Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τα σχεδια απο την συμβολαιογραφου μπορουμε να κανουμε τακτοποιηση????καπου το ειχα διαβασει οτι ΝΑΙ αλλα δεν θυμαμαι που!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή έχω παρανοήσει τελείως πείτε μου κάτι...απ' ότι ξέρω στους η/χ δεν βάζουμε εξωτερικούς τοίχους...

κατέθεσα έναν φάκελο κ στην πολεοδομία μου είπαν ότι δεν ισχύει αυτό γιατί βάσει ΟΑ οι η/χ δεν έχουν τοιχοποιια

και αν θέλω μπορώ να αφαιρέσω τις κολώνες....

????? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι γνωριζω μπορείς να αφαιρεσεις τους εξωτερικους τοίχους.

Το εχω εφαρμοσει και σε Η/χ και σε υπογεια. Δεν καταλαβαίνω γιατι σου το αρνούνταΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά πήγες να δηλώσεις με τον 3843 αλλαγή χρήσης ΗΧ και ήθελες να αφαιρέσεις την τοιχοποιία.Μήπως όμως δεν υπήρχε αυτή η τοιχοποιία στις κατόψεις? Αν δεν υπήρχε τότε σωστά σου είπανε στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

πηγα να δηλωσω η/χ που εκλεισε...στις κατοψεις φαινεται εκτος απτις κολωνες η τοιχοποιια υψους 90cm

η προισταμενη ειναι καινουργια παρεπιμπτοντως

Link to comment
Share on other sites

Η τοιχοποιία των 90 εκ δεν είναι τοίχος, οπότε σωστά σου είπαν ότι δεν αφαιρείται. (μπορεί να είναι νέα προϊσταμένη αλλά θα είναι παλιά μηχανικός, μην το ξεχνάς)

Link to comment
Share on other sites

αρα σε ποια τοιχοποιία ημιυπαίθριου αναφέρεται η διευκρίνιση της εγκυκλίου?

μόνο στις πλευρές που υπάρχει από άκρη σε άκρη ο τοίχος?

προσπαθώ κι εγώ δλδ να καταλάβω τη λογική και γτ αλλού το δέχονται

(παλιά δεν είναι καθόλου, ίσα ίσα που όσο ήταν εκεί μέσα δεν είχε ασχοληθεί με τπτ αλλά αυτό ειναι off topic)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω την τελευταία μου..;;.. περίπτωση τακτοποίησης Η/Χ βάσει του Ν. 3843 μιας και δεν βλέπω να δίνεται πλέον νέα παράταση.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει η εξής ιδιομορφία. Ακίνητο του 1975 με συγκεκριμένη κάτοψη στον 1ο όροφο έχει στο καθιστικό μπαλκόνι πλάτους 1,0m. Ο ιδιοκτήτης βγάζει το 2007 άδεια οικοδομής για την προσθήκη δύο νέων ορόφων και την αλλαγή της διαρύθμισης του ισογείου. Στα σχέδια της νέας διαρύθμισης του 1ου ορόφου "τραβάει" το μπαλκόνι προς τα μέσα δημιουργώντας έτσι "στα σχέδια" Η/Χ. Τι έγινε τώρα... ο ιδικτήτης πραγματοποιεί τους δύο νέους ορόφους αλλά δεν προχώρησε στη διαμόρφωση του 1ου βάσει της άδειας και το παράτησε στην κατάσταση του 75. Το πρόβλημα είναι τώρα το εξής: μου ζητείται να δώσω την βεβαίωση του 4014 προκειμένου να το πουλήσει την ερχόμενη εβδομάδα.

Πρότεινα να τακτοποιηθεί με 3843 ο Η/Χ που βασικά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, αφού είναι κλεισμένος με τον τοίχο του ΄75 προκειμένου να μπορέσω να εκδόσω την βεβαίωση.

Έχετε κάποια άποψη πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.