Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα για μηκοτομές


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι κάποιο προγραμμα το οποίο να του δίνω συντεταγμένες (χήy),Ζ και να μου βγάζει τη μηκοτομή όσο πιο εύκολα γίνεται..δηλ να μου ετοιμαζει το πινακάκι απο κάτω με τις αποστασεις απο αρχη, τις μεταξυ, με οριζόντια κλίμακα πχ 1:1000 και κατακόρυφη 1:100. Πολλά θέλω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Το Surveytools με το Topocad που εχει για το autocad κανει ακριβός αυτο που θελεις. Μηκοτομή απο διαφορες μορφες αρχειων. Εχει παραδειγματα αρχείων για παραγωγή μηκοτομής.

http://www.iqsoft.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=20&&Itemid=31

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα

 

Αν δεν έχει βρεθεί κάποια άκρη , μπορώ να ανεβάσω κάποιο παράδειγμα απ' τα παλιά :rolleyes: όπου τα δεδομένα να είναι οργανωμένα σε στήλες στο Excel και με αυτόματο τρόπο να δημιουργείται η μηκοτομή στο Autocad (που ήδη θα είναι ανοικτό). Υπάρχει ενδιαφέρον ; Να ανεβάσω κάτι ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λες να μην υπάρχει? για ανεβασε το να το δούμε

 

Θα το σκαλίσω (γιατί δεν είναι και πρόσφατο) και θα κοιτάξω να ανεβάσω κάτι που θα είναι εύχρηστο.

 

Εκείνο που σίγουρα έχω στο αρχείο μου είναι ένας φάκελλος με σημειώσεις και παρατηρήσεις για μια δουλειά που είχα κάνει για κατασκευαστική εταιρεία το 1994 . Τότε , αν θυμάμαι καλά , το ιστορικό πρόγραμμα έπαιρνε δεδομένα από ASCII comma delimited files και παρήγαγε ένα τεράάάστιο autolisp αρχείο που όταν έτρεχε, έφτιαχνε αυτόματα τη μηκοτομή .

 

Οι κλίμακες υπήρχαν κάπου σαν δεδομένα στο ASCII αρχείο.

 

Το βλέπω , ανεβάζω υλικό και ακούω σχόλια/προτάσεις ....

Link to comment
Share on other sites

μήπως λες το lisp που χρησιμοποιούσαμε παλιά, το ascii 2point (κάπως έτσι λεγόταν)

 

Είχα φτιάξει μια "πατέντα" σε Visual Basic 3 (αν θυμάμαι καλά) που διάβαζε στοιχεία σε ASCII και παρήγαγε lispακι με τις συντεταγμένες των σημείων που όριζαν τα ευθύγραμμα τμήματα της μηκοτομής. Αν θυμάμαι καλά , κάποια βελτίωση έφτιαχνε και ... παραμετρικό το πινακάκι κάτω από τη μηκοτομή .

 

Το ascii 2point αρχικά με είχε βολέψει , μετά προτίμησα/αναγκάστηκα να φτιάξω κάτι δικό μου ώστε να μπορώ να παρεμβαίνω και να έχω καλύτερο έλεγχο.

 

 

Επανερχόμαστε στο ... ζουμί της υπόθεσης :)

 

Ας δούμε τώρα τι έχουμε :

 

Mhkot-1.jpg

 

Πρόκειται για φύλλο εργασίας του Excel το οποίο μας δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουμε μηκοτομή (σε στάδιο προμελέτης) για ανοικτούς ή κλειστούς αγωγούς . Με το πάτημα ενός και μόνο κουμπιού , δημιουργείται DXF αρχείο το οποίο καλώντας το στο Autocad , σχεδιάζεται η μηκοτομή σε κλίμακες που εμείς ορίσαμε στο περιβάλλον του Excel.

 

Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι στον πίνακα ελέγχου των Windows , θα πρέπει να ελεγχθεί το σύμβολο της υποδιαστολής αν είναι η τελεία (point) . Τα αποτελέσματα ΜΟΝΟ τότε σχεδιάζονται με τρόπο που τα καταλαβαίνει σωστά το Autocad.

 

Στο περιβάλλον του Autocad , και ανάλογα με τις διανυσματικές γραμματοσειρές που χρησιμοποιούμε , θα εμφανισθεί κάτι σαν το παρακάτω :

 

Mhkot-2.jpg

 

Θα το βρείτε εδώ. Δυστυχώς , δεν στάθηκε τεχνικά εφικτό να το ανεβάσω σαν συνημμένο

 

Πειραματιστείτε και γράψτε αν έχετε λίγο χρόνο κάποια σχόλια .

 

Ευχαριστώ

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Update 30/5/2012 : Τα αρχεία ανέβηκαν στα Downloads του forum

Edited by gvarth
Τα απαραίτητα αρχεία "ανέβηκαν" στα downloads του forum
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.