Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, εξουσιοδότηση κάνουν και οι δύο χωριστά στόν μηχανικό? ή θα πρέπει ο ένας να εξουσιοδοτήθεί από τον άλλον συνιδιοκτήτη και αυτός τον μηχανικό?

εγώ βάζω και τους 2 το μηχανικό

δεν το κάνω χαλασμένο τηλέφωνο :)

 

για Συγγρου δε ξέρω τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα τα οποία ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί παραπάνω.

1. Σε περίπτωση που για όλη τη διαδικασία τρέξει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης και υπάρχει συνιδιοκτησία, χρειάζεται εξουσιοδότηση από τον συνιδιοκτήτη;

2. Τελικά σε αιτήσεις, Υπεύθυνες Δηλώσεις κτλ. γράφουμε τα ονόματα και των 2 συνιδιοκτητών σε μία αίτηση ή χρειάζεται να κάνουμε 2 ξεχωριστες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

1. Eξουσιοδότηση του ενός στον άλλο για να υποβάλλει την αίτηση.

2. 1 αίτηση που υπογράφουν και οι δυο, 2 ΥΔ από τον καθένα και μία εξουσιοδότηση του ενός στον άλλο (όπως αναφέρω στο 1).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι, γιατι πιθανότατα θα έχει απαντηθεί. Εκτός από την εξουσιοδότηση απαιτείται γνήσιο της υπογραφής και για τις υπεύθυνες δηλώσεις??

Όχι. Θεώρηση μόνο η εξουσιοδότηση!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Νόμο και τις εγκυκλίους, γνήσιο της υπογραφής θέλει η εξουσιοδότηση όταν γίνεται ταχυδρομικά η υποβολή.

Αλλά επειδή δεν νομίζω να έχει κανένας όρεξη για δρομολόγια, καλό είναι να μπει σε όλα το γνήσιο της υπογραφής.

Αφού θα πάει που θα πάει στο ΚΕΠ ή όπου αλλού....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολεοδομία Παλλήνης η διαδικασία κυλούσε πολύ ομαλά.

Σε 1 ώρα περίπου(11:00-12:15) πήρα πληρότητα και υπολογισμό προστίμου.

Από κουβέντα με συνάδερφο εκεί, μέχρι χθες γινόταν χαμός οπότε έβαλαν και άλλους υπαλλήλους στη διαδικασία. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι!

Ιδιαίτερες απαιτήσεις:

1. στην κάτοψη έδειχνα το χώρο με stabilo και διαγράμμιση, μου ζήτησαν μόνο να γράψω το εμβαδόν του.

2. στην ΥΔ του ιδιοκτήτη μου ζήτησαν να προσθέσω βεβαίωση ότι τα σχέδια και το στέλεχος της άδειας είναι ακριβή αντίγραφα των θεωρημένων (εντελώς παράτυπο μεν, βολικό δε...).

 

Δέχονται κάθε μέρα, από το πρωί μέχρι τη 13:30

 

προς mods: κάποια στιγμή είχα πέσει πάνω σε ένα θέμα για την κατάσταση στις πολεοδομίες αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ, για αυτό ποστάρω εδώ. Αν ταιριάζει καλύτερα κάπου αλλού παρακαλώ να το μεταφέρετε.

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ πήγα στην Παλλήνη περιγράμματα σχεδιασμένα με stabilo και τα δέχτηκαν κανονικά. Εμβαδό δεν είχα γράψει αλλά δε χρειάζεται κιόλας εφόσον στις περισσότερες περιπτώσεις αναγράφεται ήδη στην κάτοψη.

2. Καθόλου παράτυπο δεν είναι. Προβλέπεται στις περιπτώσεις μη άμεσα επικυρωμένων σχεδίων (φωτοτυπία της φωτοτυπίας κλπ.). Δες την ερμηνευτική 6/2010 παρ.6. Επίσης να συμπληρώνετε μαζί με αυτό στην ΥΔ "και περιλαμβάνουν όλες τις τυχόν αναθεωρήσεις" (μου το ζήτησαν και αυτό στην Παλλήνη).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πολεοδομία της Παλλήνης επειδή ειμαι σχεδον καθε μερα οντως πλεον η κατασταση ειναι παρα πολυ καλη πλεον ελεγχουν κατα μεσο ορο 60 φακελους ομως τα αντιγραφα δεν τα θελουν επικυρωμενα.Μου κανει εντυπωση..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρά το γεγονός ότι τους βάζω να έχουν γνήσιο υπογραφής και στις αιτήσεις, κόλλησα σε άλλα απαράδεκτα...

ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΝΟΜΑΡΧΙΑ)

1. Τα σχέδια δεν πειράζει, αλλά το στέλεχος της αδείας πρέπει να είναι επικυρωμένο.

2. Ο έλεγχος γίνεται κανονικότατα και μάλιστα με περισσή υπευθυνότητα ενώ όπως όλοι γνωρίζουμε δεν υπάρχει ευθύνη παρά μόνο του ιδιοκτήτη.

3. Στην Υ.Δ. απαιτείται να γράφεται η ημερομηνία κλεισίματος του χώρου... Αυτό στο πρόγραμμα της insoft δεν φαίνεται υποχρεωτικό, ότι δηλαδή δεν υπάρχει στο υπόδειγμα ΥΠΕΚΑ... Αυτοί όμως σκέφτηκαν πολύ και το θεωρούν απαραίτητο.

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι δεν γίνεται σκοτωμός.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι το στέλεχος εξαιρείται της δυνατότητας να μην είναι επικυρωμένο. Από την κοιλιά τους το έβγαλαν...

2. Μπράβο τους.... Σε δουλειά να βρισκόμαστε... Εκεί που πρέπει να είναι σχολαστικοί, κάνουν τα στραβά μάτια...

3. Κακώς δε φαίνεται στο πρόγραμμα που λες. Το λέει ξεκάθαρα ο Ν. 3843: απαιτείται ημ/νια αλλαγής χρήσης.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.