Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποχέτευση ομβρίων στέγης


Bushido

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Μου ζήτησαν από την πολεοδομία σήμερα μία μελέτη ομβρίων στέγης. Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ να μου ζητήσουν τέτοια μελέτη, έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται ή που μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες;

 

Επίσης μου είπε ότι η απορροή των ομβρίων δεν πρέπει να γίνεται στο έδαφος γύρω από το κτίριο αλλά σε απορροφητικές τάφρους. Τι εννοεί ο ποιητής; Πρέπει να του σχεδιάσω στην κάτοψη περιμετρική τάφρο στην οποία θα καταληγούν οι υδροροές μου; Κι αυτό επίσης πρώτη φορά μου το ζητάνε από πολεοδομία, γενικά δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον σχεδιασμό απλών κάθετων υδροροών από στέγη...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοούν ότι θέλουν παραπάνω λεπτομέρειες όσον αφορά κλίσεις στέγης, βρεχόμενες επιφάνειες, συντελεστές απορροής και βροχοπτώσεις κλπ; Αυτά βέβαια πρέπει να υπάρχουν κανονικά σε μια μελέτη αποχέτευσης (και ομβρίων), αλλά μήπως δεν τα περιέλαβες;

Τώρα όσων αφορά τις τάφρους και εγώ πρώτη φορά το ακούω. Συνήθως τα όμβρια πάνε στο ρύθρο πεζοδρομίου ή σε αγωγό ομβρίων (ή μικτό) αν υπάρχει.

Τώρα μάλλον εσύ μιλάς για κάποιο κτίριο που δεν έχει τίποτα από τα δύο και υπάρχει απλώς οικόπεδο (χώμα). Φαντάζομαι ότι θέλουν απλώς να μην γίνεται η απορροή στο χώρο ακριβώς δίπλα από το κτίριο, για να μην υπάρχουν μελλοντικά προβλήματα διάβρωσης του εδάφους και καθιζήσεων και να οδηγηθούν σε κάποια απόσταση από το κτίριο έτσι ώστε να γίνει εκεί η φυσική απορροή τους προς το έδαφος.

Αν εννούν κάτι άλλο, ενημέρωσε μας γιατί έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=11

Εδώ θα βρείς σημειώσεις (μηχανολογικες εγκαταστάσεις) για τους υπολογισμούς που αφορούν στην ποσότητα βροχόπτωσης και στον συντελεστή απορροής κλπ. Όσο για την τάφρο, σε ένα μεγάλο οικόπεδο, όπου δεν καταλήγουν αλλού τα όμβρια, δεν είναι απαραίτητη η δημιουργία αυτών των τάφρων; Τα όμβρια από τις κάθετες υδροροές που καταλήγουν;

Δεν νομίζω ότι σου ζητάει κάτι εξωφρενικό ο συγκεκριμένος υπάλληλος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάει κάτι εξωφρενικό ίσως, απλώς δεν μου το είχαν ξαναζητήσει ποτέ σε καμία πολεοδομία και μου έκανε εντύπωση. Συνήθως τα νερά πάνε σε ρύθρο πεζοδρομίου και όταν δεν υπάρχει πεζοδρόμιο πάνε κάποια μέτρα μακρία απ την θεμελίωση μέσα στο χώμα. Δεν μου χρειάστηκε πότε να δείξω απορροφητικές τάφρους σε πολεοδομία, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση.

 

@akisD Σωστά υπέθεσες, n1.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έψαξα στον σύνδεσμο του marko δεν βρήκα υπολογισμό υδραυλικού φορτίου αγωγών ομβρίων (υδρολογικά στοιχεία). Μπορεί κανείς να βοηθήσει; υπάρχουν τέτοια δεδομένα για κτηριακά έργα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι πληροφορίες που ψάχνεις υπάρχουν στην ΤΟΤΕΕ 2412/86: Εγκαταστάσεις σε κτίρια και οικόπεδα. Αποχετεύσεις

Αν δεν έχεις κάνει ξανά μελέτη για κτήριο στην περιοχή, πρέπει να επικοινωνήσεις και με την ΔΕΥΑΠ ώστε να σου πουν αν δέχονται όμβρια στο δίκτυο αποχέτευσης, διαφορετικά πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπαν στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Για γήπεδα σε εκτός σχεδίου περιοχές , στις οποίες προφανώς δεν υπάρχουν αποχετευτικά δίκτυα , πως πρέπει να αποχετεύονται τα όμβρια μιας στέγης ?

Ποιο συγκεκριμένα , μετά την συλλογή τους από τις υδροροές με ποιό τρόπο πρέπει να διοχετεύονται στο περιβάλλον  ? 

Ποιές διατάξεις πρέπει να εφαρμοστούν ώστε να είναι κάποιος 100% τυπικός σε αυτό το θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.