Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγματα σε τοίχωμα υπογείου


 

Recommended Posts

Υπηρεσία από υπηρεσία και υπάλληλος από υπάλληλο διαφέρουν. Ακόμη, ο ίδιος υπάλληλος, αλλιώς βλέπει το πρωί κι αλλιώς το μεσημέρι, αλλιώς αν ξεκινήσει από την θεμελίωση κι αλλιώς αν ξεκινήσει από την επικάλυψη. :) Οπότε, καλή τύχη! Αν εσύ θεωρείς ότι επιστημονικά και τεχνικά είσαι σωστός, όρμα! Εμένα πάντως, ποτέ και σε καμία πολεοδομία δεν με απασχόλησαν με τέτοιες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός αναφέρεται σε συνήθεις περιπτώσεις, χωρίς απόδειξη της αμεταθετότητας. Αν αποδείξεις πως με το 60% πχ των τοιχίων υπογείου έχεις αμεταθετότητα είσαι εντάξει.

 

Εγώ σε υπόγειο με 60% ελέγχοντας τις μετατοπίσεις είδα πως ήμουν πρακτικά αμετάθετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οσον αφορα τα ανοιγματα σε τοιχωματα και το σχ. 18.23 του ΕΚΩΣ εχει δυο ασαφειες..

Η μια ειναι σχεδιαστικη..Γτ δειχνει τους συνδετηρες των "κρυφοδοκων" να διασταυρωνονται..

Και η αλλη εχει να κανει με το πλατος των "κρυφοδοκων".. Βεβαια αναφερει παρακατω το beff....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εννοούμε την δοκό πάνω από άνοιγμα σε υπόγειο.

Εννοούμε τη δοκό πάνω από το άνοιγμα, όταν θέλω να αφήσω ανοίγματα στο περιμετρικό τοιχίο

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

στην δοκο αυτη (της οροφης του υπογειου ) οπως κ τα διαφορα ανοιγματα τα δειχνουμε στο στατικο?

γιατι αλλο  το 2010 ,2011 κ αλλο το  2014 παρα κατι...

 

Και μιας που ειμαστε στα περι υπογειων 

να εδρασθει το υπογειο σε πεδιλα με συνδετηριους δοκους  στα διαφορα λογισμικα στατικων strad, τολ ραφ πως γινεται αυτο ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.