Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος οικοδομικών αδειών του 2009


Recommended Posts

Προσωπικά τον τελευταίο που φοβάμαι όσο αφορά την εφαρμογή των μελετών είναι η πολεοδομία!

 

Πάνω απ' όλους, θέτω τους ιδιοκτήτες ή αγοραστές της κάθε κατοικίας

και αυτούς υπολογίζω (από αυτούς άλλωστε τρώω ψωμί).

Όταν θα έρθει η ώρα παραλαβής της κατοικίας

και θα μου εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης αγκαζέ με τον μηχανικό του (που έχει τύχει να μην είναι μόνο ένας αλλά δύο ή και τρεις ακόμα),

θα ανοίξουν τα εγκεκριμένα σχέδια και τις συγγραφές υποχρεώσεων και θα ψειρίσουν το παραμικρό.

Αν κάτι λείπει ή αποκλίνει, θα το πληρώσω ακριβά, πολύ ακριβά.

Μου έχει τύχει ακόμα και ανιχνευτή οπλισμού να μου βγάλουν...

 

Και πάντοτε η παραλαβή γίνεται βάση των εγκεκριμένων,

αν στην πορεία θελήσουν αλλαγές ή τροποποιήσεις θα χρεωθούν την αναθεώρηση, αφού πρώτα πάρω προκαταβολικά πρόσθετες αμοιβές για μελέτες - εργασίες και υπογραφές. Καμία αλλαγή χωρίς υπογεγραμμένη επιστολή του ιδιοκτήτη.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον JTB, η νομοθεσία είναι συγκεκριμένη,

εμείς οι μηχανικοί οφείλουμε να επιλέγουμε σωστά και δοκιμασμένα συνεργεία, αφού πρώτα τα δεσμεύσουμε με σωστά συμφωνητικά.

Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο, αφού οι μηχανικοί είμαστε οι μοναδικοί με πιστοποίηση στην όλη αλυσίδα, οφείλουμε να πιστοποιούμε τους υπόλοιπους κρίκους της, για λογαριασμό μας.

 

Όσο αφορά την κουβέντα ότι οι ελάχιστες αμοιβές δεν ανταποκρίνονται στις ευθύνες μας απέναντι στους ιδιοκτήτες και την πολιτεία,

το μόνο που έχω να πω είναι ότι λυπάμαι για όσους συναδέλφους χρησιμοποιούν αυτή την δικαιολογία γιατί

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΜΟΙΒΗ.

Οι ευθύνες είναι δεδομένες, η αγορά είναι ελεύθερη, ας προσαρμόσουν την αμοιβή τους στις υποχρεώσεις τους.

 

Και να έχουν υπ' όψην τους το εξής:

ΣΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΚΑΙ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

ΤΟ 100% ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΘΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΕΝΑΝΤΊΟΝ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΤΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε από εδώ και πέρα, πριν την ρευματοδότηση ενημέρωση φακέλου όπως κατασκευάστηκαν.

 

Προφανώς τα παραδείγματα που αναφέρεις παραπάνω, είναι γελοίο να θεωρηθούν ως αυθαιρεσίες.

Στο συμπέρασμά σου όμως, θέλω να ρωτήσω.... Τζάμπα; Η ενημέρωση, τζάμπα;

Και αν με την ισχύουσα κατάσταση που ο ιδιοκτήτης κοβει και ράβει στην οικοδομή του, (ειδικά αν είναι κατασκευαστής) και οι αλλαγές είναι πολλές, θα τα κάνεις τζάμπα για να καλυφτείς για μελλοντικό έλεγχο;

Πάντως αν ζητήσεις λεφτά από τον κατασκευαστή για κάτι τέτοιο, μετά μη τον είδατε το Κίτσο το λεβέντη...

Μια και πιάσαμε Η/Μ, ο μηχανολόγος δεν θα τη κάνει; Εσύ ως γενικός επιβλέπων στο έργο; (τίτλος όμως και αυτός!)

Θα τον αναγκάσεις; Θα πείς στον ιδιοκτήτη να τον πιεσει; Αφου συνήθως θα είναι δικός σου συνεργάτης...

Link to comment
Share on other sites

και η νομιμοποίηση με την επιφύλαξη του ΚΕΝΑΚ .

 

Σωστά ?

 

Τι ακριβώς εννοείς ? και που αναφέρεται ο ΚΕΝΑΚ στην όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατύπωση δική μου. Περί απορίας μου πρόκειται :

 

Εστω ότι μετά από τα παραπάνω που έχουμε πει , πάει κάποιος να αναθεωρήσει μια Η/Μ μελέτη ή να νομιμοποιήσει αλλαγές στην Η/Μ εγκατάσταση . Τότε θα ελεγχθεί αν η νέα μελέτη /εγκατάσταση πληροί τα κριτήρια του ΚΕΝΑΚ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αναθεώρηση που δεν έχει γίνει καμμία εργασία ναι (δες εγκ. ΥΠΕΚΑ 4/10/2010) αλλά σε νομιμοποίηση γιατί?

 

 

υ.γ. Καλά δεν υπάρχει κανένας άλλος συνάδελφος που είναι μέλος στο forum και ο οποίος αντιμετωπίζει το πρόβλημα του ελέγχου?:sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.