Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγματα σε τοίχωμα υπογείου


 

Recommended Posts

Γιατί μπερδεύεις τον οπλισμό απόσχισης; Οταν έχεις σπαστό οπλισμό σε πλάκα, δεν είναι και οπλισμός απόσχισης; Τέλος όταν οπλίζεις μια 2/1 με κύριο οπλισμό μόνο στην μία κατεύθυνση, τότε στην άλλη βάζεις οπλισμό απόσχισης για να αποφύγεις την ρηγμάτωση και να "βοηθηθεί" λίγο η πλάκα.

Κατασκευαστικά κόβουμε μισό μέτρο μεγαλύτερα τα κατακόρυφα Φ8 ή Φ10 του τοιχίου υπογείου, και στην πλάκα τα "σπάμε" προς τα μέσα, επιτυγχάνοντας έτσι την βέλτιστη στήριξη σύνδεση και διαφραγματική λειτουργία για το επίπεδο αυτό.

4. Πάχος πλάκας 17cm, καλή συμπύκνωση κατά ΠΤΠ 150, διπλή εσχάρα με Τ188 (άνω και κάτω), αρμοί όπου χρειάζονται και αντέχει και φορτηγά.

Συμφωνώ με αυτό που λές Χάρη αλλά θέλω να τονίσω πως, προσωπικά, βλέπω την λύση αυτή εφαρμόσιμη μόνο σε μεγάλα έργα, όπως επί παραδείγματι, σε βιομηχανικά κτίρια. Και αυτό μόνο και μόνο επειδή είναι η εξυγίανση εδάφους στην μέση... Καλή λύση για μικρά ιδιόκτητα σπίτια, είναι το μπάζωμα θεμελίωσης με κροκάλα ή σκύρα και η εφαρμογή για λίγες ώρες, ενός φορτίου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύεις τον οπλισμό απόσχισης; Οταν έχεις σπαστό οπλισμό σε πλάκα, δεν είναι και οπλισμός απόσχισης;

 

μαλλον πιαστηκα τουλαχιστον αφηρημενος.δεν ξερω τι σκεφτομουν... :oops:

Link to comment
Share on other sites

4. Εγώ φίλοι μου τα δάπεδα των υπογείων και γενικά τα δάπεδα που εδράζονται σε επιχώματα, τα οπλίζω κανονικά με σπαστά σίδηρα οπως τις πλάκες της ανωδομής, διότι δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους.

Το λέω αυτό διότι όσο καλή και να είναι η συμπύκνωση του επιχώματος μετά από 5 χρόνια είναι σίγουρο (το έχω διαπιστώσει στη πράξη), ότι το επίχωμα θα κάτσει και η πλάκα δαπέδου δεν θα εδράζεται στο επίχωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκάρι πάνω από το παράθυρο μπαίνει στο στατικό μοντέλο?

Άν έχω σε υπόγειο (περιμετρικά) δύο στύλους σε απόσταση π.χ 6μ και ανάμεσά τους άνοιγμα (μέχρι τη βάση)πλάτους 3μ τότε πρέπει με εισαγωγή λοιπων κόμβων (fespa) να διασπάσω το δοκάρι αναμεσα στους στύλους σε τρία τμήματα (ως εξής :τοίχωμα υπογείου 1,5μ-δοκός ανωδομής 3μ-τοιχωμα υπογείου 1,5μ)?και να το επιλύσω?

Τι γίνεται αν πάνω από το άνοιγμα δεν θέλω να έχω δοκάρι?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιγμα 3μ είναι σίγουρα πολύ μεγάλο που το κάνει ακόμα μεγαλύτερο το γεγονός ότι αποτελεί το 50% του συνολικού ανοίγματος (απόσταση στύλων).

Αν δεν έχουμε τη δυνατότητα χρήσης επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων για την προσομοίωση των τοιχωμάτων και των κενών (παραθύρων) που υπάρχουν σ' αυτά, τότε αρχίζουν οι διάφορες προσεγγίσεις και προσομοιώσεις που μας απομακρύνουν από την πραγματικότητα. Μία τέτοια προσέγγιση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι κι αυτή που ανέφερες και που θα σου δώσει ίσως ακριβή στοιχεία για τη διαστασιολόγηση της δοκού άνω του ανοίγματος.

Αν δεν έχεις όμως δοκό τι γίνεται με την πλάκα; Είναι τετραέρειστη, τριέρειστη ή τι; Αναλόγως και της άλλης διάστσασης της πλάκας θα μπορούσες ίσως να τη θεωρήσεις τετραέρειστη και να προβλέψεις ενίσχυση του ελεύθερου άκρου της πάνω από το άνοιγμα του υπογείου. Αν η διάσταση της πλάκας κάθετα στο τοίχωμα υπογείου είναι μικρή, τότε θα μπορούσες να τη χωρίσεις με τη χρήση ενισχυμένων ζωνών σε τρεις πλάκες, δύο τετραέρειστες και μία τριέρειστη (ή και πρόβολο αναλόγως της αναλογίας των πλευρών της) στο μέσο.

 

Προσοχή όμως στην περίπτωση που τα ανοίγματα στα περιμετρικά τοιχώματα υπογείου είναι μεγάλο μέρος του συνολικού τους εμβαδού. Μήπως τελικά δεν υπάρχει υπόγειο; Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό για τη συνολική προσομοίωση του κτηρίου μας από μια δοκό πάνω από ένα άνοιγμα σε τοίχωμα υπογείου και την αντίστοιχη πλάκα της οροφής υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο κανόνας που στηριζόμαστε και αξιολογούμε εάν το ποσοστό των ανοιγμάτων στο τοίχωμα υπογείου μπορεί να θεωρηθεί μεγάλο ή μικρό?Μας το καθορίζει ο Κανονισμός?

Έχω την αίσθηση ότι πέρα από το πόσο επί % του συνολικού τοιχώματος καταλαμβάνουν τα ανοίγματα πρέπει να μας απασχολεί και η θέση και ο τρόπος που τοποθετούνται.Δύο ανοίγματα πχ 1.3χ1.10 συνεχόμενα που το ένα απέχει από το άλλο έστω 0.30-0.40μ έχω την αίσθηση ότι είναι διαφορετικό από ένα συνεχόμενο άνοιγμα 2.60χ 1.10 αφού η πρώτη περίπτωση δημιουργεί "κολωνάκι" ανάμεσα στα δύο ανοίγματα με ότι αυτό συνεπάγεται και κατά την προσωπική μου γνώμη εκεί χρειάζεται διαμόρφωση κρυφουποστυλωμάτων με βάση ΕΚΩΣ 18.6.1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανόνας με την έννοια της νομοθεσίας. Τουλάχιστον δεν θυμάμαι κάτι.

Για το κολωνάκι συμφωνώ ότι πρέπει να οπλιστεί κατάλληλα. Από εκεί και πέρα η δοκός άνω των ανοιγμάτων σπάει στα δύο και αυτό είναι ευνοϊκό και για τη δοκό και για την πλάκα που καταλήγει στο εν λόγω τοίχωμα υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην υπάρχει θεωρητική συμμετοχή του υπογείου στην παραλαβή σεισμικών φορτίων πρέπει ο λόγος της επιφάνειας των ανοιγμάτων προς την επιφάνεια της πλευράς να είναι μικρότερος του 20%.

Διαφορετικά ισχύουν κανονικά ότι είπατε για κοντά υποστυλώματα κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.