Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήσεις γης σε περιοχές Ραμσαρ ή Νatura


vanda

Recommended Posts

Επειδή εχω μπερδευτει κομματι, πως μπορω να βρω τις προβλεπομενες χρησεις γης σε περιοχες είτε natura ή ramsar.Μηπως δεν επιτρεπεται τίποτα εκεί. Νομίζω στο σωστο τμήμα υπέβαλλα το ερώτημα. Ευχαριστώ όπως και να έχει

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τίποτα! Εσύ τι θέλεις να φτιάξεις;

Γνώμη μου:

Προχωράς κανονικά για έκδοση χρήσεων γης αναφέροντας την περιοχή. Ανάλογα με το τι θέλεις να φτιάξεις παίρνεις έγκριση ή όχι. Επίσης, αναφέρεται στην προέγκριση χωροθέτησης (ή ΠΠΕ όπως λέγεται). Εκεί ή σε περνάν ή σε κόβουν...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι προστατευόμενες περιοχές έχουν ένα Προεδρικό Διάταγμα ή ΚΥΑ που εξειδικεύει την συνθήκη Ramsar, η οποία είναι μία γενική συνθήκη προστασίας που φυσικά δεν απαγορεύει το οτιδήποτε, απλώς θέτει κάποιους περιορισμούς.

 

Οι προστατευόμενες περιοχές συνήθως χωρίζονται σε περιοχές διαβαθμισμένης προστασίας - από τον λεγόμενο "πυρήνα" που είναι οι περιοχές απόλυτης προστασίας (εκεί έχεις πρόβλημα) μέχρι τις ζώνες Γ που είναι ουσιαστικά περιοχές με κάποιους όχι και τόσο αυστηρούς περιορισμούς.

 

Με βάση νόμο του 98 κάθε προστατευόμενη περιοχή πρέπει να έχει και το δικό της Φορέα Διαχείρισης Προστατευόμενης Περιοχής - αν και δεν είμαι σίγουρος εάν σε κάθε περιοχή έχει συσταθεί ο Φορέας αυτός. Μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν τον Φορέα για περαιτέρω πληροφορίες ή για να βρεις τα Διατάγματα και τους χάρτες που ισχύουν για την περιοχή που ενδιαφέρεσαι.

 

Όσον αφορά τη συνθήκη Natura, είμαι κι εγώ ελαφρώς μπερδεμένος σχετικά με το τι επιτρέπει και τι απαγορεύει. Η μόνη υποχρέωση που έχω δει που να απορρέει από τη συνθήκη είναι η υποχρέωση υποβολής ΜΠΕ για όλα ανεξαιρέτως τα έργα που γίνονται εντός των Ειδικών Ζωνών Διατήρησης όπως επίσης και η έκδοση Προεδρικών Διαταγμάτων που να εξειδικεύουν τις απαγορεύσεις δραστηριοτήτων, κάτι όμως που δεν έχω αντιληφθεί να έχει γίνει μέχρι σήμερα, τουλάχιστο για τις περιοχές κοντά στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο το μόνο που μένει ειναι το κλασσικό, κλασσικότατο προβλημα να βρω να κυκλοφορεί καπου στο ιντερνετ η κυα που με αφορα. (ΚΥΑ 44549 / ΦΕΚ Δ' 497 / 17.10.08 )Ψαχνω αρκετή ωρα αλλα δεν βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο το μόνο που μένει ειναι το κλασσικό, κλασσικότατο προβλημα να βρω να κυκλοφορεί καπου στο ιντερνετ η κυα που με αφορα. (ΚΥΑ 44549 / ΦΕΚ Δ' 497 / 17.10.08 )Ψαχνω αρκετή ωρα αλλα δεν βρήκα τίποτα.

 

Την βρηκα αλλά το pdf ειναι 25ΜΒ. Να δω αν ανεβαινει.

 

Δεν μπορώ να το ανεβασω, αλλά μπορείς να το διαβασεις απο το εθνικο Τυπογραφειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.