Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Να θέσω και εγώ την δικιά μου απορία : τμήμα της pilotis έχει μετατραπεί σε κατοικία. Στα σχέδια όμως της άδειας, στην μία πλευρά του διαμερίσματος προς τακτοποίηση, φαίνετε ανοιχτή θέση στάθμευσης, για την οποία φυσικά είχε γίνει και συμβολαιογραφική πράξη. Μπορεί να τακτοποιηθεί το σύνολο της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή έχεις κατοικία που ένα τμήμα της ήταν στην άδεια θέση στάθμευσης και ένα τμήμα ελεύθερος χώρος pilotis; Τακτοποιείται απ'όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Τελικά έχει κάποιος ξεκαθαρίσει εάν οι χώροι που δηλώνονται πρέπει να έχουν αλλάξει χρήση πριν την δημοσίευση του Νόμου ή όχι?

Για παράδειγμα εάν πάει σήμερα ένας ιδιοκτήτης που αγόρασε το διαμ. πχ. τον Μάρτιο στα τούβλα (πριν βγει ο νομός) και τώρα στα αλουμίνια δηλώσει με σημερινή ημερομηνία ότι άλλαξε χρήση θα τον γυρίσουν πίσω το φάκελο?

 

Επίσης, τι εστί αλλαγή χρήσης? Για παράδειγμα εάν έναν Η.Χ. τον έχει κλείσει με τούβλα μέχρι στιγμής μπορεί να πάει να τον δηλώσει? Σε ποιο στάδιο της οικοδομής δηλ. θεωρείται ότι αλλάζει χρήση? Πιστεύω ότι από τι στιγμή που εάν έρθει έλεγχος θεωρεί ότι ο ΗΧ είναι κατεδαφιστέος (πχ. χτισμένα τούβλα μεσα για κλείσιμο πλευρας) τότε πρέπει να μπορεί να τακτοποιείται.

 

Εσείς τι λέτε ?

 

Επίπροσθέτως το να αλλάξει χρήση δεν σημαίνει ότι πρεπει να μπει σε χρήση (από άνθρωπο :)) ) ο χώρος. Αλίμονο για να θεωρηθεί πχ βοηθητικής χρήσης κάποιος χώρος (αποθηκη) να περιμέναμε να αποθηκεύσει πράγματα ο ιδιοκτήτης μέσα για να την όρίσει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις κατοικία που ένα τμήμα της ήταν στην άδεια θέση στάθμευσης και ένα τμήμα ελεύθερος χώρος pilotis; Τακτοποιείται απ'όσο ξέρω.

 

Ναι ακριβώς έτσι είναι. Και με την θέση στάθμευσης τι γίνετε? Δεσμεύεται άλλος χώρος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι η θέσεις που έγιναν κατοικίες, γραφεία και λοιπές χρήσεις απλά πηγαίνουν περίπατο.

 

Δε μπαίνει κανείς σε διαδικασία (τώρα κατά την εφαρμογή του νόμου) να σου ζητήσει νέα δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 7 για να δω στο περίπου πόσο θα κοστίσει μία τακτοποίηση που ζητάει πελάτης ;

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει το Υπόδειγμα 7 !!!

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=512

 

 

Ω, σε ευχαριστώ ! Πάνω που πήγα να απαντήσω ότι εντοπίστηκε ! Μήπως ξέρεις (ή κανείς άλλος) στο σημείο όπου αναφέρει "ΠΟΣΟΣΤΟ Ανά κατηγορία (Αρθρ. 6)", πως ακριβώς (και από που) βάζει τα ποσοστά ; Παραπέμπει στο άρθρο 6 της εγκυκλίου, το οποίο απλώς περιγράφει τη γενική διαδικασία της τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στον πίνακα του άρθρου 6.

Δηλαδή, εάν το εμβαδόν του Η/Χ είναι μικρότερο ή ίσο των 25.00 m2 και το ακίνητο είναι εντός σχεδίου και είναι ακίνητο πρώτης κατοικίας, τότε το ποσοστό είναι 5 %. (κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στον πίνακα του άρθρου 6.

Δηλαδή, εάν το εμβαδόν του Η/Χ είναι μικρότερο ή ίσο των 25.00 m2 και το ακίνητο είναι εντός σχεδίου και είναι ακίνητο πρώτης κατοικίας, τότε το ποσοστό είναι 5 %. (κ.λ.π.)

 

Θενξ και πάλι. Επειδή εγώ δεν το βρίσκω πουθενά (ή τυφλός είμαι ή σε λάθος σημείο κοιτάζω) μπορείς να κάνεις ένα copy-paste τον πίνακα ;

 

EDIT : (Άκυρο και 1000 συγγνώμη, ήταν στο ΦΕΚ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.