Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

 

Η πραγματοποιούμενη δόμηση είναι 165,70τμ

Που σημαίνει ότι αν στην πραγματοποιούμενη δόμηση προσθέσω το Εη/χ προς τακτοποίηση προκύπτει: 165,70+21,90=187,6τμ < 213,76

 

Να μην προσθέσεις τιποτα, οι χωροι που τακτοποιουνται δε μετρανε πουθενα...

 

 

 

 

Γι αυτό το περιβόητο πηλίκο της τεχνικής έκθεσης θα υπολογίσω τον ΣΔ διαιρώντας την επιτρεπόμενη δόμηση με το εμβαδό του γηπέδου ή την πραγματοποιούμενη δόμηση με το εμβαδό του γηπέδου???

 

 

Με την επιτρεπόμενη προφανως...Και για να μπορεσω να στο τεκμηριωσω θα σου για παραδειγμα περιπτωση όπου εχεις δωσμενο Σ.Δ.

Ψάχνεις να βρεις τα μετρα που χτιστηκαν (πραγματοποιούμενα) για να υπολογίσεις νέο Σ.Δ.??? Όχι προφανώς...

Με το Σ.Δ. πρέπει να δηλώνονται το μέγιστο των επιτρεπόμενων μέτρων,ανεξαρτητως αν τα εκμεταλεύτηκες ή οχι..

 

Η παραπάνω άποψη αποτελεί προσωπική γνώμη ελπίζω να σε βοήθησα

 

 

 

Άλλο πονεμένο θέμα του 3843.

 

Έως το νόμο δηλαδή 28-04-10 είναι η μία εκδοχή και η άλλη εκδοχή είναι αυτή που αναφέρει η ΕΓΚ1/28-01-11, πως "...η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης χώρου, που πρόκειται να υπαχθεί στη ρύθμιση του ν.3843/10 πρέπει να είναι προγενέστερη της υπεύθυνης δήλωσης της παρ.2β, του άρθρου 5 του ν.3843/10".

 

Διαλέγεις και παίρνεις... :P

 

Εγώ βάζω πάντα πριν τις 28-04-10 πάντως....

 

 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση,αν και με λίγο καλύτερο ψαξιμο στο φόρουμ διαπίστωσα ότι το έχουμε λιώσει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

 

Η παραπάνω άποψη αποτελεί προσωπική γνώμη ελπίζω να σε βοήθησα

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όντως έχεις δίκιο, το διαπίστωσα αφού ρώτησα και στην πολεοδομία της περιοχής μου.

Απλά επειδή ο αριθμός που βγαίνει ως ΣΔ από τη διαίρεση της επιτρεπόμενης δόμησης δια του εμβαδού του γηπέδου είναι κάπως περίεργος (τύπου 0,04587365475), φοβήθηκα μήπως κάνω κάποιο λάθος. Αλλά οκ.. Προφανώς ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιο κουφό που άκουσα (προσωπική άποψη) με το ΣΔ είναι το εξής:

Αρχικά εκδόθηκε άδεια με ΣΔ 0.80. Στη συνέχεια έγινε αναθεώρηση λόγω μεταφοράς ΣΔ=0.40. Εσείς με τι ΣΔ θα διαιρούσατε για να βρείτε το εμβαδό του οικοπέδου (προσωπικά διαίρεσα με 0,40)?

Ε ο ελεγκτής είπε 0,80+0,40=1,20....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την οικοδομική άδεια: ΣΔ 1,2 και λόγω κλίσης 1,5 (το κτίριο κτίστηκε με βάσει τον 1,5) εγώ τι βάζω στην Τεχνική Έκθεση; Προφανώς 1,5 λέω ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να σας ρωτήσω συνάδελφοι, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ για την σύνταξη των δικαιολογητικών μου το πρόγραμμα insoft. Στην τεχνική έκθεση για μια αποθήκη παρατηρώ ότι:

 

1) Στο πάνω μέρος στο πεδίο που αναφέρει Χρήση κτηρίου βάζει ΑΠΟΘΗΚΗ

 

2) Μετά στο τέλος στο πεδίο που αναφέρει Νέα αυθαίρετη χρήση βάζει ΑΠΟΘΗΚΗ

 

και τέλος στο πεδίο που αναφέρει Ισχύουσες Χρήσεις Γης στο ακίνητο βάζει ΑΠΟΘΗΚΗ

 

Πρόκειται για 2όροφο σπίτι που το εν λόγω τμήμα είναι στο ισόγειο

 

Τόσο καιρό δν το είχα παρατηρήσει καθώς είχα επι το πλείστον ασχοληθεί με κατοικίες, τώρα σας φαίνεται λογικό να καταθέσω έτσι την τεχνική μου έκθεση???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μια λίγο χαζή ερώτηση: βοηθητικός χώρος αποθήκης ο οποίος είναι ενοποιημένος με παρακείμενο εργαστήριο και χρησιμοποιείται όλο μαζί ως κατοικία (νέα αυθαίρετη χρήση)... βρίσκεται σε οικοδομή με διαμερίσματα... η ερώτηση είναι:

Στην τεχνική έκθεση στην αρχή (3η σειρά) που ζητάει "Χρήση κτιρίου" τι θα πρέπει να βάλω; Αποθήκη - Εργαστήριο (όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο); Κατοικία (όπως χρησιμοποιείται); Κατοικία (αφού ρωτάει για τη χρήση του ΚΤΙΡΙΟΥ και όχι του διαμερίσματος ή του χώρου);

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς σε τί αναφέρεται το πεδίο: στο σύνολο του κτιρίου, στο "διαμέρισμα", βάσει τίνος το συμπληρώνω; συμβόλαιο, οικοδομική άδεια, πραγματική νέα αυθαίρετη χρήση;;;

Είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά... μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

tel αυτό που πας να ρυθμίσεις μπορεί να ενταχθεί στις περιπτώσεις του Ν3483?

Μήπως αυτός ο χώρος είναι χώρος ΚΧ που απλά λόγω ιδιότητας γράφεται στην Ο.Α ως αποθήκη και έχει μπει στην δόμηση?

 

Ως χρήση, κανονικά η πολεοδομία σου θα πρέπει να δεχτεί μόνο την αιτιολογία "άλλη χρήση" γιατί στην άδεια έχεις εργαστήριο.

Το ότι όλα έγιναν σπίτια είναι αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που νομιμοποιείται μόνο με το άρθρο 22.

 

Τώρα αν αυτός ο χώρος μπορεί δηλωθεί ανεξάρτητος (δεν είναι πχ 5τμ) ως μια κατοικία, δήλωσε τον ως κατοικία.

Όλες όμως οι υπόλοιπες αλλαγές χρήσεις που έχουν γίνει είναι επίφοβες, στην περίπτωση που πέσεις στο δείγμα που (ίσως) ελεγχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος περισσεύει δηλαδή είναι εκτός δόμησης επειδή εξαντλήθηκε ο συντελεστής, δεν είναι χώρος κοινοχρήστων και στην Ο.Α. φαίνεται ως βοηθητική αποθήκη, με δίπλα εργαστήριο (το οποίο είναι εντός δόμησης), στο συμβόλαιο φαίνεται ως ενιαίο αποθήκη - εργαστήριο (πολύ περίεργο αυτό), και στην πραγματικότητα χρήση είναι κατοικία.

Το ερώτημά μου δεν είναι αυτό: είναι τί βάζω στην τεχνική έκθεση στο "ΧΡΗΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ" όταν λέει κτίριο εννοεί όλο το κτίριο; Αυτόν τον χώρο; Το σύνολο εργαστήριο - αποθήκης; Με βάση την Ο.Α. συμπληρώνεται αυτό; Το συμβόλαιο ή την υφιστάμενη χρήση; Στα υπόλοιπα έχω καταλήξει (νομίζω) αυτό με προβληματίζει καθώς και στις υπεύθυνες δηλώσεις στα κουτάκια βάζω τη χρήση της Ο.Α. ή την νέα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια και χαρά σας.

 

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Στα έγγραφα για την τακτοποίηση των ημιυπαιθρίων η τεχνική έκθεση μηχανικού που απαιτείται πρεπει να είναι σφραγισμένη???

 

Στην περίπτωση που πρέπει να είναι σφραγισμένη(αν και στην εγκύκλιο δεν το λέει πουθενά) ποιος μου απαγορεύει να γράψω τα στοιχεία της σφραγίδας μου με ένα στυλό?

 

Αναφέρεται σε κάποιο επίσημο έγγραφο αυτό?

Εχω κάνει ομηρικούς καβγάδες με την πολεοδομία, η οποία δε λέει να καταλάβει ότι η σφραγίδα είναι ένα απλό μελάνι που έχει τα στοιχεία μας για διευκόλυνση του μηχανικού και μόνο, ώστε να μη χρειάζεται κάθε φορά να γράφουμε όλα τα στοιχεία μας..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.