Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος οικοδομικών αδειών του 2009


Recommended Posts

Έχω πληροφορηθεί ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ έστειλε εγκύκλιο στις πολεοδομίες για έλεγχο δείγματος οικοδομικών αδειών που εκδόθηκαν το 2009, βάσει του τελευταίου ψηφίου του αριθμού αδείας.

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Nαι καλά, να δω τι θα κάνουν...

 

> Άδεια του 2009 "εξαφανίστηκε" από το αρχείο της πολεοδομίας και τώρα που ο πελάτης πάει να πάρει ρεύμα του λένε να κάνει ανασύσταση φακέλου. Πελάτης και μηχανικός τσακώθηκαν. Ο μηχανικός δεν κάνει ανασύσταση αν δεν πάρει extra χρήματα! Τυχαίο? Δεν νομίζω!

 

Αυτά περί αρχείου και παράλογων διαδικασιών πρέπει να κυνηγήσουν πρώτα απ'όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την παρ. 5 άρθρου 5 του ν. 3843/2010 που προβλέπει τον έλεγχο των οικοδομικών αδειών, εκδώθηκε η εγκύκλιος 6 με αρ. πρωτοκόλλου 20874/2010, η οποία προβλέπει τον έλεγχο των Οικοδομικών Αδειών που εκδώθηκαν το 2009 και λήγουν στον αριθμό 5.

 

Παρακαλείται αν κάποιος έχει το έγγραφο να το αναρτήσει στα downloads

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορει κάποιος συνάδελφος να με πληροφορήσει αν είχε κάποια εμπειρία από τον έλεγχο των οικ. αδειών που λήγουν σε 5 ?

Συγκεκριμένα, με ποιά διαδικασία γίνεται, πρώτα εξετάζεται ο φάκελος απο το αρχείο, και έπειτα γίνεται αυτοψία? Και τι είδους έλεγχος γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου περίτπωση.

Παίρνουν τα εγκεκριμένα σχέδια και πάνε στην οικοδομή με κορδέλα.

Μετράνε το κτήριο περιμετρικά, τις διαστάσεις των ημιυπαίθριων χώρων και του κλιμακοστασίου.

Κάνουν σύγκριση των όψεων (σχέδια-κατασκευή)

Αυτά τα ολίγα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ erling, εκτός αρχικεκτονικού φακέλλου, κοιτάνε και τους υπόλοιπους? (π.χ. στατικό-αν είσαι σε φάση σκελετού-, ύδρευση/αποχέτευση, θέρμανση κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

ppetros, ευτυχώς δεν έχω άλλη εμπειρία από αυτή που ανέφερα.

 

Τελικά θα κάνουν και έλεγχο των υπολοίπων μελετών (ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρικά, θέρμανση, φυσικό αέριο, ανελκυστήρας, ενεργητική)

Όταν έχω νέα θα ενημερώσω.

 

υ.γ. Μήπως πρέπει να γίνει συγχώνευση αυτού του θέματος με το θέμα Εγκύκλιος 20874/6/10 (Έλεγχος εκδοθεισών οικοδομικών αδειών) ή να μείνει για άδειες του 2009?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι περιεργος να δω τι ελεγχο θα κανουν για παραδειγμα σε υδρευση και αποχετευση.....

 

ενημερωσε μας αγαπητε φιλε γιατι πραγματικα ειναι το θεμα σημαντικο, οσο κι αν ειναι αστειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.