Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα για μηκοτομές


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφε .

 

Αν θέλεις , ανέβασε κάποια εικόνα των δεδομένων σου και των αποτελεσμάτων που να φαίνεται από ποιά διατομή και κάτω αρχίζει να παραλείπει γραμμές υψομέτρων . 

 

Από τη στιγμή που θα έχω απάντηση , δεσμεύομαι να το δω ακόμη και εντός της ημέρας ή έστω την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα , στο autocad μου εμφανίζει μόνο την γραμμη της  εκσκαφής, και του φ.εδάφους. Θ μπορούσε να μου σχεδιάζει και το πυθμενα αγωγου ? αφού έχει τα υψόμετρα δεδομένα.

 

Επίσης όταν ανοίγω το αρχέιο στο autocad θέλει scale γιατι βγαίνει έξω απο της σχεδίασης του autocad.

 

Τέλος έχω πρόβλημα με την κλιμακα , καθώς εάν πάω να το αλλάξω απο 1:1000 , 1:100  σε 1:100 - 1:10 δεν το δέχεται. (εαν και σχετικά τα μεγεθη μεταξυ τους ειναι το ίδιο)

 

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να σε ευχαριστισω γιατι το excelaki σου μου λύνει τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kαλησπέρα , στο autocad μου εμφανίζει μόνο την γραμμη της  εκσκαφής, και του φ.εδάφους. Θ μπορούσε να μου σχεδιάζει και το πυθμενα αγωγου ? αφού έχει τα υψόμετρα δεδομένα.

 

Θα το δω , και συντομότατα θα σχεδιάζει τη γραμμή πυθμένα του αγωγού

 

 

 

Επίσης όταν ανοίγω το αρχέιο στο autocad θέλει scale γιατι βγαίνει έξω απο της σχεδίασης του autocad.

 

Αρκεί ένα ZOOM E (Extends δηλαδή , για να φαίνεται όλη η μηκoτομή)

 

 

 

Τέλος έχω πρόβλημα με την κλιμακα , καθώς εάν πάω να το αλλάξω απο 1:1000 , 1:100  σε 1:100 - 1:10 δεν το δέχεται. (εαν και σχετικά τα μεγεθη μεταξυ τους ειναι το ίδιο)

 

Πιθανότατα δεν ενεργοποιήθηκε σαν δυνατότητα . Ουσιαστικά , εισάγοντας 1:100 και 1:1000 το πρόγραμμα (σε μια μελλοντική έκδοση) θα λάμβανε υπόψη του την κλίμακα 1:100 και θα ρύθμιζε τα ύψη γραμμάτων. 

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Καλό απόγευμα και θα επανέλθω .

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν γίνονται οι αναγκαίες παρεμβάσεις στο πρόγραμμα ...

 

Αργά αργά μετά από 10+ χρόνια ! Έχει διάβασμα και πρέπει να θυμηθώ τι ακριβώς έκανα και γιατί το έκανα έτσι ...  :smile:

 

Μόλις γίνει και ο σχετικός έλεγχος για λάθη - τυχόν παραλείψεις , θα το ανεβάσω και πάλι με σχετική ενημέρωση .

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ρώτησα εφόσον ήταν εύκολο, τώρα για 2 γραμμές θα κάνω ένα οφσετ. Δεν χρειάζεται να σε απασχολω περαιτέρω, μια χαρά δουλεύει και έτσι. Σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

λοιπόν μετά από τη σύμφωνη γνώμη του gvarth πήρα την πρωτοβουλία να συμβάλλω και εγώ λίγο και να συνενώσω σε ένα excel τα "προγραμματάκια" που μας έδωσε.έτσι με λίγες προσθήκες καταλήξαμε στο παρακάτω.

 

στο παρακάτω αρχείο θα βρείτε ότι απαιτείται για να δημιουργήσετε μια μηκοτομή όσο πιο απλά και γρήγορα γίνεται.παραθέτω τα βήματα:

 

1. σε ένα .dwg έχουμε τις ισουψείς (polylines με υψόμετρα)

οι ισουψείς πρέπει να ανήκουν όλες σε ένα layer πχ. contours

2. πάνω στις ισουψεις χαράζουμε το δρόμο (ή τον αγωγό) που θέλουμε

η χάραξη πρέπει να είναι δυστυχώς απλής μορφής, απλή polyline χωρίς καμπύλες

επίσης η polyline δεν πρέπει να ανήκει στο ίδιο layer με τις ισουψείς

3. πληκτρολογούμε appload στο autocad και φορτώνουμε το λισπάκι που περιέχεται

φορτώνεται με qp

4. ακολουθώντας τις οδηγίες φτιάχνουμε μια απλή μορφή μηκοτομής εδάφους

5. πάνω στο σχέδιο της μηκοτομής του εδάφους που δημιουργήθηκε περνάμε και με polyline την ερυθρά μας

6. με το mikotomi.xls επιλέγουμε τις δύο polylines πρώτα το έδαφος και μετά την ερυθρά

7. αφού μεταφερθούν στο excel τα χ και y των δύο polylines(τα χ ουσιαστικά αποτελούν της αποστάσεις και τα y τα υψόμετρα) κάνουμε copy paste τις αντίστοιχες στήλες στο φύλλο μηκοτομή.

8. αυτό ήταν

 

 

ξέρω φαίνεται λίγο μπελαλίδικο αλλά αν το δοκιμάσετε μια φορά θα δείτε ότι είναι ευκολο

το πιο σημαντικό είναι ότι δουλεύει άψογα και είναι δωρεάν

 

γι' αυτό το λόγο και αξίζουν συγχαρητήρια στον gvarth

 

στο .rar έχω βάλει και ένα παράδειγμα με ότι δεδομένα θα χρειαστείτε για να το τρέξετε

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα. Ειλικρινά νοιώθω χαζός αλλά δεν μπορώ να βρώ το link για κατέβασμα! Που είναι?!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα .

 

Υπήρχε θεματάκι για διόρθωση στον πηγαίο κώδικα του προγράμματος . Σε πρώτη ευκαιρία που θα γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις στον κώδικα , θα αναρτηθεί και πάλι . 

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 7 months later...
  • 6 months later...

Κσαλησπέρα θελω να κανω διατομες και μηκοτομη για εναν δρόμο (μονοπάτι) μπορει να γινει με το survey tools ? ψιλοχάθηκα με το πως γίνεται? εχετε καποιο αλλο πρόγραμμα που να βάζω σημεια , συντεταγμένες και να μου βγάζει τις διατομες κικαι με την μηκοτομή σε autocad. Πρωτη φορα ασχολουμαι με κατι τέτοιο. Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων. Η βοήθεια σας θα μου είναι πολύτιμη.

 

(1) Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου αν είσαι μηχανικός. Αν δεν είσαι, ενημέρωσε να μεταφερθεί το μήνυμα στη σωστή ενότητα ιδιωτών.

(2) Συμπλήρωσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.