Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραδιενεργά υλικά και οικοδομή


acnt

Recommended Posts

και στην ελλαδα που εχει την πετρα οπως οι αλλοι εχουν το ξυλο, δεν την χρησιμοποιουν στην ιδια κλιμακα, αλλα την μετατρεπουν σε μπετον απο γαλλικα η ιταλικα εργοστασια της μαφιας και την πουλανε παλι πισω στους ελληνες για ναν μενουν μεσα και να αρρωσταινουν περισσοτερο.

εχει κορυφαια θερμικη και αντιπυρικη συμπεριφορα, και αντι και προ σεισμικοτητα.

πολλες χωρες πχ ρωσσια, αγγλια αμερικη, τα σπιτια ειναι απο τουβλα.

δεν ειναι αναγκη να κατοικουμε σε πολυοροφα κτιρια αλλ α σε χαμηλα. παντα και το χειροτερο χαμηλο σε περιπτωση σεισμου ειναι πολυ λιγωτερο επικυνδυνο για την ζωη απο το καλυτερο πολυοροφο , αυτο ειναι κατι προφανες. ο λογος των πολυοροφων ειναι η ανθρωπινη πλεονεξια, δεν υπαρχει επιστημονικος λογος να μενουν σε πολυοροφα, ειδικα σε σεισμικες χωρες ,πχ ελλαδα κινα.

μπορουμε ανετα να επεκτεινουμε την οικηση οριζοντια και οχι καθετα.

δεν σκοτωνει ο σεισμος, αλλη η κακη κατασκευη και η ανθρωπινη ιδιοτελεια.

αντισεισμηκοτητα ειναι η αντοχη σε τυχον σεισμο μεχρι καποιο μεγεθος. προσεισμικοτητα κτιριου ειναι οτι ενταση σεισμος να γινει και να πεσει το κτιριο, οι κατοικοι να μην παθουν τιποτα, δηλ ελαφρα κατασκευη, πχ στεγη 1-2 τοννοι αντι πλακα μπετον 100 τονοι

σαν μηχανικος που θα ηθελε προσωπικα να μενει καποιος , με τι βαρος οροφης πανω απο το κεφαλι του οταν κοιμαται?

αν απο συμφερον επιμενουμε σε πολυοροφα, τοτε ειναι η μεταλλικυ κατασκευη ουρανοξυστου, οχι μπετον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Τιτάν είναι Ελληνική εταιρεία. Στην ΑΓΕΤ Ηρακλής εργάζονται Έλληνες εργαζόμενοι και υπεργολάβοι. Ήταν κερδοφόρα εταιρεία και το γιατί την πούλησαν είναι θέμα πολιτικής. Το ίδιο δυστυχώς γίνεται με τηλεπικοινωνίες, αεροδρόμια, λιμάνια, δρόμους, ενέργεια, νερό, με λίγα λόγια τα πάντα!!!

Τον ορισμό της προσεισμικότητας τον δίνεις εσύ; Από μια έρευνα στο Google μου έβγαλε 0 (μηδέν) αποτελέσματα.

Και τα 5kN/m² σκοτώνουν και τα 2kN/m² σκοτώνουν. Αν ένας τοίχος από τούβλα πέσει στο πλάι, σκοτώνει κι αυτός.

Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι τα διώροφα είναι πιο ασφαλή από τα πολυώροφα. Εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του σεισμού που θα χτυπήσει.

Συμφωνώ για την οριζόντια και κατακόρυφη δόμηση.

Οι μεταλλικές κατασκευές είπα προηγουμένως πότε συμφέρουν.

 

Στο θέμα μας.

Δε νομίζω ότι οι κατασκευές από σκυρόδεμα είναι ανθυγιεινές. Τόσα χρόνια είχαμε πολύ υψηλό μέσο όρο ζωής υψηλότερο από κατοίκους άλλων περιοχών πολύ πιο ανεπτυγμένων.

Ραδιενέργεια μπορεί να έχουν και οι πέτρες και το έδαφος.

Αυτά όλα δε σημαίνουν ότι δεν πρέπει να τα αφήνουμε έτσι και να μην προσέχουμε, να μην ελέγχουμε το χάλυβα που χρησιμοποιούμε στην κατασκευή.

Ας το ψάξουν και οι αγοραστές και όχι μόνο κουζίνες, μπάνια, πλακάκια. Τότε όλοι οι εργολάβοι θα αγόραζαν μόνο Ελληνικό χάλυβα.

Link to comment
Share on other sites

επισης στον καπνο του τσιγαρου υπαρχει ραδιενεργο πλουτωνιο

Πολύ σωστό μου το έχει επιβεβαιώση φυσικός με μετρητή ραδιενέργειας.

gkoump είναι για τον άνθρωπο πιο φυσικό να κατοικεί πλησίον της γής και να απολαμβάνει των ευεργετικών της πεδίων αλλά δυστυχώς είμαστε πάρα πολλοί για να χωρέσουμε πχ σε ένα λεκανοπέδιο. Άρα είναι θέμα πρωτίστως οικονομίας.

Ο γρανίτης τι είδους ακτινοβολία εκπέμπει και δεν συνίσταται για κατασκευές για σπίτια, γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι οι γρανίτες είναι το ίδιο όσο αφορά τις ακτινοβολίες.

Σε γρανίτη που χρησιμοποίησε φίλος στον πάγκο της κουζίνας του έκανε μέτρηση και τον βρήκε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Η "αρρώστια" των κτιρίων μας οφείλεται στον γενικότερο τρόπο ζωής που έχουμε συνηθίσει.

Τα κουφώματα κάνουν το κτίριο να μην αναπνέει (ειδικά τα PVC)

Οι μονώσεις πολυστερίνης (μπλε) μετατρέπουν το κτίριο σε πλαστική σακούλα

Για την ραδιενέργεια των χαλύβων είπαμε

Για τα καρκινογόνα βερνίκια και ριπολίνες που χρησιμοποιούνται ευρέως σε κουζίνες και ντουλάπες δεν είπαμε

Πολλά άλλα που δεν έχω κατά νου

Υπάρχουν λύσεις αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα θα αργήσουν πολύ καιρό να εφαρμοστούν στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

απαντω πολυ περιεκτικα γιατι οι φιλοι εδω εθεσαν ζητηματα μεγαλης σοβαροτητας. στο σπιτι μου εχω αφαιρεσει ολα τα ασυρματα και αντικαταστησει με εν-συρματα. ειναι ισογειο 2οροφο. εχω αφαιρεσει ολα τα πλαστικα μελαμινεσ κλπ με ξυλινα. βαφες κλπ φυσικεσ.

στην ελλαδα υπαρχει αγνωσια πληρης και ημιμαθεια , στους 100 000 μηχανικους, με οικολογικη βιοκλιματικη δομηση ασχολουνται οι 100. συνεπως τα φαρμακεια στην ελλαδα ειναι σε αποσταση 100 μετρων το ενα απο το αλλο.

η ελλαδα που ταξιδευω ειναι ολη ερημη και ο μισος πλυθησμος συσσωρευεται σε 2-3 πολεις.οποτε σε περιπτωση σεισμου, βιολογικου πολεμου κλπ, γινεται πολυ ευπροσβλητος. τοσο απλα.

λογω των απολυτα ανθυγειινων συνθηκων τωρα στην ελλαδα, εχει πεσσει η γεννητικοτητα και ο μεσος ορος ζωησ, που ηταν ο καλυτερος στην ευρωπη οταν ζουσαν σε πετρινα χαμηλα σπιτια.

τωρα ακτινοβολουνται απο ραδιενεργεια, πχ πλουτωνιο απο καπνο τσιγαρου.

προ-σεισμικοτης ειναι ορος που τον εχω επινοησει, αυτο δεν το ν κανει ακαταλληλο.

την ελληνικη πετρα [τσιμεντο]και ηλιο,ανεμο, τον εκμεταλλευονται τωρα γερμανοι και ιταλλοι, γαλλοι. οι ελληνες τραγουδανε στην γιουροβιζιοn

Link to comment
Share on other sites

Δόμηση κατ'επέκταση στην Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει. Καλά θα ήταν αλλά λόγω της μορφολογίας του εδάφους (και του ΓΟΚ) είναι απλά ακατόρθωτο.

 

Η ενσύρματη τεχνολογία δεν είναι πανάκεια. Θυμάται κανείς να μου πεί τί πεδία δημιουργούνται απο την κίνηση ηλεκτρικών φορτίων σε καλώδια;

Link to comment
Share on other sites

απαντω πολυ περιεκτικα γιατι οι φιλοι εδω εθεσαν ζητηματα μεγαλης σοβαροτητας. στο σπιτι μου εχω αφαιρεσει ολα τα ασυρματα και αντικαταστησει με εν-συρματα. ειναι ισογειο 2οροφο. εχω αφαιρεσει ολα τα πλαστικα μελαμινεσ κλπ με ξυλινα. βαφες κλπ φυσικεσ.

στην ελλαδα υπαρχει αγνωσια πληρης και ημιμαθεια , στους 100 000 μηχανικους, με οικολογικη βιοκλιματικη δομηση ασχολουνται οι 100. συνεπως τα φαρμακεια στην ελλαδα ειναι σε αποσταση 100 μετρων το ενα απο το αλλο.

η ελλαδα που ταξιδευω ειναι ολη ερημη και ο μισος πλυθησμος συσσωρευεται σε 2-3 πολεις.οποτε σε περιπτωση σεισμου, βιολογικου πολεμου κλπ, γινεται πολυ ευπροσβλητος. τοσο απλα.

λογω των απολυτα ανθυγειινων συνθηκων τωρα στην ελλαδα, εχει πεσσει η γεννητικοτητα και ο μεσος ορος ζωησ, που ηταν ο καλυτερος στην ευρωπη οταν ζουσαν σε πετρινα χαμηλα σπιτια.

τωρα ακτινοβολουνται απο ραδιενεργεια, πχ πλουτωνιο απο καπνο τσιγαρου.

προ-σεισμικοτης ειναι ορος που τον εχω επινοησει, αυτο δεν το ν κανει ακαταλληλο.

την ελληνικη πετρα [τσιμεντο]και ηλιο,ανεμο, τον εκμεταλλευονται τωρα γερμανοι και ιταλλοι, γαλλοι. οι ελληνες τραγουδανε στην γιουροβιζιο

Link to comment
Share on other sites

2 acnt = ποια δομηση δεν μπορει να γινει στην ελλαδα? τον γοκ οι τεχνικοι τον μελετανε βασει της πειρας και των γνωσεων. επισης εχεισ μετρησει την ισχυ σε γκαουσς των ενσυρματων και ασυρματων πεδιων πχ σε ενα αγωγο καλωδιο ρευματος και σε ενα πχ κινητο τηλεφωνο με γκαουσομετρο, πειραματικα?

Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τον ΓΟΚ... Επειδή έζησα χρόνια στην Αγγλία, ο τρόπος δόμησης που εφαρμόζεται εκεί, δηλ. όλα διώροφα και οι πόλεις απλωμένες, εδώ εκ των πραγμάτων δεν έχουμε τον χώρο για να κάνουμε κάτι τέτοιο...

 

Μετρήσεις εγώ δεν έχω κάνει... Τα πεδία γκάους ενός κινητού ή η ακτινοβολία ενός φούρνου μικροκυμμάτων με αυτή απο ένα καλώδιο δεν συγκρίνονται. Βάλε όμως όλα τα καλώδια ενός σπιτιού μαζί και σκέψου τί "τρώμε"... Δεν διαφωνώ μαζί σου... Προσθέτω και κάτι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.