Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

εμενα το πρωτο μουπανε στην πολεοδομια

 

Αν διαιρέσεις τ.μ. με τ.μ. όπως σου είπανε, προκύπτει καθαρός αριθμός πες τους και όχι "Έκταση γης" όπως ζητείται. Και το νούμερο αυτό μάλιστα δεν εκφράζει και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι...Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς το τι πρέπει να περιλαμβάνει μια τεχνική έκθεση για τους ημιυπαιθριους που ζητάνε τώρα..Πέρα δηλαδή από τα τμ και την περιγραφή του σπιτιού που φαντάζομαι ότι χρειάζεται να αναφέρω..χρειάζεται και τίποτα άλλο?Υπάρχει δηλαδή κανένα πρότυπο - προδιαγραφή?Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί είμαι νέος και έχω αναλάβει σαν αρχή τις τεχνικές εκθέσεις πελατών..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ενα συγγνωμη απολους τους συναδελφους....

 

ξαναπηγα σημερα πολεοδομια και κατεθεσα....

 

τελικα ειναι τ.μ η/χ / σ.δ οπου σ.δ ο συντελεστης 0,8-1-1,2 και οχι τα τ.μ...

 

 

τους ρωτησα αν εχει αλλαξει τι κανουμε και δνε ξερανε....

 

 

και παλι συγγνωμη

 

 

υ.γ οταν μουχανε πει ολοκληρο τον σ.δ εγω καταλαβα τ.μ αυτοι λεγανε οτι αν ειναι 1 και εχει εξαντληθει πχ το 0,95 πρεπει να μπει ολο το 1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει για τη σύνταξη της τεχνικής έκθεσης για την τακτοποίηση υμιυπαιθρίων και λοιπών χώρων; Ένα υπόδειγμα θα βοηθούσε πολύ! Πιο συγκεκριμένα, με ενδιαφέρει η περιγραφή του χώρου που αναφέρεται στο υπόδειγμα της εγκυκλίου.

Link to comment
Share on other sites

Διαστασεις, εμβαδο, θέση στο κτήριο (πχ. διαμερισμα 1ου ορόφου με στοιχεία Α1) και θέση εντός του διαμερισματος. Αυτά έβαλα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην διευκρινιστική εγκύκλιο που βγήκε γράφει:

"Την αίτηση συνοδεύει : α. Υπεύθυνη δήλωση του Ιδιοκτήτη (Υπόδειγμα 3)

και β. τεχνική έκθεση μηχανικού (Υπόδειγμα 4). Την έκθεση συνοδεύει

υποχρεωτικά στοιχεία της Οικοδομικής Άδειας και συγκεκριμένα αντίγραφο

στελέχους, τοπογραφικού διαγράμματος και κάτοψης του ορόφου επί της οποίας

σημειώνεται η θέση και το καθαρό εμβαδόν του χώρου του οποίου ζητείται η

διατήρηση ."

 

Τι εννοεί "καθαρό" εμβαδό; Δηλαδή υπολογίζουμε τον Η/Χ χωρίς τους τοίχους;

 

Και ακόμη μία ερώτηση:

Η διαδικασία (αίτηση, τ.ε., αμοιβή κλπ) γίνεται για κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά; Δηλαδή: Ένας κατασκευαστής έχει σε εξέλιξη κατασκευή με δύο ή τρεις μαιζονέτες ή διαμερίσματα. Θα κατατεθεί φάκελος ξεχωριστά για κάθε μαιζονέτα/διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ο νόμος αναφέρει οτι η δήλωση γίνεται για κάθε ιδιοκτησία.

Αν όμως δεν έχει γίνει σύσταση τότε η ιδιοκτησία κατά τη γνώμη μου είναι ακόμα μία και θα γίνει μια ενιαία δήλωση για όλα. Ρώτα όμως και στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.