Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για μηκοτομές


Recommended Posts

Αν ως φοιτητής δεν έχεις ελεύθερο χρόνο , ετοιμάσου για ένα χρόνο διακοπές άνευ αποδοχών στον Ελληνικό στρατό και μετά θα πρέπει να ανακαλύψεις την ημέρα με τις 36 ώρες :wink: .

 

Θα δω το Excel Worksheet που μου έστειλες και θα κάνω τις απαραίτητες προσαρμογές .

 

Να' σαι καλά .

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ως φοιτητής δεν έχεις ελεύθερο χρόνο , ετοιμάσου για ένα χρόνο διακοπές άνευ αποδοχών στον Ελληνικό στρατό και μετά θα πρέπει να ανακαλύψεις την ημέρα με τις 36 ώρες :wink: .

 

Γιώργος

 

[offtopic]

Xαχαχ!σε ευχαριστω που μου δινεις κουραγιοο!

 

Σε ένα μηνά τελειώνω TEI Πολίτικων Εργων Υποδομής..Το τελευταίο εξαμηνο δουλευω κανονικα 8 ωρο σε γραφειο που κανει Υδρ. Μελετες εκπονώντας την πρακτικη μου ασκηση..και ετοιμάζομαι πυρετωδώς για κατατακτήριες σε τμημα ποτικων μηχανικων ενω ειμαι ακομα 21.5 ετων.

 

Yπαρχουν και φοιτητες που ασχολουνται παραπανω απο οτι χρειάζεται επειδη γουσταρουν και αγαπουν αυτο που κανουν.:lol:

 

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχ!

 

Σε ένα μηνά τελιωνω TEI Πολίτικων Εργων Υποδομής,Το τελευταίο εξαμηνο δουλευω κανονικα 8 ωρο σε γραφειο που κανει Υδρ. Μελετες εκπονοντας την πρακτικη μου ασκηση..και ετοιμαζομαι πυρετωδώς για κατατακτηριες σε τμημα ποτικων μηχανικων ενω ειμαι ακομα 21.5 ετων.

 

Yπαρχουν και φοιτητες που ασχολουνται παραπανω απο οτι χρειαζεται επειδη γουσταρουν και αγαπουν αυτο που κανουν.:lol:

 

Εύχομαι κάθε καλό και καλή επιτυχία στις κατατακτήριες !

 

Αυτοί οι φοιτητές Γιώργο καταφέρνουν να ξεχωρίσουν. Έτσι μπράβο !

 

Και να ξέρεις ότι το μεράκι σου αυτό και η αγάπη στο αντικείμενο , θα σε κάνουν να πετύχεις και στη δουλειά σου στο κοντινό μέλλον, παράγοντας ποιοτικό αποτέλεσμα .

 

Τώρα , με την απόκτηση εμπειριών στο γραφείο υδραυλικών μελετών, και με το διάβασμά σου , θέτεις τις βάσεις για λαμπρή συνέχιση της ακαδημαϊκής σου πορείας και φυσικά για παραγωγικότητα και ποιότητα στον επαγγελματικό στίβο.

 

Καλή δύναμη Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παω να το κατεβασω και βγαζει το παρακατω μηνυμα

All sharing functionality on FileSonic is now disabled. Our service can only be used to upload and retrieve files that you have uploaded personally.

 

If this file belongs to you, please login to download it directly from your file manager.

ξερει κανεις κατι; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το filesonic εδώ και κανένα δίμηνο έχει "κόψει" τη δυνατότητα διαμοιρασμού links.

 

Το συγκεκριμένο αρχείο το ανέβασα ξανά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα! εχω φτιαξει ενα αρχειακι excel το οποιο παιρνει σαν inputs τα x,y του route της σωληνογραμμης στην οριζοντιογραφια και τα χ,y της polyline της μηκοτομης αλλα και την ακτινα για να ειναι μεσα στο ελαστικο οριο και υπολογιζει ποτε για να ακολουθεια την σχεδιαση horizontal/vertical χρειάζεται hot/cold bends και ποτε elastic bends (δηλαδη ο σωληνας ειναι αρκετα ελαστικος για να ακολουθησει πχ τις αλλαγες κλισης του εδαφους).

 

Επισης βρισκει και τα combindes bends ( οταν εχουμε ταυτοχρονα αλλαγη πορειας στο οριζοντιο και καθετο επιπεδο)

 

Gvarth το προγραμμα καταπληκτικο αλλα θα ηθελα να προσθεσω και το ειδος του bend αλλα και την ακτινα καμπυλοτητας και καποια αλλα στοιχεια στο πινακακι..

 

ειναι αυτο εφτικτο ?

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε .

 

Χάρηκα που βρήκες την εφαρμογή για την μηκοτομή ενδιαφέρουσα .

 

Πατώντας Alt F11 ενώ είσαι στο φύλλο εργασίας , σε "πηγαίνει" στον κώδικα . Είναι Excel VBA , ανοικτός και ελεύθερος για τροποποίηση .

Μπορείς λοιπόν να κάνεις τις αλλαγές- προσθήκες που θέλεις .

 

Όταν το ολοκληρώσεις , αν θέλεις το ανεβάζεις να το δούμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφε .

 

Χάρηκα που βρήκες την εφαρμογή για την μηκοτομή ενδιαφέρουσα .

 

Πατώντας Alt F11 ενώ είσαι στο φύλλο εργασίας , σε "πηγαίνει" στον κώδικα . Είναι Excel VBA , ανοικτός και ελεύθερος για τροποποίηση .

Μπορείς λοιπόν να κάνεις τις αλλαγές- προσθήκες που θέλεις .

 

Όταν το ολοκληρώσεις , αν θέλεις το ανεβάζεις να το δούμε.

 

Το προσπάθησα αλλά είναι κλειδωμένο και θέλει κωδικο

Link to comment
Share on other sites

Θα φροντίσω να το βρω ξεκλείδωτο και να στο στείλω .

Γράψε μου λογαριασμό e-mail , είτε εδώ , είτε μέσω pm .

 

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα , 

 

Στην προσπάθεια μου να σχεδιάσω και γώ κάποιες μηκοτομες για επιμετρήσεις βρήκα το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα του gvarth , το οποιο αν και μια δεκαετια πίσω δουλεύει μια χαρά. Η ερώτηση μου γιατι δεν σχεδιάζει όλες τις γραμμές για τις οποίες δίνουμε υψόμετρα . Μιλάω για την μηκοτομη του βάθους εκσκαφής και υψόμετρο πυθμένα αγωγού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.