονοντούλαπο, και δεν θα διαφέρουμε σε τίποτα από τους πολιτικούς μας.

οπότε επέτρεψε μου να προτείνω να τροποποιηθεί ο τίτλος με θέμα τι κάνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε να αλλάξουμε τους εαυτούς μας,

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=14676

Πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις υπάρχουν σε αυτό υο thread (και πολλές άσχετες βεβαίως - βεβαίως)

 

Οσοι βέβαια θεωρούν ότι ήδη έχουν αλλάξει τον εαυτό τους μπορούν και πρέπει να προχωρήσουν παρακάτω.

Αν το κάναμε όλοι σαφώς δεν χρείαζεται να κάνουμε τίποτε άλλο , διότι αν αλλάξουμε όλοι τους εαυτούς μας ούτως ή αλλως έχουν αλλάξει τα πράγματα, επειδή αυτό όμως είναι ουτοπίκο καταλαβάινω ότι ρεαλίστικα μετά την αλλάγη του εαυτού μας πρέπει να συνεχίσουμε και για άλλα.

 

Πες ότι όλοι ξεκινάγαμε να μετακινούμασταν με το ποδήλατο όπως περιγράφουν ωραιότατα οι συνάδλεφοι εδω:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=16076

Φανταστείται πόσα ακόμα πράγματα μπορύμε να κάνουμε.

Ανακύκλωση , εθελοντισμός κτλ

Αυτά είναι πράξεις και επηρρεάζουν πολύ. Πέρα από τα άμεσα αποτελέσματα λειτουργούν και ως παράδειγμα για τους υπολοίπους.

 

Είναι διαφορετικο να ζεις σε ένα κράτος που η φοροδιαφυγή θεωρείται "μαγκιά" και η οικονομία "τσιγουνιά", και διαφορετικό να ζεις σε ένα κράτος που η φοροδιαφυγή είναι κοινωνικά κατακριτέα και η οικονομία θεωρείται προσον.

 

Τώρα για οργανωμένες αντιδράσεις και τέτοια πράγματα χρείαζονται κάποιοι ηγέτες κατα την άποψη μου. Κάποιοι που θα εμπνεύσουν και τους υπόλοιπους να αναλάβουν δράση. Εγώ κανέναν με τέτοιες ικανότητες δεν έχω δει μέχρι στιγμής, που να θέλει να αναλάβει δράση κιόλας. Και δεν μιλάω για πολιτικούς μόνο, θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε.

 

Μέσα από ένα forum δεν νόμιζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτε περισσότερο από το να προβληματιστούμε και ίσως με αυτόν τον τρόπο να γίνουμε λίγο καλύτεροι.

 

Δεν ψήφισα τίποτα στο poll.

Link to comment
Share on other sites

θέλω αν ελπίζω ότι τα πράγματα σε βάθος χρόνου θα πανε καλύτερα και αφού δεν μπορώ να κάνω και τίποτα παραπάνω από ότι έκανα και μέχρι τώρα (αυτό που μπορώ είναι να πλάσω τον γιο μου με διαφορετική νοοτροπία από αυτήν που κυριαρχεί στο νεο -ελληνικό κράτος) Βέβαια με ανησυχεί το μέλλον αφού έχω εργαστεί πολύ σκληρά τα τελευταία 13 χρόνια (δεν έχω πάει διακοπές παρά μόνο 3 μέρες όταν παντρεύτηκα και 1 βδομάδα τα χριστούγενα του 1999) ενώ δεν σταματώ ούτε τα σαββατοκύριακα έχοντας φτάσει τα όρια μου Και αυτό γιατί έχω επιλέξει να είμαι έξω από τα <<άλλα κόλπα>> του νεολληνικού κράτους και έτσι ο μόνος τρόπος επιβίωσης είναι η πολύ δουλειά Αυτό το βλέπω και σε πολλούς άλλους συναδέλφους (πολλές φορές φεύγοντας από το γραφείο 3 το βράδυ έβλεπα τα φώτα των γραφείων των μηχανικών ανοικτά και τις φιγούρες τους στα γραφεία τους. Ελπίζω αυτή η κατάσταση να μην χρειαστεί να την ζήσω για πολύ ακόμα και η οικονομία να άνακάμψει .

Link to comment
Share on other sites

Δραστικά.

 

Ανατροπή του πολιτεύματος.

Δημοψήφισμα

Τοποθέτηση ανθρώπων "άξιων" σε θέσεις κλειδιά.

Αποκρατικοποιήσεις

Πωλήσεις Δημόσιας Περιουσίας

ΑΠΕ

Τουρισμός

 

Αποτέλεσμα:

 

Δεν πρόκειται να ξαναδουλέψουμε ποτέ.

Η χώρα είναι ευλογημένη από τη φύση και καταραμένη από την πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

ανατροπη λογικων και πρακτικων......ξεκινωντας απο εμας.....ποτε βγηκε ενας αξιος συναδελφος καπου στο τεε και εκανε την διφαορα?

 

να μην προσλαμβανεται κανενας στο δημοσιο....με μεταταξεις και ενιαιο μισθολογιο.....το δημοσιο πρεπει ναναι η τελευταια λυση επαγγελματικη οχι η πρωτη...

 

 

τα λεφτα απο εξοικονομησεις να δοθουνε ατοκα για 5ετια σε νεους επαγγελματιες για εναρξη επιχειρηρησης....αν στην 5 ετια η επιχειρηση εχει παρει και αλλους χαρισμα του ποσου....

 

ενας δημοσιος κοστιζει 30.000 τον χρονο για 30 χρονια...δλδ επιδοτουμε τον ιδιο ανθρωπο για 30 χρονια......με αυτα τα λεφτα θα επιδοτουσαμε 30 διαφορετικους......

 

πουθενα κρατος....μονο υγεια -παιδεια- ασφαλεια τα υπολοιπα σε ιδιωτες ολα με ισχυρο εποπτικο οργανο.....

 

 

απο 300 σε 200 οι βολευτες....

 

ολα στο διαδικτυο.....

 

 

και μην ξεχασω να μας φυγει το κομπλεξ οτι ειναι ξενο ειναι και καλυτερο........

σινγκαπουρη ειχα παει και καλη μαρκα εκει θεωρουνται τa DUR εδω εμεις ακομα κολλημα με τον κροκοδειλα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε TheoTDM900

 

ωραια αλλα εαν το φαμε αυτα και ξανα το ιδια τι γίνεται? Το ερωτημα δεν ειναι η κριση διοτι εν μερει ο TheoTDM900 το ελυσε και συμφωνω αλλα τι χρειαζεται για να αλλαξουμε νοοτροπια ή μηπως αυτη η νοοτροπια μας θα βοηθάει. Εχω δουλεψει 16 χρονια στο εξωτερικό και δεν θα δεις μηχανικούς ιδιωτες αλλα μηχανικούς υπαλλήλους. Θα μου πειτε παιρνουν καλύτερα χρηματα. Λαθως διοτι ολες οι στατικές πάνε σε Ινδια και οι μισοι ειναι ανεργοι. Επειδη ακριβως εχουμε αυτη την διαφθορα καμια μεγαλη κατασκευαστικη δεν παταει στην Ελλάδα. Μην μου πειτε για ακτωρα, κλπ. Μιλαμε για κατασκευαστικες με 5000 προσωπικό. Αρα το ερωτημα μου ειναι εαν αλλαξουμε προς τα που? Εαν χασουμε τις μικρομεσσαιες που πληρωνουν εμας για να σπουδασουμε και τωρα να μιλαμε για αυτα τι γινεται? Σε καποια συζητηση με ρωτησαν τι πρεπει να γίνει και την ακαδημαική μου αποψη. Απαντησα οτι με τις ιδιομορφιες της χωρας μας ακριβως τιποτα. Ο λογος ειναι απλος. Διαχρονικα στην Ελλαδα ειμαστε αγροτες και κτηνοτροφοι. Οταν οι αλλοι λαοι ειχαν βιομηχανική επανασταση και δημιουργουσαν την νοοτροπια του υπαλληλου εμεις φτωχοι μεν αλλα ειμασταν αφεντικά. Εξακολουθουμε και σημερα το ιδιο. Ειναι ο λαος μας? η ιστορια μας? δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

την νοοτροπια του υπαλληλου εμεις φτωχοι μεν αλλα ειμασταν αφεντικά

Αν ειναι ετσι να μην αλαξει τιποτα.

Το εννοω.

Εγω Υπαλληλος ΔΕΝ γινομαι.με Τιποτα.ουτε σε Ιδιωτη ουτε σε Δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

ας φτιαξουνε μητρωο κατασκευαστων .....τοτε ανγκαστικα μπορει ανμαστε υπαλληλοι....εστω 1-2 ανα εταιρια αλλα θαχουμε δουλεια με υποχρεωσεις και δικαιωματα....

 

και μην μου πει κανεις για το κοστος.......σηκωνει ο αλλος κτιριο 1 μυριο αλλο1 μυριο το οικοπεδο και κανει αυτεπιστασια......ελεος με αυτα τα μετρα για επριορισμο του κοστους....

 

παντως διαχρονικα ο ελληνας ειναι εμπορας μαζι με το γεωργος και κτηνοτροφος.....εγω ειμαι απο την φτωχοτερη περιοχη της ελλαδας την ηπειρο και μεσα στις 10 της ευρωπης....και ομως οι μεγαλυτεροι ευεργετες του εθνους ειναι απο εκει.....τυχαιο ?... δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Η χώρα είναι ευλογημένη από τη φύση και καταραμένη από την πολιτική.

 

Καταραμένη όχι από την πολιτική αλλά από τους πολιτικούς της...

τους οποίους βέβαια κάποιοι από μας κατ΄επανάληψη και σε ποσοστό 90%, άκριτα ή δι΄ ίδιον όφελος, ψήφιζαν επί 35+ χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.