Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Και όμως,

Σε όσες περιπτώσεις κλεισίματος πιλοτής και αλλαγής χρήσης υπογείου

αφαίρεσα τους τοίχους

δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Τα δέχτηκαν μια χαρά στις πολεοδομίες

 

Η πολεοδομία δεν ελέγχει τίποτα από τα στοιχεία που δηλώνονται. Οτι θέλεις εσύ υπολογίζεις. Το πρόβλημα θα είναι μετά τι θα γίνει σε ενδεχόμενη αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κι εγώ πιστεύω ότι παρ' όλο που είναι γενικά γραμμένο στην εγκύκλιο 5 ότι "δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της Ο/Α" δεν εννοεί τις εσωτερικές αλλά μάλλον τις εξωτερικές. Δεν αφαιρώ λοιπόν τους εσωτερικούς τοίχους...

 

έχω κι εγώ το ταπεινό μου ερώτημα: μπορώ, άραγε, να περάσω στην ρύθμιση ανοικτή εξωτερική σκάλα που έχει τελικά στεγαστεί και κλείσει; πρόκειται για διώροφο το οποίο πέρασε με τα "χαμηλά κτήρια" (το ανοικτό κλιμακοστάσιο δεν μέτρησε στην δόμηση όμως έχει μετρήσει στην κάλυψη και άρα είναι εντός όγκου). Δεν έχει αλλάξει η χρήση, κλιμακοστάσιο εξακολουθεί να είναι, αλλά στην σημερινή του μορφή θα'πρεπε να έχει μετρήσει στην δόμηση... Οπότε...;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1. για τη καριβεια των πραγματων οι τοιχοποιίες που λεει ο νομος ειναι οι εξωτερικες και οι εσωτερικες ΜΟΝΟ στην περιπτωση Η/Χ που μετραμε συνηθως τον ενα τοιχο στα τ.μ του Η/Χ

 

2.Το εξωτερικο κλιμακοστασιο μπορει να μπει στην ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

1. για τη καριβεια των πραγματων οι τοιχοποιίες που λεει ο νομος ειναι οι εξωτερικες και οι εσωτερικες ΜΟΝΟ στην περιπτωση Η/Χ που μετραμε συνηθως τον ενα τοιχο στα τ.μ του Η/Χ

 

Με λίγα λόγια, αφαιρούμε πάντα μόνο όλους τους εξωτερικούς της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

To εξωτερικό κλιμακοστάσιο που έκλεισε σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο 15/10, παρ. 5 ΔΕΝ μπορεί να μπει στη ρύθμιση του νόμου 3843/10 διότι η χρήση του ήταν και παραμένει βοηθητική - κλιμακοστάσιο ήταν και κλιμακοστάσιο παραμένει...

Έτσι αντιλαμβάνομαι το νόημα της παρ.5 και μου το επιβεβαίωσαν και από την Πολεοδομία Ανατολικής Θεσσαλονίκης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα έχει προς ρύθμιση εναν Η/Χ και ένα φωταγωγό. Χρειάζονται 2 παράβολα (250+350) ή αρκεί ένα. Πιστεύω χρειάζονται 2 αλλα ας κανένας καμια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Σε μία δυόροφη οικοδομή στο μεν ισόγειο, η κουζίνα και ένα μέρος από το σαλόνι έχει μετατραπεί σε κλειστό γκαράζ. Αυτό δεν είναι και τόσο το πρόβλημα, καθ΄ότι θα δηλωθεί σαν αλλαγή χρήσης από κύριο σε βοηθητικό χώρο.

Εκεί που παρουσιάζεται πρόβλημα είναι στον β΄όροφο, όπου και στις δύο όψεις της οικοδομής παρουσιάζονται στην κάτοψη του ορόφου στεγασμένες βεράντες. Δεν γίνεται κάποια αναφορά στην κάτοψη για ημιυπαίθριο χώρο. Στο διάγραμμα κάλυψης γίνεται όμως υπολογισμός ακριβώς όπως αναγράφω:

Υπολογισμός Η.Χ.- Εξώστων: 40%x62,05=24,82m²

Πραγματοποιούνται ( 3,50x0,30)+(2,0x4,0)+(10,0x1,40)=23,05

Στο διάγραμμα κάλυψης εμφανίζεται στην κάτοψη αόριστα κάπου η σήμανση Η.Χ. Το πρόβλημα μου είναι να ξεχωρίσω τον Η.Χ. από τους εξώστες. Στην πραγματικότητα ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει και τον Η.Χ. και τους εξώστες.

Τι να δηλώσω σαν Η.Χ. σε αυτήν την περίπτωση ; Οι Η.Χ. – εξώστες που αναφέρονται είναι εντός της υπολογισμού της κάλυψης και αφαιρούνται από τη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

και δεν γραφει πουθενα τον υπολογισμό των ημιυπαιθριων? (το20%?) απιθανο φαινεται....

παντως το προβλημα σου ειναι απλό αφού και να μην περιγραφεται ο ημιυπαιθριος ειναι εμφανής.... Ο ορισμός των ημιυπαιθρίων και εξωστών θα σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

...ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει...και τους εξώστες...

 

Μην το παιδέψεις τότε! Εκτός αν ο ιδιοκτήτης ξηλώσει τα συγκεκριμένα τμήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.