Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική κρίση


Skeptikos

Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι   

95 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά πιστεύετε θα πρέπει να είναι η στάση μας απέναντι

    • Να ασχολούμαστε μόνο με τις υποχρεώσεις μας και να αφήσουμε τους πολιτικούς να βρούνε τις λύσεις
      8
    • Είναι ανάγκη να δράσουμε μαζικά και να ψάξουμε οι ίδιοι λύσεις και διεξόδους από το πρόβλημα
      76
    • Τα πράγματα σε βάθος χρόνου θα πάνε καλά, απλά να περιμένουμε
      11


Recommended Posts

Δεν ψήφισα τίποτα στο poll.

Το θεωρώ σφάλμα. Πρέπει να ακούγεται η γνώμη μας. Η δημοσκόπηση αποτελεί μία πλατφόρμα για να δούμε ποιά είναι η πραγματική συνολική άποψη και όχι αυτή που εμείς νομίζουμε ότι είναι. Αφού τη συγκεκριμενοποιήσουμε λοιπόν, τότε μπορούμε να αξιοποιήσουμε το αποτέλεσμα και να δούμε πώς θα το χειριστούμε. Καλώ όλους τους συναδέλφους να ψηφίσουν και να παραθέσουν τις προτάσεις τους.

 

@ fraafr:

Το φτύσιμο και το κυνήγι μπορεί να είναι μία αντανακλαστική αντίδραση, αλλά δεν είναι αυτή που θα λύσει το πρόβλημα. Η χώρα χρειάζεται σταθεροποίηση και αλήθειες. Με ομοψυχία και ομόνοια θα πρέπει να ψάξουμε για λύσεις. Ο καναπέδες σαπίσανε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η πολιτική σταθερότητα εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, μόνο με συνεργασία-συγκυβέρνηση αριστεράς-κέντρου-δεξιάς μπορεί να υπάρξει!

Αλλιώς φοβάμαι οτι θα συνεχίζουν οι ακρότητες για πολύ καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια σκέψη που κυριαρχεί τα τελευταία 2 χρόνια και στο δικό μου μυαλό. Φτάνει πια ο ένας να τα ρίχνει "εικονικά" στον άλλο. Θα πρέπει να έχουν όλοι την ευθύνη και να μη βγάζουν την ουρά τους απ' έξω. Η καραμέλα ότι δε θα έχουμε έτσι αντιπολίτευση πρέπει να σταματήσει. Αποτελεί το άλλοθι. Συνυπευθυνότητα και προσφορά όλων των πολιτικών με αντιπολίτευση τον Λαό.

 

Με λυπεί πολύ αν είναι αλήθεια:

http://citypress-gr.blogspot.com/2010/06/blog-post_11.html

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=8808823

 

Απόσπασμα από την ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΩΝ ΞΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ

 

ΚΑΛΑΡΡΥΤΗΣ: Κύριε Εκπρόσωπε, το περιοδικό "Επίκαιρα" παρουσιάζει σήμερα τη σύμβαση που έχει υπογραφεί μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και της τρόικας. Στη σύμβαση, μεταξύ άλλων, υπάρχουν παράγραφοι οι οποίες αναφέρουν ότι η Ελλάδα, η κυβέρνηση παραιτείται από κάθε ασυλία, όσον αφορά τη δυνατότητα νομικής προσφυγής της ή νομικής άμυνάς της έναντι τυχόν αξιώσεων των δανειστών, ακόμη και από ασυλία που απορρέει από την εθνική κυριαρχία ή από την κυριότητα επί περιουσιακών στοιχείων της χώρας. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχει παραχωρηθεί η εθνική κυριαρχία στους δανειστές και όσον αφορά εθνικές γαίες και όσον αφορά κεφάλαια και πλουτοπαραγωγικές πηγές;

 

ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Όπως γνωρίζουμε το μνημόνιο αποτελεί μια δανειακή σύμβαση, ανάμεσα στη χώρα μας και στον ευρωπαϊκό μηχανισμό στήριξης και όπως κάθε τέτοιου είδους δανειακή σύμβαση έχει και συγκεκριμένους όρους, που πρέπει να διασφαλίζουν και τους δανειστές και τους οφειλέτες. Στο πλαίσιο αυτό είναι και οι όροι που υπάρχουν στο μνημόνιο.

ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ: Δηλαδή, εκχωρείτε τη δημόσια περιουσία στους δανειστές.

 

ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Καμία εκχώρηση δημόσιας περιουσίας δεν γίνεται στο μνημόνιο. Ευνόητο είναι, όμως, ότι και αυτοί που μας δανείζουν πρέπει να έχουν τις διασφαλίσεις τους και τις εγγυήσεις τους, όπως συμβαίνει σε κάθε δάνειο. Και ας μην ξεχνάμε ότι και μόνο, το ότι υπάρχει αυτή η δανειακή σύμβαση και η χώρα μας έχει βγει από την τραγική κατάσταση που βρισκόταν σε επίπεδο οικονομίας, είναι ένα πολύ μεγάλο επίτευγμα.

 

ΚΑΛΑΡΡΥΤΗΣ: Γιατί, όμως, παραιτήθηκε η χώρα από τη δυνατότητα έστω νομικής άμυνάς της; Αν ου μη γένοιτο -κανείς δεν το εύχεται- το πρόγραμμα δεν πετύχει ή κάτι πάει στραβά, δεν θα έχουμε νομική άμυνα. Και επίσης, έχουμε παραιτηθεί και όπως είναι για παράδειγμα η εθνική κυριαρχία. Δεν είναι παρακινδυνευμένο αυτό;

 

ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ: Δεν υπάρχει παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας και φυσικά η νομική άμυνα έχει συγκεκριμένα στάδια και συγκεκριμένα επίπεδα, πολλά από τα οποία δεν απεμπολούμε, ακόμη και με τη βούληση των δύο μερών. Γι` αυτό, δεν θα πρέπει να ισοπεδώνουμε και δεν θα πρέπει να υπερβάλουμε. Η ελληνική κυβέρνηση γνωρίζει πάρα πολύ καλά, πώς θα προστατεύσει τα δικαιώματά της, τα δικαιώματα του Έλληνα πολίτη και το έχει κάνει με τον καλύτερο τρόπο, μέσα από την υπογραφή αυτού του μνημονίου.

Link to comment
Share on other sites

συζητηση σε τραπεζι χθες μεταξυ και σοβαρου αστειου ....

 

ανα 3 μηνο μας ελεγχει το ΔΝΤ....

1 Ιουλιου αυξανει ο φπα σε 23 %

 

αν παμε ολοι και ξοδεψουμε 200 ευρω σε σουπερ μαρκετ μεχρι ναλλαξει ο μηνας θα φανουν τα εσοδα του 2 τριμηνου μια χαρα.....

 

 

παλι βρηκε ο ελληνας τον τροπο να την κανει !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια σκέψη που κυριαρχεί τα τελευταία 2 χρόνια και στο δικό μου μυαλό. Φτάνει πια ο ένας να τα ρίχνει "εικονικά" στον άλλο. Θα πρέπει να έχουν όλοι .............ραφή αυτού του μνημονίου.

 

Είναι πολύ απλό έχουμε πάρει δάνει και έχουμε βάλει υποθήκη την χώρα, δεν είναι γνώστο αυτό εξ' αρχής ? Τι νομίζουμε ότι κάνει το ΔΝΤ παίζει ?

 

Αμά εγώ πάω να πάρω δάνειο από την τράπεζά μου βάζει υποθήκη το σπίτι μου το κράτος τι θα βάλει ? Τα περιουσιακά του στοιχεία, και επειδή η Ελλάδα έχει μπει εδώ και καιρό στον "παγκόσμιο τραπεζικό Τειρεσία" (sic) διότι είναι αναξιόπιστο κράτος, οι δανειστές της για να εξασφαλίστουν σάφως και θα την βάλουν να υπογράψει τα πάντα. Και βέβαιως οι ικανότητατοι κυβερνήτες μας υπογράφουν τα πάντα.

 

Τι μας κάνει εντύπωση ? Δηλάδη θα μας δανείσει το ΔΝΤ και σε ένα χρόνο άμα δεν μπορούμε να πιάσουμε τους "δείκτες" τι θα γίνει ? Θα μας "μαλώσει" ? Η μήπως θα μας κλείσουν όλους φυλακή για χρέη ? Οχί βέβαια θα μας πει πόσο είναι η δόση κύριοι, 10 δις, φέρτε αυτήν την κερδοφόρα ΔΕΚΟ, την "βγάζουμε στο σφυρί" να πάρούμε τα λεφτά μας κοκ

 

Λεφτά Υπάρχουν !

 

 

EDIT: Σελίδα 21, σχέδιο νομου, από το Υπουργείο Οικονομίκων, με ημερομηνία για το μνημόνιο / σύμβαση 08/05/2010

 

http://www.mnec.gr/export/sites/mnec/el/nomothesia/nomosxedia/Documents/sn_kyrwtikoimf_2010_06_04_B.pdf

 

Δεν ήταν τίποτε κρύφο τα προφανη που μπορείς να τα βρει με ένα google search, ως συνήθως όμως κανείς δεν διαβάζει τα "ψιλά γράμματα" σε ότι υπογράφει, και το έλεγε ο παππούς μου "να προσέχεις που βάζεις την υπογραφή σου παιδί μου", στου κυβερνήτες δεν το είπε ο παπούς τους ποτέ ..... ?

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σφάλμα που αδρανήσαμε και αφήσαμε όλα αυτά τα χρόνια να πάνε χαμένα, δίχως να αξιοποιούμε τους πόρους της Ελλάδας.

Αν είχαμε αρχίσει την προετοιμασία για να στηθούν μονάδες αξιοποίησης ορυκτού πλούτου και κοιτασμάτων, ίσως να μη φτάναμε σε αυτό το σημείο. Γνώμη μου είναι να δράσουμε, όσο ακόμα προλαβαίνουμε και να ξεκολήσουμε από το καθημερινό μνημόσυνο που κέντρα και κύκλοι μας επιβάλουν. Ας μονιάσουμε και ας οργανωθούμε..

Link to comment
Share on other sites

άρα σε μια ενδεχόμενη χρεοκοπία (ίσως και ψεύτικη), ο δανειστής έχει το πάνω χέρι για να παζαρέψει σαν δικά του τα της Ελλάδας.

Και ποιός μου λέει ότι δεν θα προσπαθήσουν να μας πτωχεύσουν επίτηδες για να κάνουν το πάρτι τους ?? Μάλλον προς τα εκεί πάμε...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=15344948

 

 

για χρεωκοπια δεν το βλεπω.......

τελικα ισως να μας βγει σαν ελλαδα και κοινωια σε καλο....

 

το θεμα ειναι ναρθει γρηγορα η ανακαμψη και να μην γινουν οι γνωστες λαμογιες παλι....

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς επιμένω στην παραπάνω τοποθέτηση μου. Ας οργανωθούμε και ας στραφούμε πρός την αξιοποίηση των ανεκμετάλλευτων πόρων. Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ θα είναι αυτή; Κυβέρνηση ΝΔ, Συνασπισμού, ΚΚΕ, οικουμενική;

Για εμένα προσωπικά δεν έχει σημασία. Ας σπρώξουμε όμως την ενέργεια μας, τη σκέψη μας και όλη τη χώρα πρός την κατεύθυνση της ανάπτυξης και της προόδου. Φτάνει πιά αυτή η νωχελικότητα και η αρρωστημένη ατμόσφαιρα που επικρατεί. Ας ενωθούμε και ας δουλέψουμε με σεβασμό και εκτίμηση πρός το συνάνθρωπο μας.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου

Το καραβι εχει βουλιαξει... Αν ιαχυει αυτο θα πρεεπι ο καθενας να παρει πλεον οσα μετρα μπορει για την Προσωπική του επιβιωση. Δουλευουμε οι περισσοτεροι με σεβασμο και εκτιμηση φιλε Σκεπτικε το πιστευω αυτο. Αλλα τα λαθη που εχουν γινει δεν ειναι (πλεον) στο χερι μας να τα διορθωσουμε και δη σε μικρο χρονικο διαστημα. Μπορουμε ομως να επιβιωσουμε για αργοτερα, με τις μικροτερες απωλειες. Δεν εχω τη γνωση για να κρινω ολα τα φανταστικα ή μη σεναρια για την οικονομια και τη γενικότερη κατασταση η οποία επικρατει, για να μπορω να κανω προβλεψη για το τι θα ακολουθήσει. Γι αυτο ίσως είμαι και τόσο απαισιόδοξος.

Ισως μια κυβερνηση συνεργασίας να ηταν η καλύτερη λυση για τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.