Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος οικοδομικών αδειών του 2009


Recommended Posts

μα ειναι συνηθισμενο στις αδειες του 2009 που το κλιμα ειχε αλλαξει, τα "χοντρα" των αρχιτεκτονικων να ειναι απολυτως ενταξει, ουτε ΗΧ, ουτε ξεμπαζωμενα υπογεια, ουτε υπερβασεις σε ογκο και υψος κλπ

 

απο την αλλη, τα ΗΜ ηταν και ειναι "τρεις λαλουν και δυο χορευουν" - πότε είχαν σχέση τα της πολεοδομιας με τα κατασκευασθέντα? το εχω δει ελαχιστες φορες, και ειναι και φυσιολογικο στο κατω κατω.

 

Οπως τα λεει ο harrisma, ετσι ειναι σε ολα το κρατος, ετσι κανει και τον ελεγχο, "ειπαν του γαιδαρου να χεσει και ξεκωλώθηκε" δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω....

 

Παρανομια απο παρανομια εχει διαφορα...Αλλο να κανω το υπογειο, ισογειο και αλλο τη μπαλκονοπορτα απο 1.2μ, 1.4μ....

 

Αυτο που ειπε ο συναφελφος... Τελος οι αναθεωρησεις και οι π@#%ριες για φυλλου πηδημα και τη στιγμη που δεν αλλαζει καλυψη, δομηση, στατικα κτλ...

 

Ενα πακετο σχεδιων με την πραγματικη κατασταση "οπως κατασκευαστηκε" και τελειωσε η υποθεση. Με αυτα τα σχεδια να κανουν τους ελεγχους...Και ας πληρωνεται ο μηχανικος για να συνταξει..

 

Να δω ποτε θα καταργηθουν τα σχεδια σε χαρτι...

 

Εσεις που δουλευαστε στο εξωτερικο, τα σχεδια παραδιδονται ολα τυπωμενα????

 

Εδω πληρωνουν αποθηκες για να βαλλουν ολους τους φακελους...Ενω χωρανε σε ενα flash disk...

Link to comment
Share on other sites

Καλά από εδώ και πέρα πριν την ρευματοδότηση, αναθεώρηση για as build και ξεκαθάρισμα από την αρχή.

 

Από την άλλη, γιατί να μην γίνονται σωστές οι μελέτες από την αρχή? Γιατί όλοι θέλουν τις μελέτες στο τσάμπα.... Ρητορικό ερώτημα.....

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το κοστος και το χρονο, πολλα δεδομενα αλλαζουν κατα την κατασκευη και πρεπει αναγκαστηκα να κανεις αλλαγες...πχ χαλαρο εδαφος, δεν θα πας πιο βαθια??

Link to comment
Share on other sites

εδω πολλες φορες ολοκληρωνεται κατασκευαστικα η αναθεωρηση της αδειας και μετα εκδιδεται η αναθεωρηση για σημαντικα θεματα....

 

κανονικα για τετοια μικροθεματα θαπρεπε να γινεται απλη επισυναψη μικρων αλλαγων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο αριθμός ρευματοληπτών μπορεί να αλλάξει με ενημέρωση φακέλου... Αλλά το όλο σκηνικό ξεπερνάει κάθε φαντασία. Βλέπεις, το δημόσιο επικεντρώνει πάντα στην ουσία του προβλήματος...

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι αλλου ειναι το ζουμι....

 

ειναι το κλασικο καλος μπατσος κακος μπατσος...

 

 

βρηκαν μια αδεια και θα την κανουν φυλλο και φτερο....

 

 

και οταν πανε σε κανα γνωστο θα πιουνε καφεδακι....ελα μωρε μεγαλωσες και 0,5 μετρο την οικοδομη συμβαινουν αυτα.....

 

θαθελα να μαθω αν σε ολα τα 5αρια θα γινει τετοιος ελεγχος...

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω τα εξής: σε μια περίπτωση που θέλαμε να ελέγξουμε την ορθότητα μιας όδευσης αποχέτευσης, όταν πήγα στην πολεοδομία πειραιά, ο προιστάμενος του τμήματος ΗΜ μου είπε πως εκ των πραγμάτων αυτές οι μελέτες θεωρούνται "προτάσεις" και όχι μελέτες, άρα δεν μπορεί να διαπιστωθεί παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις!!! Δηλαδή αν κάνεις και κάποιο λάθος σε καμιά διατομή και βουλώνει και πλημμυρίσεις Σ@$ δεν τρέχει τίποτα.... Μήπως το ίδιο ισχύει και στα ηλεκτρολογικά;

Ε, τότε μη ζητάνε και αμοιβές οι μηχανολόγοι, αφού προτάσεις κάνουν ευθύνη δεν έχουν...τί γκρινιάζουν; Γιατί να πληρώνονται και επίβλεψη;

Μου φαίνεται ότι επειδή αυτός δεν έχει καμία ευθύνη ούτε νομική ούτε συνειδησιακή -αν μπορώ να το πώ έτσι- νομίζει ότι όλοι του μοιάζουν.

 

Εκ των πραγμάτων; Δηλαδή τί του λείπει του μηχανολόγου για να κάνει τις μελέτες του; Τί άλλο θέλει εκτός από τα σχέδια; Και αν πράγματι χρειάζεται κάτι άλλο γιατί δεν απαιτείται στο φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

περι αυθαιρετων : ποια ειναι η διαδικασια σχετικα με τους ελεγχους που κανουν οι πολεοδομίες τώρα για τις αδειες του 2009 που ληγουν σε 5 ; Πηγαίνουν κάνουν ελέγχους και αν εχει γίνει μια υπερβαση σε οικοδομη που υπαρχει άδεια και παραλληλα εχει υποβληθει μελετη αναθεώρησης εχει ελεγχθει αλλα δεν εχει εκδοθεί βαζουν προστιμο; . Γνωριζει καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.