Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος Εγκατάστασης Φωτοβολταϊκών


papalosgeo

Recommended Posts

Όποιος έχει διδαχτεί DC, AC, διαστασιολόγηση αγωγών και επιλογή ηλεκτρολογικού υλικού σε σοβαρό επίπεδο, και όχι ξεπέταγμα ενός εξαμήνου, τότε μόνο μπορεί να αναλάβει την ηλ/γική εγκατάσταση ΦΒ. Σε καμία σχολή Μηχανολογίας δεν γίνονται αυτά και για αυτό εκφέρω γνώμη επ' αυτού. Τώρα αν μου έχει ξεφύγει καμία σχολή που κατ' εξαίρεση κάνει σε βάθος ηλεκτρολογικά τότε πάω πάσο. Αλλά δε παύει να είναι η εξαίρεση.

 

Και θυμίζω μιλάμε για εγκατάσταση σε στέγη <10kW. Ούτε Πολ. Μηχανικοί χρειάζονται, ούτε Μηχανολόγοι. Είναι 99,99% ηλεκτρολογική δουλειά.

 

Συνήθως οι μηχανολόγοι διδάσκονται υπολογισμούς ακτινοβολίας σε κεκλιμένο επίπεδο, αναμενόμενη απόδοση κτλ (τα οποία ως ηλεκτρολόγος τα έκανα και εγώ στο ΤΕΙ Αθήνας) που είναι πολύτιμα στην οικονομοτεχνική μελέτη ενός πάρκου, αλλά ουσιαστικά άχρηστα για τις στέγες.

 

edit: Μελέτη θέρμανσης αν δεν είναι ηλεκτρική, θεωρώ λάθος να γίνετε από ηλεκτρολόγο μόνο. Για αποχέτευση δεν το συζητάω καν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η αληθεια ειναι οτι εγω παρολο που πιστευω οτι ειμαι ετοιμος απο πλευρας μελετων,σχεδιων σε καθε φασμα της ισχυος των φωτοβολταικων,εχω πελαγωσει στην εγκατασταση.

Και ενω δε φαινεται να ναι κατι δυσκολο, οταν ερθει ο πελατης τι θα του πω?

Εκτος αν βρω καποιο συνεργειο και συνεργαστω.

 

Επαναλαμβανω οτι δε φαινεται να ειναι δυσκολη η συνδεση,ειναι απλα πραγματα που ενας που κανει εγκαταστασεις τα γνωριζει,εγω ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κάνεις εσύ την εγκατάσταση?

Καλό θα είναι να μην πειραματιστείς αφού εσύ θα υπογράψεις και θα πρέπει να δώσεις και εγγύηση καλής λειτουργείας στο πελάτη σου για κάποια έτη.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκαιο. Εγω τελείωσα το τμήμα μηχανολόγων μηχανίκών του Α.Π.Θ. Ακολούθησα την ενεργειάκή κατέυθυνση που ασχολείτε με ανανεώσημες πηγές ενέργειας και περιβάλλον .

 

Ε ναι...πολυτεχνιτης. Ασχετα με την κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κάνεις εσύ την εγκατάσταση?

Καλό θα είναι να μην πειραματιστείς αφού εσύ θα υπογράψεις και θα πρέπει να δώσεις και εγγύηση καλής λειτουργείας στο πελάτη σου για κάποια έτη.

 

Kαι ποιος θα την κανει δηλαδη?

Δεν πρεπει να παρεχω λυση προς τον πελατη-επενδυτη?

Εγω δεν υπογραφω?

Αρα πρεπει να σπασω το κεφαλι μου και να μπορω να κανω την εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει διδαχτεί DC, AC, διαστασιολόγηση αγωγών και επιλογή ηλεκτρολογικού υλικού σε σοβαρό επίπεδο, και όχι ξεπέταγμα ενός εξαμήνου, τότε μόνο μπορεί να αναλάβει την ηλ/γική εγκατάσταση ΦΒ. Σε καμία σχολή Μηχανολογίας δεν γίνονται αυτά και για αυτό εκφέρω γνώμη επ' αυτού. Τώρα αν μου έχει ξεφύγει καμία σχολή που κατ' εξαίρεση κάνει σε βάθος ηλεκτρολογικά τότε πάω πάσο. Αλλά δε παύει να είναι η εξαίρεση.

 

Και θυμίζω μιλάμε για εγκατάσταση σε στέγη <10kW. Ούτε Πολ. Μηχανικοί χρειάζονται, ούτε Μηχανολόγοι. Είναι 99,99% ηλεκτρολογική δουλειά.

 

Συνήθως οι μηχανολόγοι διδάσκονται υπολογισμούς ακτινοβολίας σε κεκλιμένο επίπεδο, αναμενόμενη απόδοση κτλ (τα οποία ως ηλεκτρολόγος τα έκανα και εγώ στο ΤΕΙ Αθήνας) που είναι πολύτιμα στην οικονομοτεχνική μελέτη ενός πάρκου, αλλά ουσιαστικά άχρηστα για τις στέγες.

 

edit: Μελέτη θέρμανσης αν δεν είναι ηλεκτρική, θεωρώ λάθος να γίνετε από ηλεκτρολόγο μόνο. Για αποχέτευση δεν το συζητάω καν.

Καλα *********** ηρεμησε....Δεν θα σου φαμε τη δουλεια,εχει για ολους.Στην Ελλαδα ζεις και θες και διακριση διακαιωματων...?Χχαχα ας γελασω.Οταν τελειωνεις Πολυτεχνειο μπορεις να κανεις τα ΠΑΝΤΑ.

 

Παρατήρηση: Είμαστε ευγενικοί, κόσμιοι, σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Να ηρεμησουμε ολοι λιγο..

Ο τιτλος του θεματος ειναι: Κόστος Εγκατάστασης Φωτοβολταϊκών

Γιατι πρεπει ολα τα θεματα κατα ενα μαγικο και ανεξηγητο τροπο να καταληγουν σε συζητησεις ή διαμαχες περι δικαιωματων κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω αν όλο το κόστος των Φ/Β το αναλαμβάνει κάποια τράπεζα με δάνειο και να γίνεται η αποπληρωμη από την ίδια τη ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.