Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για μηκοτομές


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Μπράβο για τη συστηματική δουλειά σου.

 

Τα συγχαρητήρια είναι για σένα που βασίστηκες στην αρχική ιδέα και την πήγες αρκετά βήματα παρακάτω.

 

Μόλις βρω το χρόνο και το δοκιμάσω, θα σου γράψω αναλυτικές παρατηρήσεις.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mπραβο και συγχαρητήρια για την δουλειά σας.

Περα απο χρόνο αυτα χρειάζονται και γνώσεις.

Ευχαριστούμε για την προσφορά σας..

 

και μια γρηγορη ερωτηση ..

τωρα που πειραματίζομαι βλεπω οτι με το excel 2002 δεν δημιουργειτε μηκοτομή.

ποια εκδοση office χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο και συγχαρητήρια για την δουλειά σας.

Περα απο χρόνο αυτα χρειάζονται και γνώσεις.

Ευχαριστούμε για την προσφορά σας..

 

και μια γρηγορη ερωτηση ..

τωρα που πειραματίζομαι βλεπω οτι με το excel 2002 δεν δημιουργειτε μηκοτομή.

ποια εκδοση office χρειαζεται?

 

Καλημέρα

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Μήπως δεν ενεργοποιείς τις μακροεντολές ; Μήπως το επίπεδο ασφαλείας είναι εξ' ορισμού High οπότε , τίποτε δεν γίνεται ...

 

Εννοείται ότι το Autocad το έχεις ανοικτό σε κάποιο κενό αρχείο . Σωστά ;

 

Κοίταξέ τα και εδώ είμαστε ...

Link to comment
Share on other sites

Να ' σαι καλά.

 

Όλοι μαθαίνουμε ... Δεν φαντάζεσαι τι καινούργια πράγματα ανακαλύπτω και πόσα αναθεωρώ ...

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις παρατηρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας Βρήκα!:D

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας..να φτιάξετε ένα τόσο χρήσιμο Tool το οποίο σου λύνει τα χεριά σε dt..:D

 

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνουν ακόμα 3-4 (λογικά εύκολες) προσθήκες μιας και το xls κάνει μηκοτομή υδραυλικής και τι εννοώ με αυτό:

 

  • Να μπορεί να διαβάσει/τυπώσει διατομή αγωγού (πχ Φ300).
  • Να μπορεί να διαβάσει/τυπώσει και άλλα δεδομένα όπως: Υψόμετρο Πιεζομετρικής Γραμμής,Κλίση ΠΓ/Αγωγού,Παροχή,Ταχύτητα καθώς και μονάδες σε όλα τα μεγέθη που χρησιμοποιούνται.

 

Μιας και μερικές φορές χρειάζεται ο αγωγός να μην έχει σταθερό βάθος θα ήταν καλό τα αριθμητικά δεδομένα να μπορούν να πάρουν όλα χειροκίνητες τιμές ή τιμές από άλλα κελιά ανάλογα με την περίσταση.

 

Προσπάθησα να το τροποποιήσω αλλά έμπλεξα άσχημα.:| (δεν τα πάω και τόσο καλά με VB).

 

Θα μπορούσε κάποιος να Προσθέσει αυτά τα 2-3 πραγματάκια ώστε να γίνει κάτι τέτοιο??

 

zhaqj016mhk.th.jpg

 

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνονόματε

 

 

Καλώς όρισες στο Michanikos.gr

 

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το προγραμματάκι της μηκοτομής.

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν το είχα πρωτοφτιάξει , κάλυπτε εκείνα και μόνο που μου είχαν ζητήσει τότε ... Ήταν και σε Turbo Pascal :rolleyes:

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνουν οι τροποποιήσεις αυτές. Θέλει όμως κάποιο χρόνο το θέμα. Την περίοδο αυτή τρέχω γενικώς . Θα το δω σε μερικές μέρες.

 

Αν θέλεις ανέβασε αρχείο Excel όπως το MHKOT-HYDR_Custom.xls αλλά με κάποια πραγματικά δεδομένα συμπληρωμένα ώστε να έχω κάποια ιδέα για το πως περιμένεις να μοιάζει τελικά η μηκοτομή. Αυτό θα γίνει ανεβάζοντας και μια πιο πλήρη εικόνα έτοιμης μηκοτομής .

 

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ωππ!Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!:D

 

Ετοιμασα αυτα που μου ζητησες!

 

Μέσα στο αρχειακι rar εχει ενα xls με τα δεδομενα της μηκοτομης που χρειαζεσαι και ενα dwg με την μηκοτομη που προκύπτει απο αυτα.

 

Oτι αλλο χρειαστείς μου λες!!

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

[ATTACH]1600[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για αυτά που μου ετοίμασες. Σύντομα θα ξεκινήσω τις αλλαγές. Ο ελεύθερος χρόνος όσο πάει και μειώνεται ... :sad:

 

Εχω δύο παρατηρήσεις :

 

- To dwg δεν μπορούσα να το ανοίξω με Acad 2006

- Στο Excel που υπήρχε , ζητούσε να ενημερώσει δεδομένα του φύλλου εργασίας από κάποια εξωτερική προέλευση δεδομένων την οποία και ΔΕΝ εντόπισε.

 

Περιμένω νέα σου καθώς και το dwg ώστε να ξέρω πως θα μοιάζει αυτό που πρόκειται να δημιουργεί αυτόματα το πρόγραμμα της μηκοτομής.

 

Καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

Άσε μην μιλάς για ελεύθερο χρόνο..:D:D

 

-Το DWG λογικα ηταν σε 07 dwg οποτε..στο εκανα 04 για να μπορεις να το ανοιξεις.

 

[ATTACH]1602[/ATTACH]

 

-Το Εxcel δεν σου ανοιγει καν δλδ??δεν βλεπεις αριθμητικά δεδομενα και ορισμενους τυπους σε κελια??αυτο με ενδιαφερει..τα αλλα αγνοησετα..μην κανεις ενημερωση..:oops:

 

(Μιας και απο το excel εσβησα πραγματα για να εχει αυτη την μορφη..καποιος απο το γραφειο ειχε βαλλει external reference οποτε εμεινε.)

 

Καλη ξεκουραση το ΣΚ!!;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.