Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οφέλη από συνεργασία μηχανικού με άλλα συνεργεία-εταιρείες


sundance

Recommended Posts

εχω παρατηρησει οτι καποιοι μηχανικοι συνεργαζονται με διαφορα οργανωμενα συνεργεια για την περατωση μιας κατασκευης.

 

για παραδειγμα εταιρια συνεργαζεται με οργανωμενο συνεργειο-εταιρια κατασκευης μεταλλικων κτιριων.

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης:

αν υποθεσουμε οτι ενας ενδιαφερομενος απευθυνθει στο μηχανικο για μια μεταλλικη κατασκευη τοτε σε αυτη τη περιπτωση ο μηχανικος εαν το συνεργειο-εταιρια ζηταει Α ποσο,τοτε ο μηχανικος θα ζητησει στον πελατη

1,2 x Α (τυχαίο ποσό) για να έχει και ενα 20% κερδος.

 

συμβαινει αυτο στην πραξη,δηλαδη πελατες να απευθυνονται στον μηχανικο και για την κατασκευη,την οποια μπορουν να την κανουν τα συνεργεια-εταιριες χωρίς τα επιπλεον κοστη που θα ζητησει ο μηχανικος?αναφερομαι φυσικα σε τετοιου ειδους κατασκευες (μεταλλικες-συμμικτες) για τις οποιες υπαρχουν σε καθε μερια γνωστα-οργανωμενα συνεργεια-εταιριες που αναλαμβανουν τη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι συμβαινει και κατα την γνωμη μου ειναι σωστο,μπορει να μην ειναι τοσο το ποσοστο εγω πιστευω εναι 10-13% ειναι φυσιολογικο ιδιαιτερα σε μεγαλα εργα.λεω οτι συμφωνω οχι γιατι με συμφερει(σιγουρα αλλα γιατι ¨

1)για να αποκτησει σχεση ενας μηχανικος με ενα συνεργειο εχει σπαταλησει εργατοωρες και χρονο ο οποιος πρεπει να πληρωθει με καποιον τροπο.

2)οι τιμες που θα πετυχει ενας μηχανικος ο οποιος συνεργαζεται με καποια εταιρια σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο εναν ιδιωτη που θα παει μια φορα και τελος!αρα ηδη ενα μερος του κερδους καλυπτεται

κλπ

Link to comment
Share on other sites

σωστα αλλα εδω να διευκρινησω αν δεν εχει γινει ξεκαθαρο οτι δε ρωταω για το αν ειναι σωστο ή οχι (φυσικα και ειναι) απλα ρωτω για το αν συμβαινει ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.