Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Τελικά στα εκτός σχεδίου τι ισχύει όσο αφορά τον υπολογισμό έκτασης γης? Από ότι αναφέρουν και οι συνάδελφοι Panouklas και avgoust αν όντως ψάχνουμε για την έκταση γης που αντιστοιχεί είναι 100% σωστοί. Φανταστείτε δηλαδή ότι για μονοκατοικία που πρέπει να τακτοποιήσω εκτός σχεδίου έχουν 180τ.μ. υπογείου και 50τ.μ. ισογειου γκαράζ και όλα αυτά έχουν γίνει κατοικία.Τα στρέμματα που απαιτούνται δηλαδή είναι 13!!!!Αλλά σωστά σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Αν τώρα πάω όπως στην εγκύκλιο δηλαδή 230τ.μ./0,05 (αφού στα 4000τ.μ. χτίζω 200 τ.μ.) χρειάζομαι μόνο 4.600τ.μ. Τι έβαλε λοιπόν κάποιος σε εκτός σχεδίου τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά καλά δύο απορίες όμως:

1ον αν εκτός σχεδίου σε γήπεδο 4 στρ με κάλυψη 200 τ.μ. έχει φτιαχτεί κατοικία με όροφο 100 τ.μ. και ισόγειο άλλα 100 τ.μ. αδιαμόρφωτο που κλέιστηκε χωρίς άδεια και έγινε κατοικία αλλά είναι εντός της επιτρεπόμενης δόμησης τι κάνουμε??? βάζουμε 0 καθώς δεν υπήρχε παράβαση σε δόμηση και επαρκούν τα τετραγωνικά για αυτό, απλά άλλαξε χρήση.

2ον αν είμαστε σε Ζ.Ο.Ε. με το ίδιο κτίσμα υφιστάμενο πριν γίνει η Ζ.Ο.Ε. τότε πάλι δεν υπάρχει ο Σ.Δ.????

Link to comment
Share on other sites

εEμβαδόν οικοδομής βάση οικοδομικής αδείας =199,73 m2

Εμβαδόν διατηρούμενου χώρου = 3,50 μ2

Oλικό εμβαδόν oικοδομής εαν προσμετράτο στην δόμηση ο διατηρούμενος χώρος = 199,73+3,50=203,23 m2.

Απαιτούμενο εμβαδόν γηπέδου : [(203,23-200)/0,02 ]+4000=4161,50 m2

Εμβαδόν γηπέδου βάση της οικ. Αδείας =2100 m2

Προκύπτουσα έκταση γης = 4161,50-2100=2061,5 m2 [/i]"

 

Σωστός ο τρόπος. Αν όμως έχεις περίπτωση γηπέδου 4 στρ με 200 τ.μ. κάλυψη όροφος και ισόγειο αδιαμόρφωτο που κλείστηκε χωρις άδεια μετράει όμως κανονικά στην δόμηση τότε π.χ. :

Eμβαδόν οικοδομής βάση οικοδομικής αδείας =199 m2

Εμβαδόν διατηρούμενου χώρου = 99.50 μ2

Oλικό εμβαδόν oικοδομής εφόσον προσμετράτο στην δόμηση ο διατηρούμενος χώρος = με πραγματικό εμβαδόν = 199 τ.μ.

Απαιτούμενο εμβαδόν γηπέδου = [(199-200)/0,02 ]+4000= 4000 περίπου = με πραγματικό εμβαδόν γηπέδου

Προκύπτουσα έκταση γης = 4000-4000=0 m2

??????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα ήθλα τη γνώμη σας,

σήμερα στην πολεοδομία Αργυρούπολης μου ζήτησαν Χρήση γης για το ακινητο, δηλ να περιγράψω αν είναι αμιγής κατοικία ή γενκή κατοικία κλπ

 

Ισχύουσες Χρήσεις Γης στο ακίνητο: ...............

εσείς τι γράφετε εδω;

εγώ συνήθως βάζω πχ κατοικία – εντός σχεδίου

 

αποφευγω να γράψω αμιγής κατοικία ή γενκή κατοικία δεδομένου οτι για να είμαι βέβαιη πρέπει να το ζητήσω εγγραφως οπότε καλό πάσχα

 

σε καμμία άλλη πολεοδομία δεν μου ζήτησαν τόση ανάλυση

 

στο μεταξύ το Τοπογραφικό όταν δεν κάνεις γραπτό ερώτημα απαντά με νομίζω οποτε δεν είμαι καθόλου διατεθημένη να υπογράψω άτι που δεν είναι βέβαιο

Link to comment
Share on other sites

Myri, αυτό που κάνεις δεν το θεωρώ σωστό επειδή μερικές χρήσεις απαγορεύονται σε αμιγή κατοικία και καλά κάνουν που το ζητάνε (πχ κάποιος είχε γράψει για οδοντιατρεία σε αμιγή).

 

Αυτό που γράφω πάντα είναι η χρήσεις που επιτρέπονται από το ΦΕΚ χωρίς να το παίρνω από την πολεοδομία εγγράφως.

 

στείλε αν θες το ΦΕΚ να σου πω ποιες επιτρεπονται

Link to comment
Share on other sites

στις περιπτώσεις που έχω μη-κατοικία το πρώτο που ζητώ είναι επίσημη χρήση γης

για την κατοικία έως τώρα δεν ζητούσα (το θεωρούσα άσκοπη επιβάρυνση για την υπηρεσία)

 

θα το βολέψω με το ΦΕΚ προς το παρών, ευτυχώς που πλέον είναι ελέυθερα

όμως πραγματικά όσο παει η γραφειοκρατεία αυξάνεται :(

 

σε ευχαριστώ για την προσφορα σου, αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το ζητάνε αλλά κυρίως σε περίπτωση καταστημάτων (στην περιοχή που πήγα έχει max 50τ.μ. για καταστήματα). Πάντως στα ΦΕΚ γράφει τις χρήσεις γης. Γενικά τα ψυρίζουν πολύ και μου σπάνε τα νεύρα... Οι οδηγίες του Υπουργείου είναι άλλες: περί διευκόλυνσης των διαδικασιών κλπ. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η ευθύνη τους!! Αφού το δηλώνει ο ιδιοκτήτης στην ΥΔ και ο νόμος είναι πολύ συνοπτικός τελείωσε το θέμα για τον υπάλληλο. Κανονικά θα έπρεπε να νίπτουν τας χείρας τους.... Το κάνουν σε άλλες και άλλες πειρπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου τυχε περιπτωση που ο Σ.Δ εχει αλλαξει..

Δεν ισχυει δηλαδη αυτος που ανεφερε στο τοπογραφικο.

Εγω ετυχε και το ηξερα διοτι προκειται για την περιοχη μου.

Καποιος αλλος μηχανικος ομως?

Καταληγουμε δηλαδη στο οτι πρεπει και να ελεγχουμε τους ορους δομησης καθε φορα?:)

Link to comment
Share on other sites

Καταληγουμε δηλαδη στο οτι πρεπει και να ελεγχουμε τους ορους δομησης καθε φορα?:)

 

ε... δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο! βλεπεις το ΦΕΚ που εχει στο τοπογραφικό κ τσεκάρεις αν ισχυει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.