Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήσεις γης σε περιοχές Ραμσαρ ή Νatura


vanda

Recommended Posts

οσο αφορα τις περιοχες Natura και Ramsar οι χρησεις που επιτρεπονται ειναι περιορισμενες, κυριως κτηνοτροφικες ή γεωργικες και αυτα σε μικρη κλιμακα..Οσο αφορα το κατασκευαστικο κομματι σε περιοχες Νatura επιτρεπεται μονο η χωροθετηση Φ/Β και για αυτη σε την κατασκευη πρεπει να παρεις εγκριση.(συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο των ΑΠΕ(εαν σε ενδιαφερει τετοιο εργο)...στο energeia.gr υπαρχει το νομοσχεδιο που εχει ψηφιστει, διαβασε το αρθρο 9)

Link to comment
Share on other sites

george_RES αυτά που γράφεις που τα βασίζεις?

 

Μπορείς να μας παραπέμψεις στις πηγές σου γιατί αυτά που λες είναι αντίθετα με αυτά που γνωρίζω εγώ και έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει επαρκώς

 

Αν γνωρίζεις κάτι που δεν ξέρουν οι υπόλοιποι, διαφώτισέ μας σε παρακαλώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λέει ο φιλος GeorgeRES δεν εχουν καμία σχε΄ση με την πραγματικότητα.

 

Καλό είναι να μην πεταμε μια κοτσάνα και όποιον πάρει ο χάρος, από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε.

 

ια το τι επιτρπεπεται και τι οχι σε περιοχες νατουρα, μεγαλη συζητηση, πρεπει να δεις την ΕΠΜ, την ΚΥΑ αν υπάρχει, την γενικότερη νομοθεσία κτλ κτλ κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο νεο νομοσχέδιο για ΑΠΕ που περασε στις 25 Μαιου 2010 απο την ολομελεια της βουλης( το βρηκα στο energeia.gr ) λεει ότι:

 

Άρθρο 3

Έγκριση Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Ε.Π.Ο.)

και άδειες εγκατάστασης και λειτουργίας

.........

αρθρο 8

 

Κατ’ εξαίρεση, υπόκεινται σε διαδικασία Ε.Π.Ο. σταθ-

μοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Α.Π.Ε. με ε-

γκατεστημένη ισχύ μικρότερη ή ίση προς τα ανωτέρω ό-

ρια εφόσον:(τα ορια ισχυος οριζονται απο το κειμενο πιο πριν)

α) εγκαθίστανται σε γήπεδα που βρίσκονται σε οριοθε-

τημένες περιοχές του δικτύου Natura 2000.......

 

Απο οσο γνωριζω το νομοσχεδιο αυτο εχει ψηφιστει μολις βρω και το επισημο ΦΕΚ θα το αναρτησω για επαληθευση.

Μπορει να εχω παρερμηνευση, αλλα οποιος ενδιαφερεται ομως μπορω να του στειλω με mail το εν λογω κειμενο να το διαβασει και ο ιδιος.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, ανεβασε και το φεκ αν μπορεις, γιατι η κυα που βρηκα εγω για την περιοχη που με ενδιαφερει εξηγει σε καθε ζωνη το τι μπορεις να τοποθετησεις. Σορυ τωρα το προσεξα, στο κειμενο που αναφερεις και ετσι οπως το γραφεις εξηγει τι πρεπει να κανεις αν θελει να βαλεις απε σε περιοχη νατουρα και οχι τι μπαινει στις περιοχες αυτες.Οπως και να εχει αποσπασματικα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα, προτιμω να εχω ολο το κειμενο γιατι εχω καει απο νομους και το τι μπορει να καταλαβεις διαβαζιντας τους. Χωρις παρεξηγηση, ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

Vanda , εχεις απολυτο δικιο...πιθανως να φταιει οπως το διατυπωσα...Δυστυχως το ΦΕΚ ακομα δεν το εχω στα χερια μου, οπως ειπα ειναι το νοσχεδιο των ΑΠΕ που υπογραφηκε στις 25 Μαιου και ακομα δεν εχει ανεβει σε ΦΕΚ.Με το που το παρω στα χερια μου θα το ανεβασω.

Το νεο νομοσχεδιο που αφορα θεματα ΑΠΕ τουλαχιστον, εχει αλλαγες στα θεματα των προστατευομενων περιοχων.

Παντως το οποιος ενδιαφερεται να διαβασει το εν λογω νομοσχεδιο οπως κατατεθηκε και ψηφιστηκε μπορει να μου στειλει mail στο [email protected] και εγω θα του το στειλω.

Και παλι συγνωμη εαν παρερμηνευσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν είναι 25 αλλά 66ΜΒ και απ' ότι μου είπαν από τον Πύργο (του Κάφκα) για μερικές ημέρες θα μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ

 

Δε λειτουργεί το link από το dropbox.

Mπορείς να το ξανανεβάσεις ;

 

Bιοτεχνία μέσης όχλησης επιτρέπονται μέσα σε περιοχές Νatura ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.