Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

1) Μόνο τα στοιχεία και η υπογραφή του ιδιοκτήτη. Αν υπάρχουν και άλλοι που έχουν ποσοστά συνιδιοκτησίας στην συγκεκριμένη ιδιοκτησία, αναγράφονται στην αίτηση ονομαστικά και γίνεται για κάθε συνιδιοκτήτη ΥΔ x 2.

2) Υπάρχει δυνατότητα απαλλαγής αμοιβής για α' βαθμού συγγένεια, αλλά πρέπει να έχουν όλοι οι συνιδιοκτήτες του ακινήτου α' βαθμού συγγένεια με εσένα. Πληρώνεις όμως ΦΕΜ και ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ. Είναι μεγάλη διαδικασία. Εγώ ξεκίνησα για την αδελφή μου και στο τέλος το παράτησα.... Καλύτερα κόψε ΑΠΥ και επέστρεψε τα χρήματα. Χάνεις 66euro ΦΠΑ αλλά η ταλαιπωρία είναι πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδία καλυσπέρα έχει αλλάξει κάτι στα έντυπα η την διαδικασία γενικά, έχω κάνα τρίμηνο να κάνω....και άν αλλάξε κάτι τι ακριβώς΄?

 

ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μου έτυχε μια ιδιοκτησία προς τακτοποίηση που έχει ταυτόχρονα και γκαράζ που έχει γίνει κατοικία και ημιυπαίθριο.

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με το παράβολο;

Χρειάζομαι ένα (350 ευρώ) ή δύο (και 250 και 350 ευρώ);

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και γω εχω κατι μηνες να ασχοληθω, θελω να τσεκαρω :

 

Το εμβαδο των ημιυπαιθριων που τακτοποιουνται υπολογιζεται χωρις τους εξωτερικους τοιχους, σωστα?

 

Και καταθετω :

- εξουσιοδοτηση απο ιδιοκτητη

- αιτηση ιδιοκτητη

- υπ. δηλ. ιδιοκτητη

- συμβολαιο (πρεπει να αναγραφεται μεσα επ ακριβως ο χωρος που τακτοποιειται?)

- αντιγραφο ο.α. (δε χρειαζεται γνησιο αντιγραφο, ετσι?)

- τοπογραφικο (αντιγραφο της αρχικης ο.α.?)

- κατοψη χωρου προς τακτοποιηση (σημερινη αποτυπωση, ετσι? οχι αντιγραφο της αρχικης ο.α.)

- τεχνικη εκθεση μηχανικου

- Φυλλο καταχωρησης

- Υπολογισμος εισφορας

- αμοιβη ΕΤΕ + ΤΣΜΕΔΕ

 

Θυμαμαι καλα? Ξεχασα κατι?

 

Καλησπέρα σας.

 

Πρέπει να καταθέσουμε και το Φυλλο καταχωρησης και τον Υπολογισμο εισφορας;

 

Αυτά δεν είναι δουλειά της Υπηρεσίας;

 

Επίσης, η εντολή πληρωμής πρέπει να σφραγιστει στο ΤΕΕ;

 

Άντε να δούμε τι θα γίνει με τα ΦΕΜ γιατί οι εφορίες έχον απεργεία Δευτέρα με Πέμπτη και μπορεί να συνεχιστεί και παραπάνω... Κάτι άκουσα και για τις τράπεζες από Τρίτη...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χαίρεται παιδιά.. για να πάρει ρεύμα ο τακτοποιημένος χώρος είναι λογικό να ζητάν παραλαβή και βεβαιώσεις απο υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα και απο μενα...να ρωτησω μονον αυτο...τακτοποιηση ημιυπαιθριων και με την ιδια διαδικασια γινεται και για αδειες που εχουν εκδοθει το 2010??ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.