Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γήπεδο που εμπίπτει σε 2 διαφορετικούς τομείς ΖΟΕ


Recommended Posts

Νομίζω πως αυτό θέλει να πει ο συνάδελφος Kristiano, και επίσης κι εγω κάτι τετοιο είχα διαβάσει σε αντίστοιχο ΦΕΚ ΖΟΕ που είχε πέσει στα χέρια μου.

Ρώτα όμως συνάδελφε την αρμόδια πολεοδομία για να είσαι σίγουρος. Θα ξέρουν να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ρώτησα στην πολεοδομία και ξέρεις τι απάντηση πήρα;

"Μηχανικός είσαι...εσύ θα δώσεις λύση.Ισχύει ότι λέει η νομοθεσία για τη συγκεκριμένη ΖΟΕ..."

Το θέμα είναι λεπτό γι αυτό και ζητάω τη γνώμη κάποιων συναδέλφων που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από μένα στα τοπογραφικά στις ΖΟΕ ...

Μπορώ να κάνω αυτό που αναφέρω στην προηγούμενη απάντησή μου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ρώτησα στην πολεοδομία και ξέρεις τι απάντηση πήρα;

"Μηχανικός είσαι...εσύ θα δώσεις λύση.Ισχύει ότι λέει η νομοθεσία για τη συγκεκριμένη ΖΟΕ..."

"Ωραία" συμπεριφορά συνάδελφου σε συνάδελφο.Με γραπτή αίτηση όμως ο υπάλληλος θα πρέπει να δώσει λύση ο ίδιος.

Μπορώ να κάνω αυτό που αναφέρω στην προηγούμενη απάντησή μου;

Συνάδελφε μην παρεξηγηθώ η παρέκκλιση για τα 7.5μ αναφέρεται στο 270Δ/85 για την εκτός σχεδίου δόμηση και όχι στο φεκ της ζοε. Απλά επειδή είναι 15μ. η πλάγια απόσταση για τη ζοε όσο και στην εκτός σχεδίου θεωρώ ότι θα πρέπει κατά τη κρίση μου να ισχύει κάτι τέτοιο δηλ. αν δεν γίνεται να εγγραφεί κάτοψη στα 15μ. να πας κατά παρέκκλιση στα 7.5μ. Προσωπική καθαρά θέση θα το αντιμετώπιζα έτσι (δηλ. οικοδομήσιμο) άλλα πρώτα θα έπαιρνα απάντηση από τη πολεοδομία στη τελική και γραπτώς.Για τη δόμηση ναι όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

σύμφωνα με το άρθρο 29 του 1337/83 στις ΖΟΕ καθορίζονται συγκεκριμένοι όροι και περιορισμοί για τον οικιστικό έλεγχο της δεδομένης περιοχής, έτσι μπορεί να ορίζεται όριο κατάτμησης ή να καθορίζονται συγκεκριμένες χρήσεις γής και δεν μπορεί να περιλαμβάνονται όροι και περιορισμοί δόμησης και όπου έχει θεσπισθεί κάτι τέτοιο είναι μη νόμιμο

Ο καθορισμός των ΖΟΕ δεν αποτελεί φάση σχεδιαμού αλλά αποτελεί ένα προληπτικό εργαλείο του κράτους - της διοίκησης

ουσιατικά με τον 2508/1997 το αρθρο 29 του 1337/83 δεν έχει ισχύ αλλά ΄λόγω καθυστέρησης στην εφαρμογή ΓΠΣ και ΣΧΟΑΠ υπάρχει διάταξη για την ισχύ του μέχρι την έγκριση ΓΠΣ και ΣΧΟΑΠ

κατά την γνώμη μου το γεωτεμάχιο είναι ενιαίο,η χρήση και η δόμηση διαφοροποιείται στα δύο τμήματα(που ανήκουν σε διφορετικούς τομείς), ανάλογα με το τι προβλέπεται

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλησπερα,

Αγροτεμαχιο 30 στρ τέμνεται απο ΖΟΕ και εμπίπτει σε δύο διαφορετικούς τομείς, εναν  15 στρ "Μέσης Όχλησης" και έναν 15στρ "Γεωργικής Γης". Σε περίπτωση που θελει να εκδόσει άδεια για Βιομηχανία Μέσης Όχλησης, επιτρέπεται? Απλά η θέση του κτιρίου θα πρέπει να πεφτει στο τμήμα της Μέσης Όχλησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.